کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: ظهور یونانیان در تاریخ

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati

  ظهور یونانیان در تاریخ

  ظهور یونانیان در تاریخ


  تصويري از سپيده دم تاريخ

  در سپيده دم تاريخ (مثلاً 1500 پ .م .) يونانيان همچون مردمي نيمه بيابان نشين آريايي جلوه گر مي شوند كه خردخرد به سوي چراگاههاي جنوب به بالكان روانند و با تمدن كهن اژه كه كنوسوس جلوه گاه آن بود برخورد مي كنند و با آن مي جنگند و در مي آميزند.
  در شعرهاي هومcر پا داشتند در سيسيل به هم چشمي فينيقيان در 735 پ .م . ساكن شدند.

  بعد از هلنيها
  به دنبال يونانيان اصلي قبيله هاي خويشاوند آنان مانند مقدونيان و تراكيان آمدند و در سوي چپ تراكيان فريگيان از بسفور گذشتند و به آسياي صغير راه يافتند. همه ي اين گستردگي يونانيان پيش از آغاز تاريخ و خط و كتابت روي داد. در سده ي هفتم پ .م . (يعني به هنگام اسارت يهود در بابل ) آثار جهان كهن پيش از تمدن يوناني در اروپا برافتاد و ناپديد شد. صيدا و كنوسوس ديگر اهميت خود را از دست داده و از ميسن و تروا تنها افسانه اي مانده و شهرهاي بزرگ جهان نوبنياد يونان همانا آتن و اسپارت (پايتخت لاكدمون ) و كرنت و طب و ملطيه اند. اين جهاني كه پدران ما آن را « يونان كهن » ناميدند برفراز ويرانه هاي فراموش شده ي آباديهايي برپا شد كه در هنر و تمدن دست كمي از تمدن يونان كهن نداشتند و امروزه تازه بر اثر كوشش كاوشگران از آن آگاهي مي يابيم .

  جلوه هاي يونان كهن
  جلوه هاي يونان كهن كه از آن سخن خواهيم گفت هنوز در خيال و در سازمانهاي اجتماعي آدميان زنده مانده است . زيرا كه زبان آن زمان آريايي دلنشين و زيبا و بسيار رسا بود كه با زبانهاي ما بسيار همانند است و از آن رو كه الفباي مديترانه اي را گرفته و با افزودن حروف با صدا تكميل كردند هنر خواندن و نوشتن را آسان ساختند و بسياري توانستند آن را فراگيرند و سرمايه اي براي اعصار بعد بر جاي گذاشتند.

 2. #2
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  جلوه هاي تمدن هلني چيست ؟
  اينك اين تمدن يوناني كه در جنوب ايتاليا و يونان و آسياي صغير در سده ي هفتم پ .م . رو به پيشرفت گذاشت تمدني است كه از بسياري جهات مهم از دو تمدن دره ي نيل و دو رود بين النهرين فرق داشت . اين تمدنها در قرون ب سيار پيشرفت كرد و آهسته و كند برفراز زندگي وابسته به پرستشگاه و كشاورزي بدوي و كاهن شاهان و خداشاهان كشور شهرهاي نخستين به امپراطوري مبدل شد. اما يونانيان گله دار وحشي و مهاجم به سوي جنوب به جهاني روي آوردند كه تمدن آن در آن هنگام ، كهن گشته بود. كشتي راني و كشاورزي و شهرهاي بارودار و خط پيدا آمده بود. يونانيان تمدني از آن خويشتن پديد نياوردند. تمدني را تباه ساختند و از ويرانه هاي آن تمدني ديگر سر هم كردند.

  يونان بدون كاهن - پادشاه
  بايد بيفزاييم كه در تاريخ يونان اثري از تنها تفاوت واقعي ميان «اليگارشي » و دموكراسي يوناني آن بود كه در اليگارشي مردم تنگدست و نا مهم حق رأي نداشتند و در دموكراسي همه ي شهريان حق رأي داشتند. ارسطو در كتاب سياست ، نتايج عملي اين تفاوت را بسيار آشكار بيان مي كند. در اليگارشي ميزان ماليات بر شانه ي توانگران سنگيني نمي كرد. اما در دموكراسيها ماليات توانگران سنگين بود و به تهيدستان بيشتر كمك خرج مي دادند.
  مرحله ي كشور - پرستشگاهي و كاهن - شاهي نيست . يونانيان بلافاصله به سازمان شهري كه در مشرق زمين به گرد پرستشگاه پديدار شد، رسيدند. آنچه بيشتر در ايشان از ظواهر شهري اثر گذاشت ديوارهاي پيرامون آن بود. در اين امر ترديد داريم كه آنان بي درنگ به زندگي شهري خوكرده باشند. نخست در روستاهاي بي حصار بيرون شهرها كه به دست ايشان ويران شده بود زيستند و آن شهرها همچون سرمشقي در برابر چشم آنان قرار داشت . نخست شهر را جاي امني در هنگام زد و خورد پنداشتند. پرستشگاه را هم براي شهر طبيعي يافتند. آنان اين ميراث را از تمدن گذشته يافتند و هنوز هم انديشه ها و سنت سرزمينهاي پر جنگل در فكر ايشان ريشه اي ژرف داشت . نظام پهلواني جامعه ي ايلياد اين سرزمين را فرا گرفت و با وضع جديد سازگار شد. هر چه زمان مي گذرد يونانيان به دين و خرافات گرايش بيشتري مي يابند. پنداري ايمان و اعتقادات قوم شكست خورده از پايين به ايشان رسوخ مي كند.

  ساختمان اجتماعي - يونانيان
  ساختمان اجتماعي آرياييان نخستين بر نظامي دو طبقه اي مبتني بود از اشراف و مردم عادي كه چندان مرز مشخصي ميان آنان نبود و به هنگام جنگها پادشاهي كه تنها رئيس يك خانواده ي اشرافي بود با عنوان : primus inter pares يعني رهبر در ميان همگنان و برابران ، مردم را فرمانروا مي شد. پس از شكست دادن مردم بومي و ساختمان شهرها، دو طبقه ي ديگر از كارگران كشاورز و كارگران ماهر و غير ماهر در پايين دو طبقه ي برشمرده شده افزوده مي شد. اينان بيشتر بنده بودند. اما در همه ي اجتماعات يوناني از اين گونه مردم «پيروزمند» اشرافي و عادي نبودند. بعضي شهرها از «پناهندگان » تشكيل مي شد كه همانا مردم شكست يافته و گريخته در آنها گرد آمده بودند و در آنها ديگر دو طبقه ي بومي ياد شده نبودند.
  در بسياري از اجتماعات نخستين ، بازماندگان نفوس قديم ، طبقه ي فرمانبر را تشكيل مي دادند كه بندگان كشور بودند مانند هلوتها در اسپارت . اشراف و مردم عادي ملاك و كشاورزان ارباب شدند. اينان بودند كه كشتي سازي را سرپرستي مي كردند و سفارش مي دادند و دست به كار بازرگاني مي زدند. اما بعضي از شهريان آزاده ي تنگدست در پي كارهاي دستي رفتند يا حتي به پاروزني در كشتيها برخاستند. كاهناني كه در يونان بودند يا متولي زيارتگاهها و يا پرستشگاهها بودند يا تشريفات قرباني گذراندن با آنها بود. ارسطو در كتاب سياست ، اينان را طبقه اي فرعي از طبقه ي رسمي خودشان مي داند. شهريان در جواني به سپاهيگري مي پرداختند و به هنگام رسيدگي و خردمندي فرمانروايي مي كردند و به پيري كاهن مي شدند. طبقه ي كاهنان در مقام مقايسه با طبقه ي همانند در مصر و بابل كوچك و ناچيز بود. خدايان خاص يونانيان يعني خدايان يونانيان دوران پهلواني چنان كه گفتيم آدمياني بودند سرافرازي يافته و با آنان بي هراس و بيم فراوان رفتار مي شد. فرو دست اين خدايان مردم آزاده ي پيروزمند، خدايان ديگري از آن مردم شكست يافته مي خزيدند كه پيرواني از ميان مردم زير دست از ميان بندگان و زنان مي يافتند. از خدايان اصلي آرياييان انتظار معجزه و تسلط بر زندگي مردم نمي رفت . اما مردم يونان مانند مردم بيشتر كشورهاي شرقي هزاره ي اول پ . م . بسيار پابند پيشگويي وفال گيري بودند. پيش گوي پرستشگاه دلفي به ويژه پرآوازه بود. گيلبرت موري گويد «چون پيرترين مردان قبيله از راهنمايي باز مي ماند دست به دامن مردگان بركشيده و برجسته ميزدند. همه ي پيش گوها بر مزار پهلوانان جاي داشتند، آنان از «تميس » راهي كه بايد در پيش گرفت يا به همان شيوه اي كه امروزه روحانيون مي كنند و مي گويند اراده ي خدا چيست سخن مي گفتند». كاهنان و كاهن بانوان پرستشگاهها در يك طبقه يكي نشده بودند و نيروي طبقه ي اجتماعي نداشتند. طبقه ي اشراف و طبقه ي مردم عادي گاهي با هم يكي مي شدند و حكومت را اداره مي كردند. در بسياري از كشور شهرها شمار بندگان و بيگانگان آزاد از شهريان يعني اشراف و مردم عادي بسيار بيشتر بود. اما حكومت تنها در دست همان دو طبقه بود. حكومت اين دو طبقه چه به بندگان و بيگانگان وقعي مي گذاشت و چه نمي گذاشت امور كشور را در دست داشت و حكومت مطلق مي كرد.
  ساختمان اجتماعي يوناني با ساختمان اجتماعي پادشاهيهاي شرقي تفاوت فراوان داشت . اهميت خاص شهريان يوناني ، كمابيش نگرنده را به ياد اهميت بني اسرائيل به روزگار اخير كشور يهود مي اندازد. اما از لحاظ انبياء و كاهنان يونان با يهود و نيز حكومت عامي يهود هيچ قابل قياس نيست .

 3. #3
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  تفاوت بزرگ يونانيان و ديگر جوامع
  تفاوت بزرگ ديگر ميان حكومتهاي يوناني با هر يك از اجتماعات بشري همانا جداسري درمان ناپذير آنان بود. به اين معني كه در تمدنهاي مصر و سومر و چين و بي گمان هند شمالي حكومت در سده ي پنجم پ . م . آتن همبستگيهايي با چند پوليس ديگر به هم رسانيد كه مورخان از آن همواره همچون امپراطوري آتن ياد مي كنند. اما ديگر كشور شهرها همه حكومت خويش را نگاه داشتند. كار مهمي كه اين امپراطوري انجام داد همانا نابودي كامل دزدان دريايي و ديگر برقراري گونه اي قانون بين المللي بود.
  در چند كشور - شهر مستقل شروع شد كه هر شهري هم حومه اي تا شعاع چند ميل از روستاهاي مسكن كشاورزان و كشتزار داشت . سپس اين كشور شهرها با هم يكي شدند و پادشاهي و امپراطوري پديد آوردند. اما در يونان تا آخر كشور شهرها استقلال خود را نگاه داشتند و با هم هرگز يكي نشدند. غالباً اين را ناشي از وضع جغرافيايي يونان مي دانند. يونان كشوري است كوهستاني با پيش آمدگيهاي تند دريا در خشكي و دره هاي ژرف كه راه رفت و آمد و پيوند را سخت دشوار مي كند، چنان كه كمتر شهري توانسته است سرزمينهاي ديگري را تا مدتي زير فرمان نگاه دارد. از اينها گذشته بسياري از شهرهاي يونان در جزيره هاي پراكنده در امتداد كرانه ها ساخته شده بودند. تا پايان تاريخ كهن بزرگ ترين كشور شهرهاي يونان از بسياري از دهستانهاي انگليسي كوچك تر ماندند و بعضي از آنها تنها چند ميل بيشتر مساحت نداشتند. آتن كه يكي از بزرگ ترين شهرهاي يونان بود در اوج قدرت جمعيتي برابر سيصد هزار تن داشت . چند شهر جمعيتي بيش از 50000 تن داشتند، از اين شمار نيمي يا بيش از نيمي بنده و بيگانه و دو سوم آزادان نيز زن و بچه بودند.

  ظهور خاندانهاي توانگر نوخاسته
  حكومت اين كشور شهرها در اساس تفاوتهاي كلي داشتند. يونانيان پس از چيرگي بر سرزمين يونان تا اندك زماني فرمان پادشاهان خويش را گردن نهادند، ولي به زودي نيروي اشراف رو به افزايش نهاد. در اسپارت (لاكدمون ) پادشاهان تا سده ي ششم پ . م . بر اورنگ خويش بودند. مردم اين كشور نظامي شگفت ، دو پادشاه از دو خاندان مختلف داشتند كه با هم فرمانروايي مي كردند. اما بيشتر كشور شهرهاي يونان سالها پيش از سده ي ششم حكومت اشرافي داشتند. خانواده هايي كه بر حسب حقوقي ارثي پشتاپشت بر اورنگ شاهي مي نشينند پس از زماني به سستي و تن آساني و كم كوششي مي رسند. چون يونانيان به دريانوردي پرداختند و مستعمره پديد آوردند و بازرگاني آنان گسترش يافت ، خاندانهاي توانگر نوخاسته اي پيدا شدند كه پايگاه فرمانروايان گذشته را سست كردند و خود جاي ايشان را گرفتند. اين نوخاستگان ، اعضاي يك طبقه ي بزرگ فرمانروا گشتند و حكومتي بر پا كردند كه اليگارشي نامند و آن حكومت متنفذان يا گروهي اندك باشد. گو اينكه اين اصطلاح مي تواند گاهي براي حكومت ارثي اشراف هم صادق باشد.

