نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نکاتی درباره*ی مکمل*های کاهش وزن (1)

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۹:۰۴]
  محل سکونت
  انجمنـ پیچکـ نتـ
  نوشته ها
  3,925
  امتیاز
  9,319
  سطح
  1
  Points: 9,319, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdriveYour first Group
  نوشته های وبلاگ
  1045
  سپاس ها
  1,278
  سپاس شده 4,668 در 2,306 پست
  حالت من
  Mehrabon

  Icon16 نکاتی درباره*ی مکمل*های کاهش وزن (1)

  نکاتی درباره*ی مکمل*های کاهش وزن (1)


  شرکت*ها و سازندگان قرص*های کاهش وزن ادعا می*کنند که این قرص*ها جهت کاهش و کم کردن وزن به کار می*رود و برای همین امر ساخته شده*اند، اما...


  شرکت*ها و سازندگان قرص*های کاهش وزن ادعا می*کنند که این قرص*ها از طریق بلوکه کردن چربی (block fat) سبب سرعت بخشیدن و کاهش سریع توده چربی بدن می*گردند. بسیاری از ادعاهای سازندگان سۆال برانگیز است، بیشتر آن*ها تبلیغاتشان اغراق آمیز بوده و جدا سازی این*ها بسیار مشکل است و شامل ترکیبات زیر می*باشد.
  * عصاره تیروئید (thyroid extracts)
  * چربی سوزها (fat burners)
  * ترکیبات افدرین*ها (ephedrine)
  * ترکیبات کیتوسان*ها (chitosan)
  * ترکیبات پیرووات*ها (pyruvate)
  * فنل پروپانولامین (PPA)
  * داروهای تجویزی کاهش وزن

  عصاره تیروئید

  این عصاره از حیوانات تهیه شده، جزء یکی از اجزاء بعضی از مکمل*های کاهش وزن می*باشد. ادعا می*شود که متابولیسم را افزایش می*دهد، اگر این عصاره قادر باشد که متابولیسم را افزایش دهد، شما باید از عوارض جانبی آن*ها کاملاً آگاه باشید.

  این عوارض شامل موارد زیر است:

  * ضعف اعصاب
  * پف کردن چشم*ها
  * افزایش ضربان قلب
  * اسهال
  * عرق زیاد
  * از دست دادن آب بدن
  برخی از داروهایی که در باشگاه*های بدن سازی توزیع می*شود و افراد بدون
  آگاهی و بدون تجویز پزشک متخصص از آن*ها استفاده می*کنند اگرچه در ظاهر
  باعث رشد عضلات می*شوند ولی عوارضی همچون سرطان کبد، عقیم شدن در
  مردان و در زنان عوارضی همچون ضخیم شدن تارهای صوتی و کلفتی صدا،
  تجمع غیرعادی چربی در بدن و سایر عوارض جبران ناپذیر را به همراه دارد

  افدرین (Ephedrine)

  این ماده شبیه آمفتامین*ها (Amphetamines) بوده و می*توانند بیش از 800 مورد عوارض جانبی و یا تداخل و مشکلاتی در بدن ایجاد نمایند، از جمله سبب افزایش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]های شدید، حمله ناگهانی غش، [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]و حتی منجر به مرگ گردد.
  FDA اکیداً توصیه نموده که بیش از 8 میلی گرم افدرین در روز آن هم به مدت بیش از 7 روز مصرف نگردد. متأسفانه بر چسب این محصولات، مقدار ماده افدرین به کار رفته در این گونه مکمل*ها را پنهان می*سازند و نمی*نویسند.

  کیتوسان (chitosan)

  کیتوسان*ها در تمام قرص*های گیاهی به کار رفته باعث تقویت نتایج آن*ها می*گردد. کیتوسان ها با فرض این که با چربی باند می*شوند ساخته شده*اند و مورد استفاده قرار می*گیرند. طبق ادعای سازندگان این قرص، چربی*ها هرگز به وسیله بدن انتخاب نمی*شوند و طبق این نظریه اضافه وزن پیدا نمی*شود. طبق چندین مطالعه و تحقیق مستقل افزایش چربی در مدفوع با مصرف کیتوسان ثابت نشده است. کیتوسان از ماده فیبری حلزون صدف دار ساخته می*شود.

  پیرووات (pyruvate)

  پیرووات جزء ترکیبات قرص*های کاهش وزن بدون نسخه بوده و جزء لیست اسامی چربی سوزها می*باشند. این ماده هنوز به طور یقین ثابت نشده که به طور موثری در کاهش وزن نقش داشته باشد در بعضی از مطالعات انجام شده در آزمایشگاه*های خصوصی و دانشکده*ها مصرف پیرووات هنوز در جریان خون افراد استفاده کننده دیده نشده است مصرف مقدار زیاد آن همراه با نفخ و گاز و اسهال همراه می*باشد.

  چربی سوزها (Fat Burners)

  چربی سوزها دسته*ی دیگری از اجزاء بعضی از مکمل*های کاهش وزن را تشکیل می*دهند. سازندگان این*ها ادعا می*کنند که این قرص*ها سبب افزایش متابولیسم و کمک به سوخت بیشتر چربی*های بدن می*نماید در حالی که آن*ها می*توانند، متابولیسم را افزایش دهند (بعضی*ها به سطح خطرناکی متابولیسم را افزایش می*دهند) و این مورد کاملاً خطرناک و سۆال برانگیز بوده است.
  در بعضی از چربی سوزها ترکیباتی مثل افدرین (Ephedrine)، افدرا (Ephedra )، ماه هنگ (Ma Huang )، گوآرانا (Guarana ) و سطح بالایی از کافئین (affeine ) به کار رفته است.

  فنیل پروپانول آمین(PPA)

  فنیل پروپانول آمین در قرص*های کاهش وزن بدون نسخه وجود دارد این ماده بر خلاف FDA که در نوامبر سال 2000 قدغن شده هنوز مورد استفاده قرارمی*گیرد. این جزء ترکیبی در بسیاری از قرص*های کاهش وزن وجود دارد. طبق مطالعات پزشکی این جزء ترکیبی هنوز خطرناک و غیر ایمن بوده و طبق مطالعات، 142 واکنش جدی در بدن ایجاد می*نماید که ازجمله می*تواند فشار خون را افزایش داده و سردرد ایجاد نماید و منجر به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]گردد و همچنین منجر به مرگ چندین نفر تا به حال گردیده است.
  PPA در فراورده*هایی شامل Dexatrim و Acutrim و بعضی از داروهای کاهش وزن مورد استفاده قرار می*گیرد. مواظب باشید در قرص*های کاهش وزن اگر PPA جزء ترکیبی آن باشد بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد چون می*تواند دارای عوارض جدی*ای باشد. قرص*های کاهش وزنی که در آن PPA به کار رفته، سازندگان آن ادعا می*کنند که سبب کاهش وزن 5 کیلوگرم در هفته می*گردد.

  مربیان بدنسازی، صلاحیت تجویز داروهای کاهش یا افزایش وزن را ندارند

  دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: مربیان بدنسازی و افرادی که دوره*های پرورش اندام را گذرانده*اند به هیچ وجه صلاحیت تجویز و توصیه به مصرف دارو برای کاهش یا افزایش وزن را ندارند.
  دکتر محمدرضا لطفعلیانی گفت: افرادی که علاقه*مند به پرورش اندام، کاهش یا افزایش وزن هستند باید حتماً با پزشک متخصص مشورت کرده و سپس در این مسیر قدم بردارند چرا که توجه به توصیه*های دارویی از سوی مربیان بدنسازی و پرورش اندام می*تواند برای افراد مضر باشد چون آنان صلاحیت توصیه دارویی برای فرد را ندارند.
  داروهایی با عنوان" fat burner " سوزاننده چربی در باشگاه*های پرورش اندام توزیع می*شود که نه تنها این دارو بلکه استفاده از سایر داروهایی که در باشگاه*ها توزیع می*شوند به هیچ عنوان توصیه نمی*شود چرا که از محتویات آن*ها اطلاع چندانی در دست نیست و گاهی دیده شده است که مقادیری آمفتامین در این داروها وجود دارد که عوارض مغزی بر جای می*گذارد. بهترین راه برای کاهش وزن و تناسب اندام، عدم استفاده از چربی اشباع شده و چربی*های حیوانی و انجام فعالیت بدنی مناسب است.
  گاهی فرآورده*هایی بدون نظارت سازمان بهداشت و به صورت قاچاق وارد می*شود و گاهاً بین [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]کاران نیز توزیع می*شود که در برخی موارد شاهد مرگ افراد مصرف کننده هستیم و این مواد حتی در کوتاه مدت نیز می*توانند عوارض خطرناک یا مرگ را در پی داشته باشند.
  هر دارویی که برای لاغری یا چاقی مصرف می*شود باید دارای پروانه بهداشت بوده و از سوی متخصص مربوطه تجویز شود.
  برخی از داروهایی که در باشگاه*های بدن سازی توزیع می*شود و افراد بدون آگاهی و بدون تجویز پزشک متخصص از آن*ها استفاده می*کنند اگرچه در ظاهر باعث رشد عضلات می*شوند ولی عوارضی همچون سرطان کبد، عقیم شدن در مردان و در زنان عوارضی همچون ضخیم شدن تارهای صوتی و کلفتی صدا، تجمع غیرعادی چربی در بدن و سایر عوارض جبران ناپذیر را به همراه دارد که استفاده از آن*ها به هیچ وجه توصیه نمی*شود. افراد برای لاغری و یا چاقی باید طبق نظر متخصص تغذیه و غدد اقدام به مصرف دارو نمایند.
  تلــــــــــــخ تـــــرين قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه :

  چی فکر میکردیم وچـــــي شــــــــد...!!


 2. کاربر روبرو از پست مفید saman سپاس کرده است .

  salamatism (سه شنبه ۰۲ خرداد ۹۶)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •