نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: روم باستان

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۸:۰۴]
  محل سکونت
  انجمنـ پیچکـ نتـ
  نوشته ها
  3,925
  امتیاز
  9,319
  سطح
  1
  Points: 9,319, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdriveYour first Group
  نوشته های وبلاگ
  1045
  سپاس ها
  1,278
  سپاس شده 4,668 در 2,306 پست
  حالت من
  Mehrabon

  New روم باستان

  شیوه زندگی رومیان

  حکومت اولین امپراتور روم، آگوستوس در سال ۲۷ قبل از میلاد آغاز شد. این حکومت شاهد آغاز پکس رومانا، با دوران ثبات سیاسی و شکوه و جلال فراوان که حدود ۲۰۰ سال ادامه داشت، بود. در طول این دوره، امپراتور روم به مدیترانه و بخش اعظم اروپای غربی حکومت می*کرد. امپراتوری به شکل کاملی سازماندهی شده بود و به خوبی اداره و کنترل می*شد. یک شبکه از راهها سرزمین*های امپراتوری را به پایتخت، رم، متصل می*کرد. لژیون آموزش دیده روم از تمام نقاط بحرانی در طول مرزهایش دفاع می*کرد. شهروندان رومی از یک قانون مشترک، فرهنگ مشترک و زبان مشترک، لاتین، بهره مند بودند.
  در دنیای رومی ها خیلی مهم بود که افراد سایو (شهروند رومی) باشند. ابتدا، مقام شهروند فقط به افرادی که در درون شهرها زندگی می*کردند، داده شد. در سال ۸۹ قبل از میلاد، مقام شهروند به تمام ایتالیایی*ها اعطا شد. تا پیش از ۲۱۲ قبل از میلاد، مقام شهروند رومی به همه مردان آزاد که در محدوده امپراتوری روم زندگی می*کردند، اعطا شد. مقام شهروندی به بردگان و زنها داده نمی*شد.
  خرابه*های امپراتوری رومیان باستان


  نظم اجتماعی روم

  جامعه رومی بر اساس طبقات کاملاً مجزا سازماندهی شده بود. این تقسیم*بندی جامعه در ابتدایی تاریخ روم، در حدود قرن ششم قبل از میلاد آغاز گردید. صاحب امتیازترین و قدرتمندترین شهروندان رومی، اشراف بودند. بسیاری از اشراف از نوادگان مالکین ثروتمند زمین و خانواده*های سیاست*مداران انتخاب می*شدند. سناتورهایی که بر روم حکومت کردند، از خانواده*های اشراف ثروتمند بودند. در طبقه اجتماعی بعدی، اسب سوارها (اعضاء گارد سلطنتی) قرار داشتند. این گروه غالبا تجار ثروتمند یا صرافان (بانکداران) بودند. بسیاری از افراد در ارتش روم با دوایر دولتی اجرایی آن خدمت می*کردند.
  توده مردم

  بخش اعظم شهروندان رومی، توده مردم بودند، که جزء فقیرترین شهروندان نیز محسوب می*شدند مردم معمولی سرانجام توانستند تساوی سیاسی در مقابل اعضاء گارد و اشراف، را بدست آورده و حق رشد و ارتقاء تا مقام افسر ارشد نظامی و مشاغل دولتی، را بدست بیاورند.


  بردگان

  در پائین هرم نظام اجتماعی جامعه رومی، بردگان قرار داشتند، که سخت*ترین و کم اهمیت*ترین کارها را انجام می*دادند. رومیها از اسیران جنگی به عنوان برده استفاده می*کردند. بردگان هیچ گونه آزادی و حق انتخابی نداشتند. حتی در میان بردگان نیز طبقه*های مختلفی وجود داشت. زندگی سخت روزانه یک برده که در معدنها کار می*کرد، از زندگی روزانه یک برده تحصیلکرده یونانی که به عنوان یک معلم خصوصی محترم به کودکان رومی تدریس می*کرد، بسیار فاصله داشت. به هر حال، از اولین قرن میلادی، شرایط زندگی بردگان بهبود پیدا کرد و بسیاری از آن مردان آزادی خود را بدست آوردند.  زبان

  زبان مشترک در سراسر امپراتوری روم، زبان لاتین بود. از آنجایی که دیگر کسی به زبان لاتین صحبت نمی*کند، آنرا «زبان مرده» می*نامند. به هر حال، بیشتر زبانهای امروزی اروپا، از جمله ایتالیایی، اسپانیایی - فرانسه و رومانیایی، از لاتین گرفته شده*اند. بسیاری از لغات موجود در زبان انگلیسی نیز از لاتین گرفته شده*اند.