  جباران كه بودند؟
  در بسياري از شهرها كساني كه توان كوشش فوق العاده داشتند از بعضي برخوردهاي اجتماعي يا اختلافات طبقاتي بهره مي گرفتند و در كشور قدرتي كمابيش فراوان به هم مي رسانيدند. اين چنين فرصت طلبي كسان در ايالات متحده آمريكا نيز ديده شده است .
  در يونان اين گونه كسان را جبار (Tyrants) مي ناميدند. جبار همانند فرمانروايي بود كه ادعاي قدرت پادشاه را هم مي كرد. با اين همه جبار با فرمانروا اين تفاوت را داشت كه به سبب حق خانوادگي خود فرمانروايي را حق خويش مي دانست . جباران را طبقات تنگدست ستم كشيده پشتيباني مي كردند. مثلاً پيزيسترات جبار آتن جز دوبار كه در فاصله ي سالهاي 560 و 527 تبعيد شد در پشتيباني كوهستانيان تهيدست آتني بود. گاهي چنان كه در سيسيل ديده شده است جبار جانب توانگران را در برابر تنگدستان مي گرفت . بعدها هنگامي كه پارسيان دست به فرمانبردار ساختن شهرهاي يوناني آسياي صغير زدند گروهي فرمانرواي هواخواه خود را بر مردم گماردند.

  فرق جباران و پادشاهان
  ارسطو فيلسوف و معلم بزرگ كه در قلمرو پادشاهي ارثي مقدوني به جهان آمد و تا چند سال آموزگار خاص پسر شاه بود در كتاب سياست ، ميان پادشاهان (كه به موجب يك حق پذيرفته شده و مسلّم مانند پادشاه مقدوني فرمانروايي مي كردند) و جباران كه بي خرسندي و رضاي زيردستان فرمانروايي مي كردند تفاوت قائل است . اما دشوار است كه بپذيريم جباري بي رضايت بسياري از مردم و همكاري گروه بزرگي از فرودستان خويش و بي آنكه مردم از «پادشاهان راستين » خود نهايت تنفر را داشته باشند توانسته باشد فرمانروايي كند. ارسطو همچنين بر آن بود كه پادشاهان ، نيكي مردم را مي خواهند و جباران تنها خود را. ارسطو بر پايه ي اين انديشه و همچنين پذيرفتن اينكه بندگي امري است طبيعي و زنان شايستگي آزادي و داشتن حقوق سياسي ندارند با جريان امور پيرامون خويش سازگاري داشت .

 4. #4
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  دموكراسي يوناني چه بود؟ فرقش با دموكراسي امروزين چيست ؟
  نظام حكومتي ديگر كه در سده ي ششم و پنجم و چهارم پ . م . در يونان رو به پيشرفت گذاشت همانا دموكراسي بود. همچنان كه در جهان امروزي همواره از دموكراسي سخن مي رود و از آنجا كه انديشه ي امروزي در زمينه ي دموكراسي با دموكراسي كشور شهرهاي يونان تفاوت فراوان دارد، بهتر آن بعضي از دموكراسيها (مانند آتن و ملطيه ) رسمي داشتند به نام استراسيسم و آن عبارت بود از آنكه به روزگار فرارسيدن بحران ، هر رأي دهنده اي نامي را بر تكه اي كاشي يا صدف مي نوشت و نام هر كس كه اكثريت داشت او را براي مدت ده سال تبعيد مي كردند. خواننده چه بسا چنين انگارد كه اين رسم بسيار بد بود. اما اين خاصيت اصلي اين رسم نبود. گيلبرت موري گويد كه اين راهي بود براي رسيدن به تصميمي به هنگامي كه افكار سياسي چنان پراكنده و متشتت بود كه امكان رسيدن به بن بست در ميانه باشد.
  است كه مفهوم دموكراسي يونان را بررسي كنيم . در آن هنگام دموكراسي عبارت بود از حكومت به دست عموم يا Demos كه همانا به معني جمهور و همه ي مردم شهر باشد. يعني حكومت اكثريت . سنتها بايد براي خواننده عبارت «مردم شهري » را توضيح داد. بندگان و بندگان آزاد شده و بيگانگان و حتي يونانيان زاده شده در آن شهر كه پدرشان از شهري از هشت يا ده ميلي آن سوتر آمده باشند به حساب نمي آمدند.
  بيشتر دموكراسيهاي كهن ، از شهريان ، شايستگي مالي مي خواستند. شايستگي مالي عبارت بود از مالكيت زمين . از اين شرح خواننده مي تواند دريابد كه دموكراسي يونان با مفهوم دموكراسي امروز بسيار متفاوت بود. البته در آخر سده ي پنجم پ .م . شايستگي مالي در آتن ملغي شد. اما پريكلس كه از سياستمداران بزرگ آتن بود (و درباره ي او سخن خواهيم گرفت ) در 451 پ . م . قانوني وضع كرده بود كه شهريان را محدود كرده بود به كساني كه از هر دو سو يعني از پدر و مادر آتني باشند. پس چنان كه گفته شد در دموكراسيهاي يونان و همچنين در حكومتهاي اليگارشي (يا گروهي متنفذان ) شهريان دست به هم داده و فرمانروايي مي كردند و گاهي مانند آتن بر گروهي انبوه از بندگان و بيگانگان حكومت مي راندند.
  تنها تفاوت واقعي ميان «اليگارشي » و دموكراسي يوناني آن بود كه در اليگارشي مردم تنگدست و نا مهم حق رأي نداشتند و در دموكراسي همه ي شهريان حق رأي داشتند. ارسطو در كتاب سياست ، نتايج عملي اين تفاوت را بسيار آشكار بيان مي كند. در اليگارشي ميزان ماليات بر شانه ي توانگران سنگيني نمي كرد. اما در دموكراسيها ماليات توانگران سنگين بود و به تهيدستان بيشتر كمك خرج مي دادند. در آتن به شهريان وجوهي حتي براي شركت در مجامع عمومي هم پرداخته مي شد. غير شهريان بيشتر كار مي كردند و فرمانبردار بودند و اگر دادخواهي داشتند و نياز به پشتيباني از قانون ، ناچار دست به سوي يكي از شهريان دراز مي كردند و از او مي خواستند تا ايشان را حمايت كند. زيرا كه تنها شهريان مي توانستند به دادگاهها مراجعه كنند. انديشه ي امروزي كه هر كس كه در شهري مسكن دارد، شهري شمرده مي شود به نظر دموكراتهاي آتن شگفت و ناپسند مي نمود.

  تضادها و همسوييهاي پوليس (كشور - شهر)هاي يونان
  يك نتيجه ي آشكار انحصار حق رأي به طبقه ي شهريان آن بود كه ميهن پرستي ايشان بسيار شديد و تعصب آميز مي شد. كشور - شهرها با يكديگر اتحاديه تشكيل مي دادند، ولي هرگز با هم مؤتلف نمي شدند. همين امر بسيار دشواريها در زندگي مردم آتن پديد مي آورد. حدود ناچيز جغرافياي اين كشورهاي يونان نيز اين شور ميهن پرستي را شديدتر مي كرد؛ زيرا كسي كه كشور - شهر خويش را مي پرستيد نسبت به دين و خانه ي خود كه همه ي اينها به هم پيوندي استوار داشتند تعصبي سخت پيدا مي كرد. البته بندگان چنين احساساتي نداشتند و در كشورهاي اليگارشي ، چه بسا طبقه هاي محروم كه در سياست كشور دستي نداشتند و به سبب دشمني كه نسبت به طبقه ي فرمانروا داشتند به بيگانگان گرايش هم مي يافتند. ولي اصلاً ميهن پرستي يونانيان شوري بود شخصي و بسيار فراوان كه گاهي خطرناك مي نمود و همچون عشق سرخورده چه بسا كه به تنفر مي انجاميد. تبعيديان يوناني همانند مهاجران فرانسوي و روسي گريخته از دست حكومت انقلابي بودند! براي رهايي ميهن از دست ابليس صفتاني كه آنان را تبعيد كرده بودند آماده بودند دست به هر كاري بزنند.
  در سده ي پنجم پ . م . آتن همبستگيهايي با چند پوليس ديگر به هم رسانيد كه مورخان از آن همواره همچون امپراطوري آتن ياد مي كنند. اما ديگر كشور شهرها همه حكومت خويش را نگاه داشتند. كار مهمي كه اين امپراطوري انجام داد همانا نابودي كامل دزدان دريايي و ديگر برقراري گونه اي قانون بين المللي بود. قانون آتن در كشور شهرهاي وابسته به اين اتحاديه اجرا مي شد. امپراطوري آتن در واقع از پيمان دفاعي چند پوليس در برابر حمله ي ايرانيان سرگرفت . پايتخت اين اتحاديه در جزيره ي دلوس بود.
  اعضاي اتحاديه در دلوس خزانه اي داشتند كه بعدها به آتن برده شد زيرا كه بيم آن مي رفت تا ايرانيان به آنجا حمله ور شوند. سپس شهرها به جاي دادن سپاهي پيشنهاد كمك پولي كردند. چنان كه سرانجام آتن همه كاره شد و همه ي وجود هم به خزانه ي آتن مي ريخت . يكي يا دو جزيره ي بزرگ هم به آتن ياري مي كردند. بدين گونه اين «اتحاديه » مبدل به «امپراطوري » شد. اما شهريان كشور شهرهاي اتحاديه جز در آنجاها كه پيمان اجازه ي ازدواج شهريان با يكديگر و چيزهايي مانند آن داشتند، كاملاً نسبت به يكديگر بيگانه بودند. شهريان تنگدست آتن بودند كه بارگران اين امپراطوري را با كار و كوشش و خدمت فراوان و پيوسته ي خويش مي كشيدند. هر يك از شهريان آتني از هيجده تا شصت سالگي چه در ميهن و چه در بيرون آن مشمول خدمت نظام بود كه گاهي تنها در آتن به كار مي پرداخت و گاهي هم به دفاع از شهرهاي اتحاديه كه پولي به آتن مي پرداختند گمارده بعدها در سده هاي ششم و پنجم چنان كه ارسطو آورده است بي آنكه علت آن را به دست دهد، در نتيجه ي كاهش توالد و تقليل افراد خانواده به دو يا سه تن تيره هاي اشرافي ناپديد گشتند و جنگهاي آينده بيشتر نتيجه ي اختلافات در دادوستدها و منازعات شخصي بود تا اختلافات خاندانها.
  مي شد. هيچ مرد بيست و پنج ساله اي در مجلس آتن نبود كه در چند جنگ در مديترانه يا درياي سياه شركت نكرده و انتظار شركت در جنگهاي آينده را نداشته باشد. امپرياليسم امروزي ناپسند شمرده مي شود از آن رو كه توانگران و ملتهاي توانگرند كه از ديگران بهره كشي مي كنند. اما امپرياليسم آتن بهره كشي طبقات نسبتاً تهيدست آتني بود از ديگر جهانيان .

  باز هم از تفاوت دموكراسي يونانيان و دموكراسي امروزين بگوييم
  تفاوت ديگر يونان آن زمان با اوضاع كنوني كه از خردي كشور شهرهاي يونان ناشي شده اين بود كه در دموكراسيهاي يونان هر يك از شهريان حق حضور و سخنراني و رأي دادن در مجمع عمومي را داشت . زيرا كه در بيشتر اين شهرها در مجمع عمومي تنها چند صد تن فراهم مي آمدند. بزرگ ترين آنها بيش از چند هزار تن جمعيت نداشتند. اين چنين چيزي در دموكراسيهاي امروزي كه چندين ميليون تن رأي دهنده دارند امكان ندارد. دخالت مردم دموكراسيهاي امروزه در امور كشور تنها محدود است به حق رأي كه به يكي از چند حزبي كه نام آنها در برابرشان گذاشته شده ، رأي دهند و آن گاه بايد هر چند آن حكومت بر سر كار آمده بخواهد تحمل كنند. ارسطو كه روش رأي گيري دموكراسيهاي امروزي را بسيار مي پسنديد گويد كه طبقه ي شهري را مي توان با دعوت كردن مجمع به دفعات بسيار و نزديك به هم از ميدان به در كرد. در دموكراسيهاي اخير (سده ي پنجم پ . م .) حتي انتصاب مأموران رسمي جز در مورد مأموراني كه بايد علم و اطلاعات مخصوص براي كار خويش داشته باشند با رأي عمومي بود. اين كار براي آن بود كه شهريان را از نفوذ توانگران و متنفذان و نيرومندان مصون دارند.

 5. #5
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  رسم استراسيسم !
  بعضي از دموكراسيها (مانند آتن و ملطيه ) رسمي داشتند به نام استراسيسم و آن عبارت بود از آنكه به روزگار فرارسيدن بحران ، هر رأي دهنده اي نامي را بر تكه اي كاشي يا صدف مي نوشت و نام هر كس كه اكثريت داشت او را براي مدت ده سال تبعيد مي كردند. خواننده چه بسا چنين انگارد كه اين رسم بسيار بد بود. اما اين خاصيت اصلي اين رسم نبود. گيلبرت موري گويد كه اين راهي بود براي رسيدن به تصميمي به هنگامي كه افكار سياسي چنان پراكنده و متشتت بود كه امكان رسيدن به بن بست در ميانه باشد. در دموكراسيهاي يونان احزاب و رهبران حزبي هم وجود داشت اما دولت منظمي زمام امور را در دست نداشت و جبهه ي مخالفي هم در ميان نبود. هرگاه رهبر نيرومندي يا گروهي نيرومند در برابر اجراي كاري كه مورد توجه همگان باشد ايستادگي مي كرد آن كار ممكن نبود به ثمر برسد، اما با اين شيوه كه گفتيم مي شد آن رهبر را از سر راه اجراي كار برداشت بي آنكه آبروي او رفته باشد يا مايملكي از او مصادره شده باشد.
  اين رسم موجب شده است كه نام يكي از مردم گمنام و كم سواد آتن جاوداني شود. كسي به نام آريستيد در دادگاهها به سبب عدالتي كه در كارها داشت نامي بلند يافته بود. اين مرد با تميستوكل بر سر يك مسئله ي مربوط به سپاه اختلافي به هم رسانيد. آريستيد هواخواه تقويت نيروي زميني و تميستوكل خواهان نيروي دريايي بود. كار به بن بست رسيده بود كه دست به سوي استراسيسم بردند و درمان از آن جستند. پلوتارك گويد كه آريستيد به هنگام رأي گيري در خيابانها راه مي رفت كه به مردمي از شهريان كشاورز كه سواد نداشت برخورد. آن مرد از آريستيد خواست تا نام او را بر مهره ي كاشي بنويسد. آريستيد پرسيد «مگر آريستيد تو را رنجانده است ؟» نه هرگز او را نديده ام «اما ازبس نام آريستيد عادل را شنيده ام خسته شدم ».
  آن گاه پلوتارك گويد: آريستيد بي آنكه چيزي بگويد نام خويش را بر مهره نوشت ... چون كسي مفهوم اين دستگاههاي حكومتي يونان را به درستي دريابد و به ويژه چون از انحصار قدرتها در يك طبقه ي ممتاز چه در حكومتهاي دموكراسي و چه در اليگارشي آگاه شود در مي يابد كه برقراري يك اتحاد ميان صدها شهر يونان كه در مديترانه پراكنده بودند چقدر ناممكن مي نمود و حتي تصور پديد آمدن همكاري مؤثر را براي رسيدن به يك هدف مشترك نيز امكان پذير نمي نمود.

  چه چيزي پوليسهاي يونان را به هم پيوند مي داد؟
  هر شهري به دست چند كس يا چند صد كس بود كه كروفر آنان وابستگي به استقلال و جدايي اين شهر داشت . تنها حمله ي «بيگانه » مي توانست آنها را يكي كند. چون سرانجام اين شهرها شكست يافتند و مسخر شدند اهميت خود را از دست دادند و در واقع فرمانبردار گشتند. با اين همه همواره يك سنت مشترك پيوستگي ميان همه ي يونانيان وجود داشت كه بر پايه ي زبان توتمس سوم فرعون مصر در حدود (سده ي پانزدهم پ .م .) در آن سوي فرات گله اي از 120 فيل شكار كرد. بر روي دشنه اي اژه اي كه در ميسن يافته شده و تاريخ آن به 2000 سال پ .م . مي رسد صحنه اي از شكار شير نقش شده است . شكارگران سپرهاي بزرگ و زوبينهايي دارند و به صف در پس يكديگر ايستاده اند. نخستين مرد از ايشان با زوبين بر شير زخمي زده است و چون جانور زخمي به سوي او مي جهد به پشت سپرش پناه مي جويد. و دومي زخمي به سرش مي زند تا آنكه شير از پاي درآيد.
  مشترك و خط يكسان و حماسه هاي پهلواني رايج ميان عموم مردم و ارتباط دريايي آنها استوار بود. گذشته از اينها پيوندهاي ديني نيز در ميان بود. بعضي زيارتگاهها مثلاً پرستشگاه آپولون در جزيره ي دلوس و پرستشگاه دلفي براي بسياري از كشورها مقدس بود و اتحاديه اي براي نگهداري آنها و حفاظت زائران بر پا كردند. آيين مهم ديگري كه موجب پيوستگي كشور شهرها مي شد همانا مسابقات المپيك بود كه هر چهار سال برگزار مي شد و در آن دو و مشت زني و كشتي و زوبين اندازي و وزنه پراني و جهش و گردونه راني و اسب دواني از مسابقه هاي عمده به شمار مي رفت و ركورد اول و نام برجستگاني را كه به آن مسابقات آمده بودند ثبت مي كردند. از 776 پ . م . اين مسابقات تا هزار سال مرتباً برگزار مي شد. اين مسابقات در حفظ زندگي مشترك يونانيان ( پان هلنيسم ) و دور داشتن تعصب شهري گري و ميهن پرستي جاهلانه بسيار مؤثر بود.

 6. #6
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 487 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati

  Icon16

  تضاد پوليسها بيشتر بود تا همسويي آنها!
  سال 776 پ . م . كه سال برگزاري نخستين المپيك باشد درگاه شماري يونان اهميتي فراوان دارد. اين چنين شورها و همكاريها در برابر گرايش «جداسري » شديد سازمانهاي سياسي يونان ناچيز بود. از تاريخ هرودوت درمي يابيم كه پيوسته ميان كشورهاي يوناني جنگ و خونريزي بي امان برقرار بوده است . به روزگار كهن (مثلاً سده ي ششم پ . م .) بسياري از خاندانهاي بزرگ در يونان برپا بودند و همچنان اندكي از نظام خانوادگي آريايي را نگاه مي داشتند و بسيار پابند احساسات سخت و شديد و ادامه ي هميشگي خونريزي و جنگ بودند. تاريخ آتن تا سالها پر بود از جنگهاي خانگي ميان دو خاندان الكمنيد و پيزيستراتيد . خاندان اخير نيز از اشراف بودند، ولي طبقات تنگدست از ايشان براي احقاق حق خويش پشتيباني مي كردند.
  بعدها در سده هاي ششم و پنجم چنان كه ارسطو آورده است بي آنكه علت آن را به دست دهد، در نتيجه ي كاهش توالد و تقليل افراد خانواده به دو يا سه تن تيره هاي اشرافي ناپديد گشتند و جنگهاي آينده بيشتر نتيجه ي اختلافات در دادوستدها و منازعات شخصي بود تا اختلافات خاندانها.
  پس به آساني مي توان با در نظر گرفتن اين روح جداسري يونانيان دريافت كه چرا يونانيان آسيايي و جزيره هاي كوچك به سرعت به فرمان پادشاهي لودي ياليدي درآمدند و سپس بار ديگر تسليم كوروش پادشاه ايران كه كرزوس پادشاه ليدي را فرمانبردار ساخته بود گشتند.

  دگرگوني اقليمي آن دوران در اروپا و آسيا
  بسياري مطالب نادانسته درباره ي دگرگونيهاي اقليمي اروپا و آسيا در ده هزار سال اخير در ميان هست . يخهاي آخرين يخبندان خرد خرد پس رفتند و دوراني دراز از دست و آب و هواي دشتي در استپهاي اروپا پديدار شد. در حدود 12000 يا 10000 سال پيش جنگلها جاي دشتها را گرفتند. بر اثر اين دگرگونيها شكارگران اسبهاي پست قد، جاي به ماهيگيران و شكارگران آهوان جنگل ماگدالني دادند و اينان نيز جاي به گله داران و كشاورزان نوسنگي پرداختند. تا چند هزار سالي هواي اروپا گويا گرمتر از امروز بوده است . دريايي پهناور از بالكان تا آسياي ميانه و تا روسيه ي ميانه را در برگرفته بود و بر اثر پس روي آب اين دريا هواي جنوب روسيه و آسياي ميانه رو به شدت رفت و در همين هنگام نيز تمدنهاي دره هاي رودها پديد آمد. بسياري شواهد در دست است كه نشان مي دهد هواي اروپا و آسياي غربي گواراتر و ملايم تر بود و نيز گياهان سرسبز اين سرزمينها در 4000 تا 3000 سال پيش بسيار بيشتر از امروزه بوده است . در آن روزگار در جنوب روسيه و تركستان غربي جنگلهايي بود كه امروز جاي آن را استپ و بيابان گرفته است . از سويي در ميان 1500 و 2000 سال پيش سرزمين ميان آرال و خزر خشك تر و اين درياچه ها خردتر از امروز بوده .
  در اينجا بايد يادآور شويم كه توتمس سوم فرعون مصر در حدود (سده ي پانزدهم پ .م .) در آن سوي فرات گله اي از 120 فيل شكار كرد. بر روي دشنه اي اژه اي كه در ميسن يافته شده و تاريخ آن به 2000 سال پ .م . مي رسد صحنه اي از شكار شير نقش شده است . شكارگران سپرهاي بزرگ و زوبينهايي دارند و به صف در پس يكديگر ايستاده اند. نخستين مرد از ايشان با زوبين بر شير زخمي زده است و چون جانور زخمي به سوي او مي جهد به پشت سپرش پناه مي جويد. و دومي زخمي به سرش مي زند تا آنكه شير از پاي درآيد. اين چنين روش را مازائيان امروز دارند و خاص مردمي است كه در سرزمين ايشان شير فراوان باشد. فراواني شير هم نشانه ي فراواني شكار و شكار هم از بسياري گياه داستان مي زند. در حدود 2000 سال پ .م . سخت شدن اقليم در سرزمينهاي ميانه ي جهان كهن كه از آن در گذشته سخن گفتيم موجب شد كه آرياييان به سوي جنگلها و دشتهاي جنوب كه جايگاه مردم متمدن تر و آبادي نشين بود روان گشتند.
  شيرگويا تا سده ي چهارم پ .م . در بالكان پيدا مي شد. فيلها شايد تا سده ي هشتم پ .م . از آسياي غربي برافتاده بودند. شير كه بسيار بزرگ تر از شيرهاي امروزي بود، تا دوران نوسنگي در جنوب آلمان پيدا مي شد. يوزپلنگ در يونان و جنوب ايتاليا و جنوب اسپانيا تا آغاز دوران تاريخي (در حدود 1000 پ .م .) وجود داشت .


  پایان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •