10شعبده*باز برتر جهان: یک ایرانی در بین بهترین ها


سالهاست که اسم مرلین به عنوان شعبده*باز اسطوره*ای به گوش بسیاری از مردم جهان آشناست و در این باره فیلم***های زیادی نیز ساخته شده است...

سالهاست که اسم مرلین به عنوان شعبده*باز اسطوره*ای به گوش بسیاری از مردم جهان آشناست و در این باره فیلم***های زیادی نیز ساخته شده است. مرلین اسطوره تاریخی شعبده*بازان دنیا نامش برای نخستین بار در ادبیات تاریخی بریتانیا در زمان «شاه*آرتور» مطرح شد که با گذشت سال**ها هنوز بر سر زبان**ها است. امروزه شعبده*بازان و تردستان جهان با گرفتن جایزه مرلین تبدیل به چهره***هایی کاملاً مشهور می*شوند و توانایی و قدرتشان به رسمیت شناخته می*شود. کسب این جایزه، کسب بالا**ترین سطح از مهارت در مرحله ملی و بین*المللی است. جایزه مرلین در سه مرحله به دست می*آید که معیار**های در نظر گرفته شده، استعداد، نمایشگری، اصالت، مهارت و توانایی برای سرگرم کردن تحت هر شرایطی است. جایزه مشهور مرلین برای نخستین بار توسط کارول میچاور دانشجوی رشته هنر دانشگاه نیویورک در سال 1968 تعیین شد و افرادی چون دیوید کاپرفیلد، داگ هنینگ، زیگفریدوروی و... موفق به کسب این جایزه شده*اند. سالهاست که شعبده*باز معروفی به نام دیویدکاپرفیلد برای همه شناخته شده است و با تردستی***ها و اعمال شگفت*آورش به شهرت جهانی رسیده است. در زیر به شرح کوتاهی از زندگینامه او و تعدادی از این چهره***های معروف دنیا می*پردازیم که متعلق به دوره***های مختلف زمانی بوده*اند اما همگی جزو 10 شعبده*باز برتر دنیا تا عصر حاضر محسوب می*شوند.

دیوید کاپرفیلد:
یکی از معروف***ترین و ثروتمند**ترین شعبده*بازان دنیا است. او که از طریق برنامه***های تلویزیونی برای میلیون***ها نفر طی دو دهه گذشته شناخته شده است، 56 سال پیش در نیوجرسی امریکا به دنیا آمد. وی که جزو جوان***ترین شعبده*بازان مراجعه*کننده به انجمن شعبده*بازان امریکایی (sam) بوده است، در سن 16 سالگی در دانشگاه نیویورک این حرفه را آموخت و در سن 18 سالگی در فیلم سحر و جادو به عنوان بازیگر نقش ایفا کرد.
کاپرفیلد کار**های زیادی در دوران خود انجام داده که شهرتش را جهانی کرده است؛ از جمله ناپدید شدن و دوباره ظاهر شدن، فرار از سلول***های قفل شده، محو قطار، به چالش کشیدن مثلث برمودا و از همه مهمتر عبور از دیوار چین که هنوز کسی نتوانسته این کار را انجام دهد. او خود از بنیانگذاران جوایز مرلین و طرح اعطای جوایز برای شعبده*بازان بوده است.

چانینگ پولاک:
وی 86 سال پیش در کالیفرنیا به دنیا آمد و شعبده*باز و بازیگر فیلم شد.
پولاک در سن 21 سالگی به شعبده بازی علاقه*مند شد و در مدرسه شعبده*بازی لس*آنجلس آموزش دید و فارغ*التحصیل شد. نخستین کار**های او به عنوان شعبده*بازی در کلوپ شبانه شروع شد و 53 سال پیش در فیلم «اروپا در شب» دیده شد که علاوه بر شعبده*بازی به بازیگری هم علاقه*مند شد. پولاک در لاس*وگاس از عوارض سرطان درگذشت و زمان مرگ 79 سال داشت.

جولیانا چن (Luchen):
یک شعبده باز 36 ساله تایوانی است که تحصیلات خود را در دانشگاه سوشو در رشته ادبیات ژاپنی گذراند. لوچن نمایش***های خود را در ژاپن، کره جنوبی، اروپا و ایالات متحده اجرا کرده است. او دریافت*کننده بسیاری از جوایز بین*المللی از جمله جایزه نیل*فاستر است که از کالج چاوز دریافت می*شود. او به گفته خودش علاقه به سحر و جادو را از سن 7 سالگی به دست آورد. او دیده بود که در بازار مردی سکه را پنهان کرده و دوباره آشکار می*کند. از آن به بعد تمرین***های خود را شروع کرد و در سن 12 سالگی موفق به کسب جایزه جوانان شعبده*باز تایوان شد که توسط دیوید کاپرفیلد در نظر گرفته شده بود. لوچن هنر تردستی*هایش را در سال 2001 با نمایش***های تلویزیونی به تصویر کشید و 9 سال پیش موفق به کسب مقام اول در سمینار جهانی شعبده*بازی بین*المللی شد.
او در تلویزیون چین به شهرت دست یافت و جایزه مرلین را در سال 2010 دریافت کرد. 26 جایزه شعبده*بازی هم تاکنون به وی اعطا شده است.

هری بلکستون:
در نزدیکی رودخانه میشیگان به دنیا آمد و شعبده*بازی را تا حدود زیادی از پدرش آموخت و با علم روز مدرن کرد. او بزودی در برنامه***های تلویزیونی شرکت کرد و به شهرت رسید. این شعبده*باز در سال 1997 در کالیفرنیا به علت سرطان لوزالمعده در سن 62 سالگی مرد. او جایزه خود را در سال 1985 میلادی از آکادمی هنر**های جادویی و تردستی دریافت کرد.

لوئیس دماتوس(luis de matos):
این شعبده*باز 42 ساله پرتغالی پس از تحصیل در دانشگاه موفق به کسب مدرک کارشناسی در رشته مهندسی کشاورزی شده و چندین جایزه مهم از مؤسسه شعبده*بازان آکادمی هالیوود و مندریک گرفته است. او کار*های شعبده*بازی خود را در مجموعه تلویزیونی Magica Noite به نمایش گذاشت. وی همچنین جایزه*ای را از آکادمی شعبده*بازان در سال 1999 میلادی دریافت کرده است.

عارف غفوری:
یکی دیگر از شعبده*بازان مشهور عصر حاضر است که ایرانی*تبار بوده و با کار**های جالبش توانسته در میان شعبده*بازان معروف دنیا به شهرت برسد. او جایزه مرلین را سال 2011 میلادی دریافت کرد. عارف غفوری که بیشتر به شانیت شهرت دارد، در حال حاضر یکی از رقبای کریس آنجل است. او در مصاحبه*اش عنوان کرده که کار**های من ترکیبی از شعبده**بازی یا تردستی نیستند، بلکه نوعی بازیگری است که با خطای چشم صورت می*گیرد. تحصیلات او در رشته طراحی صنعتی بوده است که برای ادامه تحصیل به ترکیه رفته و حدود 4 سال است که در ترکیه بسر می*برد. او عنوان کرده که برای یادگیری استادی نداشته و تنها استادش مطالعه کتاب***های این رشته بوده است. عارف غفوری که سال گذشته در مسابقه رقابت استعداد**های ترکیه شرکت کرده بود با وجود مهارت*هایش نفر دوم شد. ظرف یک سال او توانست پله***های ترقی را بسرعت بالا برود و به شهرت جهانی دست یابد. او به عنوان جوان***ترین شعبده*باز و منتالیست، سال گذشته جایزه مرلین را از آن خود کرده است.

هیننگ(Doug Henning):
متولد 55 سال پیش و شعبده*باز معروف اهل کاناداست. او شعبده*بازی را در دانشکده اواکنوالا در فورت گری آموخت و در سن 14 سالگی در جشن تولد خود دست به جادوگری زد که تعجب همه را بر انگیخت، او با آگهی***هایی در روزنامه***های محلی برنامه***های تلویزیونی خود را در تورنتو اجرا کرد.
او مطالعاتی نیز در زمینه روانشناسی داشته و دکترای خود را در علم هوش خلاق از دانشگاه ماهاریشی سوئیس گرفت. هیننگ در سن 52 سالگی در مرکز پزشکی لس*آنجلس به دلیل ابتلا به سرطان کبد مرد و خاکسترش به اقیانوس ریخته شد. او جایزه تردستی خود را از آکادمی شعبده*بازان در سال 1974 میلادی دریافت کرد.

پن و تلر:
این دو شعبده*باز که در کنار یکدیگر به شهرت رسیده*اند در سال 1985 میلادی برنده جایزه خود شدند. آنها در سال 1987 میلادی دست به اجرای نمایش***هایی از نیویورک تا سانفرانسیسکو زدند و برنامه***های تلویزیونی نیز داشتند.
پن یک شعبده*باز، موسیقیدان، نویسنده و کمدین بود و57 سال پیش در ماساچوست به دنیا آمد. تلر نیز نویسنده، کمدین و شعبده باز معروف امریکایی است که در فیلادلفیا به دنیا آمد. معروف است که در هنگام کارش هرگز صحبت نمی*کند و سکوتش باعث شهرتش شده است.
آن*ها در سال 2001 موفق به دریافت جایزه مرلین شدند.

زیگفرید و روی:
دو آلمانی – امریکایی تبار که به شیر و ببر سفید معروف بودند. آنها در لاس* وگاس و نوادای ایالات متحده از شهرت خوبی برخوردار بودند. زیگفرید73سال پیش و روی 68 سال پیش به دنیا آمدند. زیگفرید شعبده باز سنتی (خیالباف) بود در حالی که روی در میان حیوانات عجیب و غریب رشد کرده است. آنها در سال 1972 موفق به دریافت جایزه بهترین نمایش شعبده*بازی شده*اند.

کریس آنجل Criss Angel:
کریستوفر نیکلاس سارانتاکوس(45 ساله) شعبده*باز امریکایی است. او بهترین روش برای رسیدن به شهرت را در بازیگری و اجرای کارهایش در تلویزیون انتخاب کرده است. کریس شعبده*بازی را از دوران کودکی آغاز کرده و کارهایش را در برنامه تلویزیونی به شکل سریال mind freak اجرا می*کند. این برنامه***ها در لاس*وگاس فیلمبرداری شده است. کریس آنجل کار**های عجیبی چون شناور بودن بین دو ساختمان، ناپدید شدن، گذر از در چوبی و... را به نمایش گذاشته و حتی خود را نیز به آتش کشیده که دوباره سالم و سرحال نمایان شده است. او طرفداران زیادی دارد که برنامه*هایش را پیگیری می**کنند. او در مصاحبه*اش با شبکه تلویزیونی سی*ان*ان گفت: هیچ کس در توانایی***های من شک ندارد، آگاهی***های من در حدی است که می**توانم کار**های مافوق طبیعی انجام دهم. دوست دارم اگر کسی مانند من بتواند چنین ادعا**هایی داشته باشد حاضر به رودررویی با او در تلویزیون خواهم بود. یکی از جالب***ترین نمایش*هایش، دو نیم کردن بدن خود بود. او جایزه مرلین را در 17 سپتامبر 2008 میلادی دریافت کرد. کریس برنده 5 جایزه طی سال***ها از جامعه جهانی شعبده**بازان شده است.