*ها نیز" /> خودروی*های هیبریدی چگونه کار می*کنند؟
کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خودروی*های هیبریدی چگونه کار می*کنند؟

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۰۷ خرداد ۹۸ [ ۱۸:۲۷]
  نوشته ها
  83
  امتیاز
  5,143
  سطح
  1
  Points: 5,143, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Tagger Second ClassVeteranCreated Blog entry5000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  2
  سپاس ها
  1
  سپاس شده 14 در 13 پست

  خودروی*های هیبریدی چگونه کار می*کنند؟

  خودروی هیبریدی در اصل خودروهایی هستند که برای حرکت کردن از ترکیب دو یا چند منبع متفاوت قدرتی استفاده می*کنند و در اکثر اوقات در اشاره به خودروهای دوگانه مورد استفاده قرار می*گیرد. انواع دیگری از خودروهای هیبریدی نیز وجود دارند که از سوخت*های متفاوتی نظیر گازهای پروپان، سی*ان*جی، هیدروژن یا انرژی خورشیدی برای تولید قدرت پیش برنده خود استفاده می*کنند. نوع تکنولوژی*های بکار رفته در طراحی و ساخت این گونه سیستم*ها نیز بستگی به سیاست*ها و توانایی*های شرکت سازنده دارد که همگی برای یک هدف مشترک یعنی حداکثری بهروری در مصرف سوخت با قدرت تولیدی بیشتر و مسافت حرکت طولانی*تر با یک بار سوخت*گیری را در کنار انتشار حداقلی گازهای گلخانه*ای، دست به تولید و توسعه این نوع سیستم محرکی می*زنند. به طور کل می*توان خودروهای هیبریدی را به عنوان خودرویی دوگانه با قدرت ترکیبی بین یک موتور درون سوز و یک موتور الکتریکی تشریح کرد که تنها با سوخت گیری موتور بنزینی، موتور الکتریکی هم توسط انرژی حرکتی موتور شارژ شده و با حرکت هر دو با هم یا تنها موتور الکتریکی، موجب صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش گازهای آلاینده محیط زیست می*شوند.
  پیش از باز کردن مطلب و تشریح کارکرد و ساختمان این نوع خودروها، بد نیست به صورت کوتاه به نحوه پیدایش این نوع سیستم*ها بپردازیم. به طور کلی بیش از 100 سال از تولید اولین موتور درون سوز یا احتراق داخلی می*گذرد. با افزایش جمعیت در یکی دو دهه اخیر، تقاضا نیز برای خودروهای درون سوز سواری افزایش یافته و همراه با آن هم نیاز به سوخت*های فسیلی برای تامین سوخت مورد نیاز خودرو هم افزایش یافته است که موجب مطرح شدن بحران*های سوخت*های فسیلی و اتمام آن*ها در آینده و مهم*تر از همه افزایش آلایندگی*های ناشی از احتراق موتورهای درون سوز است که در یک دهه اخیر مشکلاتی جدی بوجود آورده و موجب افزایش بی سابقه گرمای زمین شده که مسئله بقا را در کره زمین تحت تاثیر خود قرار داده است، از این رو مراکز و نهادهای دولتی و بین المللی، استانداردهای سختگیرانه*تری را برای مصرف و میزان آلایندگی*های تولیدی ناشی از خودروهای درون سوز به تصویب رساندند که شرکت*های خودروسازی را موظف به تولید خودروهایی با کمترین مصرف سوخت و سطح آلایندگی می*کرد که فرصتی را هم برای رقابت و ارائه بهترین محصول برای افزایش سهم خود از بازارهای فروش برای خودروسازان فراهم کرده است.
  با توجه به این که تقریباً پس از گذشت 100 سال از پیدایش موتورهای درون سوز می*گذرد و این نوع موتورها تقریباً به نقطه اوج تکاملی خود رسیده*اند، خودروسازان روشی نوین و متفاوتی را از طریق فناوری*های موتورهای الکتریکی در پیش گرفتند که با در نظر گرفتن یک موتور درون سوز کوچک*تر و یک موتور الکتریکی در کنار آن، تا حدی این مشکل را بر طرف کردند. روز به روز با پیشرفت*های سریع تکنولوژی نیز، این نوع سیستم*ها رفته رفته پیشرفته*تر شده و در حال رسیدن به تکامل هستند.
  پس از مروری مختصر بر روی دلیل پیدایش این سیستم*ها، وقت آن رسیده که کمی هم در مورد نحوه عملکرد سیستم*های هیبریدی و انواع ساختار آن*ها صحبت کنیم. باید در نظر بگیرید که خودرو های خریداری شده در ایران یا حتی اجاره خودرو در تهران نیز نیازمند بررسی از این لحاظ هستند در واقع خودروهای هیبریدی از ICE برای تبدیل انرژی بنزین یا گازوییل به انرژی مکانیکی و سپس برای به حرکت درآوردن موتور الکتریکی، آن را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و در باطری*های خودرو ذخیره کرده یا به طور مستقیم برای مصرف روانه موتورهای الکتریکی می*کنند. موتورهای الکتریکی برای بازیابی انرژی مصرف شده خود و همچنین بهینه کردن مصرف سوخت موتور درون سوز هم از انرژی جنبشی حاصله از ترمزها و همچنین حرکت در سرازیری*ها به نفع خود استفاده کرده و آن*ها را تبدیل به انرژی الکتریکی کرده و در باطری*ها ذخیره می*کند. موتور الکتریکی خودروهای هیبریدی همچنین امکان توقف را برای پیشرانه درون سوز در زمان متوقف بودن خودرو یا در بازه*ای از پیش تنظیم شده قدرت و گشتاور خودرو، فراهم می*کند که موجب کاهش مصرف سوخت موتور احتراق داخلی می*شود، به گونه*ای که با تنظیم کردن فعالیت موتور در یک محدوده سرعتی و گشتاوری، با تجاوز سرعت از محدوده و یا نیاز خودرو به سرعت و گشتاور بیشتر در صورتی که موتور الکتریکی توانایی تامین آن را نداشته باشد، موتور درون سوز برای جبران این نیاز روشن شده و قدرت درخواستی را در اختیار خودرو قرار می*دهد و در کنار آن هم همزمان اقدام به شارژ مجدد باطری*ها می*کند، به طور کلی و خلاصه مطلب، موتور درون سوز هنگامی که نیازی به آن نیست، مثلا هنگامی که خودرو در یک مسیر سراشیبی بوده یا متوقف است، خاموش می*شود.از نظر ساختاری هم خودروهای هیبریدی به طور عمده به چهار گروه سری، موازی، سری- موازی و پیچیده یا کمپلکس تقسیم می*شوند که برگرفته از حالتی است که موتور احتراق داخلی و موتور الکتریکی توان تولیدی خود را به چرخ منتقل می*کنند.
  در حالت اول یعنی هیبرید سری، موتور درون سوز به یک ژنراتور، نیرو وارد کرده و الکتریسیته تولید شده را یا در باطری*ها ذخیره می*کند یا به طور مستقیم برای مصرف وارد موتور الکتریکی می*کند. در این روش موتور بنزینی در پیش بردن خودرو به صورت مستقیم نقشی ندارد و تنها برای تولید الکتریسیته موتورهای الکتریکی اقدام به فعالیت می*کند. بیشترین مزیت این سیستم هم این است که توان خروجی موتور احتراق داخلی را به کمک یک ژنراتور تبدیل کننده در باطری*ها ذخیره می*کند که اغلب ماندگاری بیشتری را برای موتور الکتریکی فراهم می*کند.
  در حالت دوم یعنی موازی هم موتور درون سوز همچنان بوسیله یک جعبه دنده با چرخ*ها در ارتباط است و با چرخش دنده*ها محدود می*شود و همچنین از یک سیستم الکتریکی نیز برای به حرکت در آوردن خودرو استفاده می*شود، ولی هنگامی که به حداکثر نیرو نیاز باشد، هر دو موتور با یکدیگر شروع به انتقال نیرو به چرخ*ها تا زمانی که شارژ باطری*ها تمام نشده باشد، می*کنند. ولی ژنراتوری برای شارژ مجدد باطری*ها بر روی موتور احتراقی وجود ندارد.
  حالت سوم یعنی ساختار هیبریدی سری- موازی هم برای استفاده از مزایای هرکدام از سیستم*ها و رفع عیب دیگری ساخته شده است. به این صورت که یک المان مکانیکی به سیستم هیبریدی سری و یک ژنراتور هم به سیستم هیبریدی موازی اضافه شده است. در این سیستم توان ایجاد شده در موتور درون سوز به دو قسمت مکانیکی و الکتریکی تقسیم شده و بخش الکتریکی به گونه*ای عمل می*کند که موتور در بهترین حالت بهینه خود کار کند. انرژی تولید شده توسط ژنراتور نصب شده بر روی موتور هم بوسیله سیستم جدا کننده توان، بین موتور الکتریکی برای مصرف و باطری برای ذخیره، تقسیم می*شود.
  نوع آخر یعنی ساختار کمپلکس خودروهای هیبریدی نیز به شیوه سری- موازی صورت می پذیرد، با این تفاوت که چیدمان قطعات در آن متفاوت است. در خودروهای هیبریدی امروزی هم دیگر تنها از دو روش آخر یعنی سری- موازی و کمپلکس استفاده می*شود.

 2. کاربر روبرو از پست مفید mostafa73 سپاس کرده است .

  Arshavir (چهارشنبه ۰۹ اردیبهشت ۹۴)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •