کتاب هایی که پیش از ازدواج باید بخوانید

به گزارش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] به نقل از فارس، اکثر مواقع که سخن از مطالعه و خواندن کتاب مطرح می*شود، این سوال به مانند سرجهاز این بحث بر سر زبان*ها قرار می*گیرد: چه کتابی بخوانیم؟ از کدام نویسنده؟ کدام مترجم؟ کدام ناشر و ....

انتخاب کتاب برای مطالعه در میان خیل کتابهایی که این روزها منتشر می*شوند و در کتابفروشی*ها در دسترس مردم قرار دارند، از دغدغه*هایی است که بسیاری از خانواده*ها و افراد با آن رو به رو هستند.

موسسه «ترنج» برای حل این موضوع از ۵۱ کارشناس کتاب خواسته است تا بهترین پیشنهادهای خود را برای انتخاب خواندنی*ترین کتابها ارایه کنند. این کتابها که از سوی کارشناسان انتخاب شده*اند و توضیح چند سطری آنها درباره هر کتاب، به دوستداران کمک می*کند با کتابها آشنا شوند و راحت*تر به تصمیم*گیری بپردازند.

این بسته پیشنهادی حاوی ۹ کتابی است که زوج*های جوان علاقه*مند به مطالعه می*توانند جهت برخورداری از زندگی بهتر و سالم تر از نکات و مطالب ارزشمند آن استفاده نمایند.

* گلبرگ زندگی

حجت الاسلام و المسلمین حسین دهنوی یکی از مشاوران برجسته و کارشناسان برجسته در حوزه ازدواج و زناشویی هستند که ازدواج را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده اند. کتاب حاضر جلد دوم از مجموعه ی گلبرگ زندگی است. این کتاب به مسائل و مشکلات دوران عقد و آغاز زندگی مشترک می*پردازد که با توجه به تنوع مسائل و کاربردی بودن آنها میتواند چراغ راهی برای همه زنان و مردان متأهل به ویژه زوج های جوان باشد.

بارزترین خصوصیت این اثر آمیختگی مباحث آن با علوم روز دنیا از جمله روانشناسی و روان پزشکی است که با رایحه خوش آموزه*های اسلامی همراه شده و به مخاطب مسلمان اطمینان می*دهد که برای رفع مشکلات زندگی خود و ارتقای آن راه درست را برگزیده است.

کتاب گلبرگ زندگی به قلم حسین دهنوی و به همت انتشارات خادم الرضا علیه السلام منتشر شده است. چاپ اول این کتاب در ۲۲۰ صفحه و به قیمت ۳۳۰۰ تومان منتشر شده است.

* چهل نامه کوتاه به همسرم

مرحوم نادر ابراهیمی هنگامی که در حدود سال ۱۳۶۵ مشغول تمرین برای خطاطی بودند، موضوع نامه به همسر را انتخاب کردند و علاوه بر تمرینشان شروع به نگاشتن تعدادی نامه کردند. کتاب حاضر مجموع چهل نامه است که مخاطب نامه*ها می*تواند هر همسری باشد. خصوصیت بارز این نوشتار روح عاطفی و فضای محبتی حاکم بر آن است زیرا زمان تألیف این اثر نگارنده مشغول تمرین یک هنر بوده*اند و لطافت روحی*شان در این اثر بی*نظیر است. این جمله یکی از جملات زیبای کتاب است: عشق،کوه نیست تا زمان بتواند ذره ذره بسایدش و بفرساید...

این کتاب به قلم نادر ابراهیمی به رشته تحریر در آمده و توسط انتشارات روزبهان منتشر گردیده است. آخرین چاپ این کتاب در ۱۱۰ صفحه و به قیمت ۴۵۰۰ تومان منتشر شده است.

* زندگی + خوشبختی: ویژگیها، تفاوتها و نیازهای عاطفی زنان و مردان

کتاب حاضر نثری است روان و کوتاه در راستای رسیدن به ارمغان خوشبختی در زندگی زناشویی. نویسنده ابتدا به اهمیت آگاهی از ویژگی*های متفاوت زنان و مردان می*پردازد و سپس در بخش نخست کتاب تفاوتهای زن و مرد را در ابعاد و زوایای مختلفی همچون: تفاوت در احساسات، تفاوت در کلام، تفاوت در نحوه*ی مقابله با استرس، تفاوت در کلی نگری و جزئی نگری و تفاوت در رفتار جنسی بررسی می*کند. پس از تبیین این تفاوت*ها نیازهای عاطفی مشترک بین زن و مرد را تحلیل می*کند و مواد خام محصولی به اسم خوشبختی را ارائه می*دهد. نیازهای عاطفی مشترک که در این کتاب به آنها پرداخته شده اند عبارت*اند از: عشق و محبت، توجه، قدرشناسی، اعتماد، درک، احساس ارزشمندی و...

این کتاب را مجتبی حیدری به رشته تحریر در آورده و مؤسسه امام خمینی(ره) آنرا منتشر نموده است. این کتاب در ۷۲ صفحه و ۹۰۰ تومان منتشر شده است.

* همسران سازگار

برای رسیدن به آسایش و آرامش در کنار همسر به عنوان هدف ازدواج، سازگاری نقش بسزایی دارد. یکی از مهمترین دغدغه*های جوانان جویای همسر و پدران و مادرانی که می*خواهند وظیفه*ی تزویج فرزندان را انجام دهند، یافتن شریکی برای زندگی مشترک است که روحیه توافق و انطباق داشته باشد. از این رو شناخت عامل سازگاری میان زن و شوهر و راهکارها، مهارت*ها و فنون پیدایش و بقای آن، همچنین آسیب شناسی آن از مهمترین مسائلی است که نگارنده را به بررسی این مهم رهنمون کرده است. این کتاب در این زمینه گام*های بسیار خوبی را برداشته است.

این کتاب به قلم محمد علی حسین زاده و توسط مؤسسه امام خمینی(ره) منتشر گردیده است. آخرین چاپ این کتاب در سال ۱۳۹۰ و در ۳۶۰ صفحه و به قیمت ۵۰۰۰ تومان منتشر شده است.

* پانزده روز تا سلامتی

رعایت دستورات بهداشتی در خوردن و آشامیدن یکی از عوامل سلامتی، نشاط و طول عمر است. قرآن کریم دربردارنده*ی بسیاری از این نکات و پیامدهاست. دانستن این که چه بخوریم و چگونه بخوریم؟ بیشتر بیماری*ها را از انسان دور می*کند. مؤلف در این اثر، اصول تغذیه و سلامتی را با استناد به آیات قرآن و احادیث معصومین تبیین می*کند. از جمله مباحث اصلی این کتاب می*توان به خودشناسی و خداشناسی، ساختمان بدن انسان ، بدن انسان و مواد چهارگانه غذایی، قرآن و تغذیه، مزاج*های گوناگون غذایی، آداب خوردن غذا و مهمانی اشاره کرد.

این کتاب را جمشید خدادادی نوشته است و از سوی نشر شهر در ۴۶۷ صفحه و به قیممت ۹۵۰۰ تومان منتشر شده است.

* محرمانه با همسران

حالات متفاوت زن و مردم در روابط زناشویی باعث خواسته*هایی مشترک می*شود که آنها را سوق می*دهد به سمت زناشویی. دانستن اطلاعاتی خاص در این مورد منجر به پرورش احساسات و عاطفه بین زوجین می*شود. کتاب حاضر به بیان نیاز انسان به ازدواج از ابعاد مختلف می*پردازد و اصولی را که محبت را در خانواده بیشتر می*کند را تبیین می*کند. از خصوصیات این اثر تشریح روابط همسران در چارچوب خصیصه*ها و موازین اخلاقی و بیان احکام زناشویی است.

محرمانه با همسران کار مشترکی است از اشرف السادات فتحی و مریم تیموری که انتشارات حدیث راه عشق آنرا در ۱۴۴ صفحه و به قیمت ۳۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

* به رنگ آسمان

استاد میرباقری را همه می*شناسند، نگاه عالمانه، دقیق و کاربردی و برداشت*هایی زیبا از آیات و روایات برای زندگی امروز ما. به رنگ آسمان در عرصه ی آموزش خانواده، مجموعه ایست متفاوت که تلاش برای ارتباط با مخاطب از ارکان ساختاری*اش بوده است. همراهی محتوای کتاب با جذابیت*های هنری اثرگذاری کتاب را دو چندان کرده است. ویژگی*های خانواده متعادل، بایسته*های خانواده از دیدگاه قرآن و شادکامی و نشاط در زندگی از محورهای مهم این کتاب است.

سید محسن میرباقری این کتاب را در ۱۳۲ صفحه نگاشته و آهنگ قلم آن را به قیمت ۱۳۰۰ تومان منتشر کرده است.

* نامه*های فهمیه

این کتاب مجموعه نامه*ها و یادداشت*های «فهیمه بابائیان پور»است که به شهید غلامرضا صادق زاده و علی رضا صادق زاده نوشته شده و به اهتمام علی رضا کمری گردآوری شده است.

در یکی از یادداشت*های این کتاب آمده است: برای کامل کردن تصویر زن در دفاع هشت ساله ملت ایران در برابر یک تجاوز جهانی، اگر نگوییم راه درازی در پیش داریم، به یقین قدم*های بزرگی برنداشته*ایم. آنچه تاکنون نشان داده شده، سایه*های مبهمی از حضور پر قدرت زنان در صحنه*های جنگ بوده است: درحالی که حداقل نیمی از این دفاع مقدس را لشکر پیدا و ناپیدای زنان به دوش کشیدند. فهیمه بابائیان پور یکی از آن سایه*های مبهم بود که خورشید وجودش سالها در پشت ابرهای نازای تبلیغات باقی ماند و مثل نقش جهادی بقیه زنان نادیده انگاشته شد. این کتاب اشعه*هایی از آن خورشید را برگرفته و در برابر چشمان شما قرار می*دهد.