اکثر افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند تجربه حداقل یک [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]را داشته اند. خرید های اینترنتی از لحاظ پرداخت وجه به 3 نوع تقسیم می شوند :اول : خرید اینترنتی و پرداخت در محل

دوم : خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی

سوم : خرید اینترنتی و واریز وجه به حساب یا کارت

خوب همانطور که شما هم می دانید روش اول بسیار امن تر از روش دوم و سوم می باشد پس همیشه مد نظر داشته باشید بهتر است از خرید اینترنتی و پرداخت در محل استفاده نمایید.

اما گاهی اوقات فروشگاه مورد نظر ما گزینه پرداخت در محل ندارد و یا به جای محصول قصد خرید خدمات را داریم بر فرض مثال : خرید شارژ ، خرید لایسنس ، خرید قالب و غیره ، در این صورت چاره ای جز پرداخت اینترنتی و یا واریز وجه به حساب را نداریم. در اینصورت باید به چند نکته امنیتی توجه نمایید :
فروشگاه معتبر

توجه نمایید فروشگاهی که قصد خرید اینترنتی و پرداخت اینترنتی یا واریز وجه به آن را دارید باید معتبر باشد اما چه فروشگاهی معتبر است ؟

اول : دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد.

دوم : فروشگاه دارای پشتیبانی باشد.

سوم : نام فروشگاه را در گوگل سرچ نمایید به همراه عبارت هایی همچون کلاهبردار ! مثلا : آدرس فروشگاه + کلاهبردار ، در صورتی که فروشگاه قبلا کلاهبرداری کرده باشد بحث کاربران را در انجمن ها خواهید یافت.

چهارم : محصول مورد نظر بر خلاف قوانین کشور نباشد ! در اینصورت پست ایران چنین محصولی را برای شما ارسال نخواهد نمود و مطمئن باشید فروشگاه کلاهبردار است.

پنجم : فروشگاه دارای آدرس فیزیکی باشد.

*در فروشگاه های پرداخت در محل امنیت بیشتر است و نیازی به نکات بالا نمی باشد.

نمونه نماد اعتماد الکترونیکی : ( جهت اطمینان در سایت مورد نظر حتما روی نماد کلیک کرده و اطلاعات را بررسی نمایید )
نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی
امنیت در پرداخت اینترنتی

در هنگام پرداخت اینترنتی شما به یک درگاه پرداخت بانکی متصل خواهید شد اما باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

اول : آیا واقعا در ، درگاه بانک می باشید ؟ دقت کنید در ابتدای آدرس درگاه HTTPS وجود داشته باشد و دوم آدرس درگاه بانک را چک نمایید. آدرس درگاه چند بانک پر استفاده در زیر آمده است :

آدرس درگاه بانک ملی : redirect.php?a=*epayment.bmi.ir

آدرس درگاه بانک پارسیان : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] و [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

آدرس درگاه بانک سینا : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

آدرس درگاه بانک ملت : redirect.php?a=*pgw.bpm.bankmellat.ir

آدرس درگاه بانک سامان : redirect.php?a=*mci.sb24.com

آدرس درگاه بانک پاسارگاد : redirect.php?a=*epayment.bankpasargad.com

توجه نمایید در صورتی که به آدرس دیگری هدایت شدید به احتمال زیاد صفحه جعلی می باشد و قصد دزدیدن اطلاعات بانکی شما را دارند پس سریعا بدون وارد نمودن اطلاعات کارت خود صفحه را ترک نموده و آدرس فروشگاه را جهت بررسی به پلیس فتا ( [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] ) اعلام نمایید.

دوم : از مرورگر بروز و آپدیت شده استفاده نمایید.

مرورگر ها خود دارای مشکلات و حفره های امنیتی می باشند که با کشف آنها نسخه ای جدید جهت پوشش این حفره های امنیتی عرضه خواهد شد.

سوم : آنتی ویروس آپدیت شده.

بسیاری از نرم افزارهای مخرب و جاسوسی (کیلاگر) موجود می باشند که به راحتی قادرند اطلاعاتی را که با کیبورد تایپ می نمایید بدست آورند و برخی از نرم افزارهای اسکرین رکوردر قادرند از صفحه نمایش شما عکس و فیلم تهیه نمایند، پس همیشه با نصب آنتی ویروس آپدیت شده با اطمینان بیشتری از عدم نصب اینگونه بد افزارها می توانید خرید اینترنتی مطمئن تری انجام دهید.

چهارم : استفاده از صفحه کلید پیشنهادی درگاه بانک.

این صفحه کلید تا حدودی اطلاعات کارتی شما را از کیلاگرهای فیزیکی و نرم افزاری محافظت می نماید.

پنجم : از کامپیوتر عمومی استفاده نکنید.

به هیچ عنوان با کامپیوتر افراد دیگر و یا اماکن عمومی همچون کافی نت ها اقدام به پرداخت اینترنتی ننمایید زیرا حتی بدون استفاده از کیلاگرهای مخرب ، با یک نرم افزار ساده مانند نرم افزارهای کنترل والدین که به عنوان کیلاگر مخرب شناخته نمی شوند به راحتی می توانند اطلاعات بانکی شما را سرقت نمایند.

ششم : رمز دوم یا رمز اینترنتی شما نباید ساده باشد.

هیچگاه رمز دوم یا رمز اینترنتی خود را اعدادی که قابل حدس زدن توسط دیگران باشد انتخاب ننمایید.

هفتم : حفاظت اطلاعات.

اطلاعات بانکی تان را در اختیار دیگران نگذارید و در صورتی که فرد دیگری اطلاعات شما را بدست آورد هرچه سریعتر اقدام به تغییر رمز خود نمایید.

در صورتی که نکات امنیتی بیشتری را می دانید در دیدگاه ها اعلام نمایید تا به مرور به این مقاله اضافه گردد.
منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]