تبلت هایی به باریکی ورق کاغذ با قابلیت فرم گرفتن و تا شدن برای آنکه راحت تر در جیبتان جا بگیرند، گجت هایی که دیگر لازم نیست در دستمان نگه داریم، فقط کافی است آنها را بپوشیم. به نظر می رسد دنیای کامپیوتر ها و گجت ها در حال ورود به عصر جدیدی است.
حدود دو سال است که اپل اولین آیپد را منتشر کرد و دنیای تبلت ها را متحول کرد و باعث شد که شرکت های دیگر مثل گوگل، آمازون، مایکروسافت و سونی به دنبال رقابت، تبلت های متنوع و قدرتمندی را منتشر کنند.
شرکت های رقیب این روز ها بیشتر به دنبال باریک تر و سبک تر کردن گوشی های هوشمند و تبلت ها و افزایش سرعت پردازنده ها هستند و انگار چرخ این رقابت ها نه تنها از حرکت باز نمی ایستد، بلکه هر روز سریعتر از روز پیش حرکت می کند. این رقابت باعث شده طراحان سخت افزاری و مهندسان نرم افزاری هر لحظه به دنبال تکنولوژی های جدید باشند تا بتوانند کاری کنند که دستگاه های کامپیوتری هر سال ظاهر و امکاناتی متفاوت و بهتری داشته باشند.
لین ژونگ، پروفسوری در دانشگاه رایس که بر روی سیستم های قابل حمل تحقیق می کند می گوید: « ما باید به چیزی فراتر از دستگاه های تاچ اسکرین بیاندیشیم. چرا باید تبلت ها را در دستمان نگه داریم یا دستگاه های مختلفی را با خود حمل کنیم؟ ما باید به کامپیوتر های پوشیدنی فکر کنیم. »
برخی محققان در حال بررسی و آزمایش دستگاهای پوشیدنی هستند، مثل عینک گوگل که شامل یک صفحه الکترونیکی است که بر روی قاب عینک نصب می گردد و توانایی ضبط تصاویر، دسترسی به ایمیل ها و جست و جوی وب و بسیاری از امکانات دیگر را دارد. دیگر شرکت ها نیز مثل سامسونگ و مایکروسافت، بر روی استفاده از تکنولوژی های جدید تمرکز کرده اند. هر کدام از این تکنولوژی های جدید می توانند در آینده ای نه چندان دور بازار را زیر و رو کنند.
این که در آینده کامپیوتر ها به کجا می رسند و تا کجا پیش خواهند رفت بر همگان نامعلوم است. اما می توانیم از هم اکنون پیش بینی کنیم که یکی از بزرگترین پیشرفت کامپیوتر ها در آینده ای نزدیک، امکان پوشیدن کامپیوتر هاست. در گذشته، اولین کامپیوتر ها به قدری بزرگ بودند که فضای یک اتاق را به طور کامل اشغال می کردند.
در آن زمان فکر کردن به لپ تاپ ها و موبایل ها قاعدتا مسخره و غیر ممکن به نظر می رسید. اما امروز در مورد کامپیتور های پوشیدنی صحبت می کنیم. شاید در آینده، ایده هایی را که امروز به نظرمان غیر ممکن می آیند، به حقیقت بپیوندند. به هر حال نیاز مادر اختراعات است. امروز به کامپیوتر های پوشیدنی نیاز بوده و در حال اختراع شدن است، فردا….