معرفی انزلی

شهرستان بندر انزلي در مختصات جغرافيايي 36 درجه و 56 دقيقه تا 37 درجه و 19 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 49 درجه و 16 دقيقه تا 56 درجه و 50 دقيقه طول شرقي از نصف النهار مبداء واقع شده است. اين شهرستان در شمال استان گيلان با وسعتي معادل 318/299 كيلومتر مربع قرار گرفته و از شمال به درياي خزر ، از جنوب به شهرستان صومعه سرا ، از شرق به رشت و از غرب به رضوانشهر محدود است.
شهرستان بندرانزلي كه در ناحيه اي كاملاً جلگه اي به صورت طولي ، در ساحل درياي خزر واقع شده ، داراي آب و هواي معتدل مرطوب است و ميزان بارندگي آن بسيار بالاست و طوريكه سالانه متوسط 1892 ميلي متر بارندگي در اين شهر گزارش مي شود ، ميزان رطوبت نسبي در اين منطقه در سال بين 71 تا 97 درصد در نوسان است.
بخشي از محيط زيست طبيعي اين شهرستان را در يا( 40 كيلومتر نوار ساحلي) و بخش مهم ديگر را اكوسيستم ارزشمند تالاب انزلي تشكيل مي دهد. 27 رودخانه مهم گيلان به اين تالاب سرازير مي شوند. تالاب انزلي چه از جهت وسعت و چه از نظر پوشش گياهي ، تنوع ژنتيكي و تنوع جانوري از مهم ترين تالاب هاي شناخته شده در سطح بين المللي به شمار مي آيد كه هر ساله هزاران گردشگر داخلي و خارجي را به سوي خود جلب مي كند. اراضي اطراف اين تالاب از مناسب ترين مكانهاي زيست محيطي براي پرندگان آبزي در بخش جنوبي درياي خزراست.
شهرستان انزلي شامل يك بخش مركزي و دو دهستان ، چهار فريضه و ليچاركي حسن رود و 29 آباديست كه بر اساس سرشماري سال 75 جمعيتي بالغ بر 120471 نفر دارد. در خصوص نام انزلي نظرات متعددي وجود دارد از جمله ساكنان روسيه قديم انزلي را
«زنزلي » بمعني « بمان و توقف كن » مي ناميده اند ، يا در روايتي فرمانده قشون عرب به منظور استراحت نفراتش ، اين محل را « انزل » يعني « فرود آييد » خوانده انزلي را به معناي « لنگرگاه » و يا « دروازه » نيز مي دانند اما بعضي معتقدند دو برادر به نام « غازان خان » و « انزل خان » بانيان شهر بودند و نام غازيان و انزلي از اينجا گرفته شده است. نام انزلي به پيشينه تاريخي اش در بيشتر شهرهاي اروپايي شناخته شده است و به لحاظ وجود گمرگ و ارتباط تجاري از زمان هاي دور نزد تجار ايراني و خارجي به دروازه اروپا شهرت يافته بود. ( شهرستان انزلي با توجه به موقعيت جغرافيايي و انجام مراولات فرهنگي ، سياسي و اقتصادي با كشورهاي ديگر از پيشينه بسيار درخشاني برخوردار بوده و سرمنشاء تحولات بسياري در منطقه است). شغل اغلب مردم صيادي است كه در كنار آن به كشاورزي و ساخت صنايع دستي و محصولات حصيري نيز مي پردازند. يكي از محصولات باارزش انزلي به خاويار است كه به لحاظ توليد آن ، ايران در رتبه دوم جهاني قرار دارد.
در دريا ، نوار ساحلي انزلي و مناظر زيباي آن ، تالاب انزلي با پناهگاههاي متعدد پرندگان بومي و مهاجر گل هاي نيلوفر آبي و نيزارهاي آن از جاذبه هاي بي بديل اين شهرستان است تا آنجا كه بيش از 90% مسافريني كه به گيلان سفر مي كنند از اين شهرستان ديدن مي كنند.

============================================
جاذبه های گردشگری

فهرست جاذبه های طبیعی

تالاب بین المللی انزلی
پارک ساحالی بلوار قدس
دهکده ساحلی
تالاب سرخانکل
منطقه ساحلی – اقامتی سنگاچین – کپورچال

فهرست جاذبه های فرهنگی

منطقه آزاد انزلی تجاری
ساختمان موزیک

فهرست جاذبه های تاریخی

کاخ موزه میان پشته
فانوس دریایی
برج ساعت
موج شکن
پل قدیمی غازیان
اسکله
گمرک
ساختمان موزیک
عمارت شهرداری
موزه نظامی نیروی دریایی

فهرست زیارتگاهها و اماکن مذهبی

بقعه بی بی هوریه شالیور از نوادگان امام موسی کاظم (ع)
بقعه امامزاده صالح از نوادگان امام موسی کاظم (غازیان)
بقعه آقا سید محمد نجفی (غازیان)