«حج تمتع» برای معتادان مستطیع واجب و جایز نیست

کارشناس فقهی حوزه حج و زیارت گفت: زائرانی که معتاد هستند و واقعاً نمی*توانند مصرف مواد مخدر را ترک کنند، حتی اگر استطاعت مالی نیز داشته باشند، حج بر آنها واجب و جایز نیست.

حجت*الاسلام سید مرتضی موسوی با بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص مناسک عمره و حج تمتع مربوط به زائرانی است که احیانا نیاز به مصرف مواد مخدر دارند و معتاد هستند.
وی افزود: مسئولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری تأکید بسیار جدی بر ممانعت از سفر این دسته از زائران دارند و در چند سال گذشته این مسئله به*شدت و با جدیت در دستور کار قرار گرفته تا به*هیچ وجه زائران معتاد عازم عمره یا تمتع نشوند.
* عمل برخلاف مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران جایز نیست
کارشناس مباحث فقهی در حوزه حج و زیارت، با اشاره به مسائل فقهی مربوط به حمل و یا مصرف مواد مخدر خاطر*نشان کرد: از نظر فقهی تمام فقها و مراجع عظام تقلید اتفاق نظر دارند که برخلاف مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران عمل کردن جایز نیست*، همچنین خلاف مقررات کشور میزبان یعنی عربستان عمل کردن نیز جایز نیست.
حجت*الاسلام موسوی با بیان اینکه زائرانی که معتاد به مصرف مواد مخدر هستند در هنگام انجام اعمال و مناسک خود گرفتار سختی*ها و مشکلات زیادی می*شوند و کسی نمی*تواند به آنها کمک کند، تصریح کرد: به لحاظ فقهی جایز نیست که این دسته از زائران به حج بروند.
نویسنده کتاب جامع الفتاوی متذکر شد: آن دسته از زائرانی که معتاد هستند حتی اگر مستطیع نیز شده باشند برای اعزام به حج یا باید اعتیاد خود را ترک کنند تا بتوانند به حج مشرف شوند و اگر واقعا نمی*توانند مصرف مواد مخدر را ترک کنند و به این واسطه دچار مشکلات و یا احیانا بیماری خاصی می*شوند اصولا برای این دسته از افراد حج واجب و جایز نیست.
وی با تأکید بر عزم جدی مسئولان اجرایی سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری بر ممانعت از خروج زائران معتاد تصریح کرد: با توجه به اینکه خروج زائرانی که معتاد به مصرف مواد مخدر هستند برخلاف مقررات جمهوری اسلامی ایران همچنین خلاف مقررات عربستان سعودی است و از سویی اگر ترک مصرف مواد مخدر باعث ضرر برای برخی از زائران می*شود با این اوصاف قطعا حج برای چنین افرادی واجب نیست حتی اگر این افراد مستطیع شده باشند.