  خانه*های رومی

  رومیان ثروتمند در خانه*های بزرگ و وسیع شهری زندگی می*کردند. درشهر پمپی به این خانه ها (ویلا)می گفتد.از بیرون جلوه این خانه*ها زیاد چشمگیر نبود. زیرا تنها تعداد محدودی درب و پنجره کوچک نرده*ای داشتند که مانع ورود دزدان می*شد.
  امپراتوری روم

  از قرن سوم قبل از میلاد، رومیها شروع به تشکیل امپراتوری خود کردند. تا قبل از قرن دوم میلادی، رومی*ها بیشتر نواحی غرب اروپا، شرق نزدیک، و شمال آفریقا را تحت کنترل داشتند. موفقیت امپراتوری روم نتیجه استفاده از اژبون*های بسیار ورزیده و تعلیم دیده و مدیریت بسیار موثر آنها بود که از مرکز پایتخت رم، به خوبی کنترل می*شد.
  در سال ۲۷ قبل از میلاد اکتاویان (۶۳ قبل از میلاد - ۲۴ میلادی)، اکتاویان یا همان اگوستوس سزار، اولین امپراتور روم می*شود. اگوستوس، که به مدت ۴۰ سال بر امپراتوری روم حکومت کرد، مسئولیت اداره آن را با مجلس سنا (گروهی از مسئولین اداره کننده روم)، تقسیم کرد. او از ارتش روم یک نیروی قوی و آموزش دیده ساخت. روم در طول حکومت او دورانی پر از صلح و شکوه را پشت سر نهاد. اگوستوس همچنین در مورد حفظ موقعیت خود به*عنوان امپراتور خیلی دقت کرد. او یک گارد محافظ ایجاد کرد که به آنها دستمزد خوبی می*داد و آنها را گارد پراتور می*نامید.
  سنای روم  کالیگولا

  اولین امپراتورهای رومی اعضاء خانواده اگوستوس بودند. گایوس سزار (۱۲ - ۴۱ میلادی)، که به کالیگولا (به معنی پوتینهای کوچک) معروف بود، در سال ۳۷ میلادی به امپراتوری رسید. سربازان ارتش، که پدرش فرماندهی آنان را به عهده داشت، نام مستعار کالیگولا را به او دادند، چرا که او پوتین*های سربازی کوچکی به پا می*کرد.


  امپراتور دیوانه

  بعد از آنکه کالیگولا امپراتور شد، سلامتی عقل خود را از دست داد. یکی از وقایعی که توسط تاریخ نگار رومی سیوتاتیوس (۶۹ - ۱۰۴ میلادی) ثبت شده*است، توضیح می*دهد که کالیگولا به ارتش بسیار آموزش دیده و قدرتمند خود دستور داد در ساحل دریا صدف حلزون جمع کنند. او به اسب مورد علاقه خود لقب کنسول (عنوان یکی از مسئولین رده بالای روم)، داده بود. وی همچنین با خواهر خود، «دروسیلا» ازوداج کرد، اما بعداً او را کشت. اعضاء گارد محافظ او (پراتورها) در سال ۴۱ میلادی، او را به قتل رسانند.


  نرون

  آخرین امپراتوری که به خانواده اگوستوس تعلق داشت، نرون (۳۷ - ۶۸ میلادی) بود. در سال ۵۴ میلادی، مادر جاه طلب او، آگویپینا (۱۵ - ۵۹ میلادی)، شوهر دوم خود را مسموم کرد. شوهر امپراتور کلودیوس (۱۰ قبل از میلاد تا ۵۴ میلادی) بود. در نتیجه پسر ۱۷ ساله او جانشین پدر شد. بعد از آغاز امیدوار کننده حکومت او، نرون بی نهایت بی رحم و فاسد شد. وقتی آگویپینا در زندگی خود سرانه فرزندش دخالت کرد، نرون او را کشت. او به خاطر ضیافت*های وحشی خود و توهم او در مورد استعدادش در شعر و موسیقی، شهرت داشت!
  رم در آتش

  در سال ۶۴ میلادی، آتش سوزی بزرگی شهر رم را نابود کرد. نرون تظاهر کرد که قصد داشته تا شهر رم را با طرح جدیدی بازسازی کند. بسیاری از مردم رم عقیده دارند که خود نرون عمدا آتش سوزی را آغاز کرده*است. اما به هر حال، نرون گروه مذهبی جدید، یا مسیحیان را مقصر دانست و آنها را کشت. مخالفان حکومت نرون آنقدر قدرت گرفتند که او را مجبور کردند در سال ۶۸ میلادی، خود کشی کند.
  مجسمهٔ رومی  سال چهار امپراتور

  در سال بعد از مرگ نرون، ۴ امپراتور بر سر کار آمدند. یک فرمانده نظامی به نام گالبا (۳ قبل از میلاد تا ۶۹ میلادی)، ابتدا قدرت را در دست گرفت. گالبا به*وسیله گارد پراتور، کشته شد. این گارد اتو (۳۲ - ۶۹ میلادی)، (حاکم استان رومی اسپانیا) را به عنوان امپراتور اعلام کرد. لژیون روم که در آلمان مستقر بود، با شنیدن این خبر، فرمانده خود وتیلیوس (۱۵ - ۶۹ میلادی)، را به عنوان امپراتور معرفی کردند. وسپاسیان (۹ - ۷۹ میلادی)، یک فرمانده رقیب، وارد رم شد. او وتیلیوس را کشت و خود امپراتور شد.


  انتخابات جانشین

  وسپاسیان سنتی را ایجاد کرد که بر اساس آن، یک امپراتور حاکم در طول حکومت خود جانشین خود را انتخاب می*کرد. و سپاسیان نظم را به روم بازگرداند. او همچنین یک برنامه ساختمان سازی که شامل استادیوم ورزشی رم بود، آغاز کرد. ساخت این آمفی تئاتر بزرگ که سرگرمیهای عمومی در آن اجرا می*شد، در طول حکومت فرزند وسپاسیان، تیتوس (۳۹ - ۸۱ میلادی)، که بعد از پدرش به امپراتوری رسید، پایان یافت.


  امپراتوری استانی

  در قرن دوم میلادی، خانواده*های حاکم روم، صاحب نفوذ کمتری در امر انتخاب امپراتور بودند. شهروندان استان*های رومی شروع به اشغال پستهای عالی رتبه در دولت و ارتش، کردند. امپراتورهای بعدی روم از استان*های درون امپراتوری روم، انتخاب می*شدند.


  تراجان

  امپراتور تراجان (۵۳ - ۱۱۷ میلادی) در یکی از استان*های روم به نام آیبیریا «اسپانیای امروز) به دنیا آمد. او یک فرمانده نظامی بزرگ بود و در طول حکومتش، امپراتوری روم از نظر وسعت به اوج خود رسید. وی پیروزیهای نظامی خود را با ساخت بناهای یادبود (ستونهای تراجان)، جشن می*گرفت. این ستونها به*وسیله مجسمه*هایی که پیروزیهای معروف او را نشان می*دادند، تزئین شده بودند.


  هادریان

  پسر خوانده تراجان، هادریان (۷۶ - ۱۳۸ میلادی) بعد از او به امپراتوری روم رسید. هادریان بیشتر دوران حکومتش را به مسافرت در استان*های مختلف امپراتوری روم گذراند. او موانع ثابتی در مقابل حمله بربرها که به این سرزمینها روم حمله می*کردند، بنا کرد. نمونه چنین بناهای دفاعی، دیوار هادریان، هنوز در شمال غربی انگلیس باقی مانده*اند. هادریان همچنین تغییرات زیادی ایجاد کرد که اداره امپراتوری روم را آسان تر می*کرد.
  لژیونر رومی

  ارتش روم از سربازانی به نام لژیونر تشکیل می*شد. یک لژیونر خیلی ورزیده بود. او می*توانست در یک روز ۳۲ کیلومتر (۲۰ مایل) در حالیکه یک بسته به وزن ۴۰ کیلو گرم حمل می*کرد، راه برود. یونیفورم یک لژیوتر او را در نبردها محافظت می*کرد، و در عین حال به او امکان می*داد که به آسانی حرکت کند.
  واحد ارتش

  «قرن»، واحد ارتش روم بود. هنگامی که در سال ۳۴۰ قبل از میلاد ارتش روم تشکیل شد. یک قرن شامل ۱۰۰ سرباز می*شد. وقتی فرمانده نظامی رومی، کابوس ماریوس (۱۵۷ - ۸۶ قبل از میلاد) ارتش روم را در سال ۱۰۰ قبل از میلاد، دوباره سازماندهی کرد، تعداد افراد را در یک قرن به۸۰ نفر کاهش داد. دلیل این کاهش چنین بیان می*شد که یک گروه کوچک*تر، آسان تر کنترل می*شد.
  تلــــــــــــخ تـــــرين قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه :

  چی فکر میکردیم وچـــــي شــــــــد...!!


 2. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۵ فروردین ۹۷ [ ۱۴:۲۳]
  نوشته ها
  9
  امتیاز
  143
  سطح
  1
  Points: 143, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  دستاوردها:
  7 days registeredCreated Blog entry100 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  4
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  ایتالیا

  من خیلی دو س دارم با تور ایتالیا به این کشور برم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •