نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: پذیرش مهریه سنگین: اثبات عشق یا اثبات حماقت

 1. #1
  مدیر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ [ ۱۱:۴۸]
  محل سکونت
  Faye Alsmavat and earth
  نوشته ها
  2,286
  امتیاز
  86,338
  سطح
  1
  Points: 86,338, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassYour first GroupThree FriendsCreated Album pictures
  نوشته های وبلاگ
  1126
  سپاس ها
  487
  سپاس شده 2,944 در 1,278 پست
  حالت من
  Shad

  Bow پذیرش مهریه سنگین: اثبات عشق یا اثبات حماقت

  مهریه های سنگین نشان دهنده بی اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر و سطح فکر پایین است.
  در زبان و ادبیات فارسی در مورد ازدواج و مهریه، داستان*ها و ضرب*المثل*های فراوانی از وقایع شادی و غم*انگیز وجود دارد كه ادبیات دیگر ملل فاقد آنند. برخلاف گذشته، به لحاظ برخاستن صفا و سادگی از میان خانواده*ها و ظهور تظاهر، منیت و تشریفات چشم و هم*چشمی در بین پسران و دختران، تعیین و درج مهریه*های كلان در عقدنامه*ها و عدم امكان پرداخت آنها از سوی مردان و هدایت آنان به سوی زندان و به هم ریختن كانون گرم خانواده*ها و توسعه ی روزافزون «بحران مهریه»، امری شایع و كاملاً متعارف شده و جدای از تهران و شهرهای بزرگ كشور ، به شهرستان*ها نیز سرایت كرده است.

  اكنون مسئله مهر یا همان «عبارت معروف كی داده، كی گرفته...؟!»، به عنوان ركن اصلی ازدواج، چنان عرصه را بر زندگی*ها تنگ گرفته كه «عاقلان از دست دادند اختیار خویش» و به قولی، ازدواج، آب زندگی است كه خورده، پشیمان و نخورده هم پشیمان! در حال حاضر، مطالبه ی مهریه، نخستین دعوی حقوقی بین زن و مرد بوده كه در صورت عدم پرداخت آن از سوی زوج، زندان پذیرای وی به عنوان محكوم علیه می*باشد.


  در همین ارتباط و به منظور زندان*زدایی و رهایی آقایان از قید زندان*ها، راهكارهای متعددی در محافل قانونی و مراجع مختلف پیشنهاد و مطرح شده است.


  «تعیین سقف برای تعیین مهریه» و اخیراً، بخشنامه ی معاونت محترم قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در خصوص «عند الاستطاعه بودن مهریه» و آثار حاصل از آن در بین خانواده*ها و جامعه حقوقی كشور، از جمله مهمترین رهیافت*های مزبور بوده است و تفسیرها و شایعات زیادی از جمله : «برداشتن زندان نسبت به مهریه و عدم پرداخت آن از سوی مردان و...»
  مهر، توافق مالی فیمابین زن و مرد به هنگام عقد نكاح بوده و نوع الزام قانونی و شرعی است كه بر شوهر تحمیل می*شود و زوجین می*توانند به هنگام عقد یا پس از آن، مقدار مهر را به تراضی تعیین نمایند.

  مهر، عندالمطالبه بوده و زوجه، به محض انعقاد عقد نكاح، مالك آن می*شود. این مالكیت نسبت به نصف مهر، مستقر و نسبت به بخش باقیمانده، متزلزل و منوط به انجام زناشویی زوجین می*باشد.


  مهر به انواع مهرالمسمی، مهرالسنه (مهر محمدی)، مهرالمثل، مهرالمتعه تقسیم می*گردد و ضروری است مال مورد مهر، مالیت داشته و قابل تملیك و نقل و انتقال (نسبت به زن) باشد. مهر باید معین و معلوم بوده و قدرت بر تسلیم مرد نیز بدان شرط است.


  مهریه های سنگین نشان دهنده بی اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر و سطح فکر پایین است. مهریه بالا می تواند به عنوان یک ابزار در دست دختران قرار بگیرد و پسران از این نظر همیشه تحت استرس و فشار باشند.

  بالا بودن مبلغ مهریه و نیز پایین بودن آن موجب دردسرهایی میگردد که بیشتر موارد مربوط به بالا بودن مبلغ "مهریه" می باشد که در ذیل به اختصار به چند مورد اشاره میگردد.

  1- بالا بودن میزان مهریه باعث افزایش طلاق میشود. شاید عوام براین باور باشند که بالا بودن مهریه باعث عدم طلاق از سوی مرد است اما چنین نیست زیرا با افزایش میزان مهریه زنان احساس میکنند که دارای پشتوانه محکمی هستند و برای حفظ زندگی زناشوئی از هنر زنانگی خود استفاده نکرده و آن را فراموش میکنند. لذا مردان در ضمیرناخوداگاه خویش احساس بردگی میکنند و برای رهایی از این بند به فکر چاره می افتند. و چون چاره ای پیدا نکنند بصورت ناخواسته عصبی وپرخاشگر شده و فشار وارده از سوی زن را با چندین برابر تقویت به سوی همان طرف مقابل برگشت میدهند این کنش و واکنش ها بطور مداوم تکرار شده و در اخر منجر به عدم سازش میگردد که اگر هر دو مقاومت کنند به خانواده ناهنجار مبدل میشود اما در بسیاری ازموارد زنها چون ازنظر عاطفی حساسند مقاومت خویش را از دست داده و با بخشیدن همان اهرم فشار (مهریه) خود را خلاص میکنند.یا در مواردی مردان به اصطلاح پی همه چیزرا بر تن خود مالیده و اقدام به جدایی مینمایند و تاوان اشتباه خود را با زندان و پرداخت اقساط بلند مدت میپردازند.

  2- بالا بودن میزان "مهریه" باعث فساد در جامعه میگردد. که این مورد به طرق مختلف انجام میشود که به اختصار به یک مورد اشاره میشود. برخی از زنان با داشتن اهرم فشار رو به عدم تبعییت نموده و به بی بندوباری روی میاورند.

  3- بالا بودن مهریه باعث افزایش توقعات میگردد.

  4- بالا بودن مهریه باعث افزایش سن ازدواج و حتی کاهش ازدواج میگردد.

  5- بالا بودن مهریه موجوب افسردگی و سردرگمی مرد میگردد.

  خانواده ها با شعار "کی داده کی گرفته" مبالغ سرسام آوری را برای مهریه در نظر میگیرند. اما این سوال مطرح است که اگر خانواده دختر راضی نشد چه باید کرد. به نظر صاحب نظران اگر توقع خانواده دختر از دارایی پسر بیشتر باشد پسر باید قید آن دختر را بزند چون با خانواده کاملاً غیر منطقی طرف است. از طرفی در قسمت دوم بحث حمایت از زنان مطرح می باشد مطمئناً مردان دوست دارند که زنانشان در فقدان ایشان حمایت گردد و هر چه در توان دارند برای این مهم مایه می گذارند.

  تصورات غلط

  1- مهریه سنگین نشانه عشق پسر به دختر است.

  2- مهریه سنگین ضامن تداوم رابطه و خوشبختی دختر است.


  3- مهریه سنگین نشانه عزت، حرمت و شخصیت دختر است.


  4- مهریه سنگین موجب اعتماد بنفس دختر و مایه فخر و مباهات وی است.
  چند نکته:


  1- یکی از آمارهای مربوط به جمعیت کیفری زندان*ها متعلق به افرادی است که به علت عدم توانایی در پرداخت مهریه و شکایت همسران خود در زندان*ها به سر می*برند، بدون اینکه از نظر عناصر مربوط به ارتکاب جرم واقعاً مجرم باشند.


  2- بی*سرپرست شدن خانواده، بیکار شدن یک نیرو در جامعه، گسترش ناامنی روانی و اخلاقی در جامعه و زندانیان غیر بزهکار از مهم*ترین آسیب*های این اقدام است.


  3- تعیین مهریه سنگین نمی*تواند ضامن خوشبختی زندگی زناشویی یک زوج شود و اگر کسی خواهان زندگی باشد، با یک سکه هم می*تواند زندگی کند.


  4- برخی موارد تعیین مهریه سنگین صرفاً به دلیل چشم و هم چشمی و رقابت با دختران دیگر فامیل یا فشار خود خانواده دختر صورت میگیرد که هیچکدام وجه عقلانی و منطقی ندارند


  5- گروهى از زنان که در فکر جمع اموال از راه ازدواج و طلاق هستند، در حین خواستگارى و امثال آن چهره خوب، فهیم، عاقل و ... از خود ارائه مى‏دهند. پس از ازدواج و گرفتن مهریه، حیله‏گرى‏هاى زن شروع مى‏شود، بدسلیقگى در پذیرایى از مهمان، بدسلیقگى در چیدن اثاثیه منزل، بد اخلاقى و ... چنان مى‏کند که مرد او را طلاق دهد تا مردى دیگر و زمانى دیگر.  6- پیش از ازدواج چشمان خود را کاملاً باز کنید و با تقکر و قدرت سنجش و مشورت با دیگران آگانه انتخاب کنید و بعد از ازدواج مقداری چشمان خود را بسته نگاه دارید.
  چند نكته ديگر درباره مهريه
  طلبكاران مهريه هميشه نگرانند

  تعيين، دريافت و پرداخت مهريه يكي از پيچيده*ترين مسائلي است كه دادگاه*هاي خانواده به آن رسيدگي مي*كنند. پرونده*هايي با اين موضوع معمولا وقت و انرژي فراواني از مراجعان به دادگاه و محاكم مي*گيرد و به همين دليل پرداختن دقيق به اين موضوع بخش عمده*اي از سلسله مطالبي كه تاكنون در اين صفحه خوانده*ايد را به خود اختصاص داده است.

  پرداخت مهريه در قالب اقساط معمولا با اين پيش*زمينه صورت مي*گيرد كه قانون با در نظر گرفتن وضعيت حال مردي كه توانايي پرداخت مهريه تعيين شده را ندارد، طي مراحلي اقدام به قسط بندي اين مهريه مي*كند. در پذيرش اقساط مهريه از سوي دادگاه هم مسائل مختلفي دخالت دارد.

  مثلا اين*كه همسران زندگي مشترك خود را آغاز كرده باشند يا خير؟ اين*كه ميان همسران در دوران عقد رابطه زناشويي شكل گرفته باشد يا نه؟ شاغل بودن و موقعيت اجتماعي، فرهنگي و خانوادگي زن، خانه دار بودن زن، تعداد فرزندان، موقعيت اجتماعي و اقتصادي مرد و حتي نكته*اي همچون اميدواري قاضي به تشكيل زندگي مشترك در مورد همسراني كه در دوران عقد دچار مشكل مي*شوند، از مواردي است كه به واسطه آن قاضي نسبت به قسط بندي مهريه تصميم*هاي متفاوتي مي*گيرد.

  مثلا زني كه مهريه*اش 100 سكه طلا و همسرش پزشك است، در دريافت مهريه خود وضعيت كاملا متفاوتي با دختري دارد كه يك هفته پس از مراسم عقد مهريه 500 سكه**اي خود را به اجرا گذاشته و هيچ دليل موجهي هم براي اين كار ندارد.

  شايد بتوان با قاطعيت اين مساله را مطرح كرد كه قانون به هيچ وجه پديده*اي خشك و بي*روح نيست كه بدون هيچ*گونه انعطافي تنها بر اساس فرمول*هاي خشك و كليشه*اي عمل كند، بلكه متناسب با هر وضعيت تازه*اي تصميمي*جديد مي*گيرد. در بحث مهريه نيز معمولا وضعيت فرد در تغيير مهريه تاثير مي*گذارد.

  به همين دليل قانون با پيش بيني مساله*اي با عنوان دادخواست كاهش و افزايش اقساط مهريه اين امكان را براي هر دو طرف پرونده ايجاد كرده كهبراساس شرايط جديد تقاضاهاي جديدي مطرح كنند؛ البته تقاضاي دادخواست كاهش يا افزايش اقساط تنها در شرايطي مي*تواند مطرح شود كه پرونده اجراي احكام كه براساس آن مرد مهريه را پرداخت و زن مهريه را دريافت مي*كند همچنان مفتوح باشد و اگر پرونده با توافق طرفين بسته شده باشد ديگر امكان هيچ نوع اقدام حقوقي وجود ندارد.

  دادخواست كاهش اقساط از دادخواست*هايي است كه ميان مردان طرفداران زيادي دارد. بيشتر مرداني كه به همسران خود مهريه مي*پردازند معمولا پس از يك دوره شش ماهه و گاه يك*ساله به بهانه*هايي همچون از دست دادن موقعيت شغلي، ازدواج مجدد، صاحب فرزند شدن، گران شدن قيمت سكه، ارائه دادخواست نفقه از سوي همسر و همزماني پرداخت آن با مهريه، تقاضاي طلاق از سوي همسر به دليل ناتواني مرد در تهيه منزل مسكوني و... دادخواست كاهش اقساط را مطرح مي*كنند.

  زنان نيز معمولا به دلايلي همچون اطلاع از موقعيت شغلي جديد همسر، به دست آوردن درآمدهاي تازه از سوي همسر و... تقاضاي افزايش اقساط مهريه را مطرح مي*كنند. شيوه طرح اين دادخواست نيز دقيقا مانند شيوه ارائه دادخواست اعسار و تقسيط مهريه است. تنها تفاوت هم نوع خواسته است كه اين*بار با عنوان كاهش يا افزايش اقساط مطرح مي*شود؛ البته دادگاه*هاي خانواده معمولا حساسيت فراواني نسبت به پذيرش دادخواست كاهش اقساط دارند و اغلب دادخواست مردان بابت كاهش مهريه را در صورت نبودن دلايل كاملا منطقي رد مي*كنند، زيرا طبق روال موجود در دادگاه*ها، وقتي مهريه يك بار قسطي مي*شود، قسطي شدن دوباره آن تابع دلايل مختلفي است كه بسادگي محقق نمي*شود.

  گاهي قاضي با وجود شهادت شهود مبني بر ناتواني مرد عنوان مي*كند دادگاه قانع نشد يا اين*كه در حكمي *ديگر عنوان مي*شود چون شهود پرونده همان شهود قبلي هستند اين موضوع مورد پذيرش قرار نمي*گيرد، اما اگر ناگهان قيمت سكه افزايش شديدي پيدا كند و حقوق مرد دچار تغيير نشود اين موضوع مي*تواند دليل محكمي*براي كاهش اقساط مهريه باشد. حتي ازدواج مجدد زن نيز مي*تواند دليل قانع*كننده*اي براي كاهش اقساط مهريه او باشد.

  به همين دليل بهتر است زنان پس از دريافت مهريه بر سر ميزان مهريه و دريافت آن با همسر خود به توافقي قطعي برسند و پرونده مهريه را ببندند تا از آسيب*پذيري آن در آينده جلوگيري كنند.

  اجراي مهريه در ثبت


  عقدنامه سندي رسمي*است كه هرچه در آن درج شود در حكم سندي رسمي*مانند چك است كه بسادگي و بسرعت قابل وصول است. به همين دليل مي*توان با به اجرا گذاشتن مهريه در اداره ثبت، تقاضاي توقيف اموال مرد را مطرح و آن را به نتيجه رساند. شيوه طرح چنين شكايتي نيز به اين شكل است كه زن با مراجعه به محضري كه در آنجا عقد صورت گرفته، تقاضاي صدور اجراييه را مطرح مي*كند.

  دفترخانه هم براي همسر اجراييه*اي صادر و به نشاني او ارسال مي*كند. در همين فاصله زن با مراجعه به اداره ثبتي كه در محدوده محل سكونت يا كار همسرش است، تشكيل پرونده مي*دهد و هر نوع اموالي كه از شوهر به ثبت رسيده و داراي سند رسمي* باشد، به ميزان مهريه*اي كه به اجرا گذاشته شده توقيف مي*شود. معمولا برگه*اي هم مبني بر توقيف اموال براي مرد ارسال مي*شود تا او از اين مساله مطلع شود.

  چنين ارسالي هم براي اين است كه مرد نسبت به پرداخت بدهي خود اقدام كند و اگر چنين اقدامي*از سوي مرد صورت نگيرد، اموال توقيف و طي مراحلي به همسر وي داده مي*شود. اين نوع اقدام بيشتر از سوي زناني صورت مي*گيرد كه همسران آنها اموالي همچون مغازه، خانه، اتومبيل گران قيمت و... دارند؛ البته اگر مهريه زنان سكه باشد، بايد معادل آن در زمان اجرا گذاشتن در ثبت به شكل ريالي محاسبه شود.

  مثلا اگر قيمت سكه در زمان به اجرا گذاشتن مهريه در ثبت 200 هزار تومان باشد و زن بخواهد 100 سكه خود را به اجرا بگذارد، او به ميزان 200 ميليون تومان مي*تواند اموال همسرش را توقيف كند. در اين مورد نيز مانند پرداخت مهريه در دادگاه مرد علاوه بر پرداخت مهريه مورد مطالبه از سوي همسر بايد يك بيستم كل مهريه را نيز به عنوان نيم عشر به حساب دولت واريز كند.

  تنها تفاوت اين شيوه اجرا گذاشتن مهريه با شيوه*هاي ديگر اين است كه حتي اگر مرد اموالي نداشته باشد، اجراي مهريه از طريق ثبت منجر به زنداني شدن مرد نمي*شود و بيشترين كاربرد آن ممنوع*الخروج كردن مرد است.

  اين ممنوع*الخروجي هم دائمي *خواهد بود و برخلاف ممنوع*الخروج كردن از طرف دادگاه خانواده كه با پرداخت اولين قسط از سوي مرد برطرف مي*شود، اين شكل از به اجرا گذاشتن مهريه تا پرداخت كامل آن به رفع ممنوع*الخروجي مرد منجر نمي*شود.

  اين مساله براي زنان كه با تصميم همسر خود مي*توانند در اولين فرصت ممنوع الخروج شده و تا پايان عمر هم ممنوعالخروج بمانند، شيوه اي براي اعمال اين محدوديت در مورد همسر است كه در بيشتر موارد نيز كاربرد فراواني دارد. زناني كه مهريه*هاي سنگيني دارند معمولا از اين شيوه در كنار به اجرا گذاشتن مهريه در دادگاه استفاده مي*كنند؛ البته شيوه*هاي ديگري نيز براي دريافت مهريه وجود دارد.

  مثلا زنان مهريه خود را چند بخش مي*كنند و مهريه*اي 500 سكه*اي را 100 تا 100 تا به اجرا مي*گذارند و پس از دريافت 100 سكه، 100 سكه بعدي را به اجرا مي*گذارند. اين شيوه هرچند مي*تواند بار رواني شديدي را براي مرد به دنبال داشته باشد، اما چندان توصيه نمي*شود.

  البته زن و مرد مي*توانند در دعاوي مختلف نسبت به هم اقدام كنند، اما اگر دادگاه حس كند يكي از طرفين قصد بازي دادن ديگري را دارد و مي*خواهد از اين موضوع سوء*استفاده كند نگاه بر مي*گردد.

  اين*كه مهريه چند بخش شود و در چند جا اجرا گذاشته شود يا موضعي لجبازانه اتخاذ شود سبب مي**شود دادگاه در تعيين حق زن به جاي در نظر گرفتن حداكثرها، حداقل*ها را در نظر بگيرد.

  نحله چيست؟


  تعيين مهريه براي بيشتر زنان و دختران حكم مساله*اي اعتباري دارد كه به واسطه مهريه صاحب پشتوانه*اي مي*شوند كه در مواقع بروز بحران از آنها حمايت مي*كند. البته برخي زنان نيز بدون در نظر گرفتن چنين معيارهايي با مهريه*هاي اندكي مانند 5 سكه، 14سكه، 1 سكه و... به عقد همسر خود در مي*آيند.

  شايد اين تصور پيش بيايد كه همسران چنين زناني مي*توانند با كوچك*ترين اختلاف با پرداخت مهريه*اي كه حكم پول خرد مردان را دارد، همسر خود را طلاق دهند.

  قانون در چنين مواردي مساله نحله را پيش بيني كرده است. نحله پولي است كه دادگاه در زماني كه مرد قصد تقاضاي طلاق همسرش را داشته باشد، تعيين مي*كند و مرد براي طلاق دادن همسر خود بايد آن را به همسر خود بپردازد. تعيين اين پول هم به عوامل مختلفي بستگي دارد كه از جمله آنها مي*توان به شان خانوادگي زن، ميزان تحصيلات او، مدت زمان زندگي مشترك، شغل همسر و... اشاره كرد.

  فلسفه چنين مساله*اي هم اين است كه زن به دليل صداقت در پذيرش مهريه*اي اندك، هنگام طلاق ضرر نكند و بتواند پشتوانه*اي براي آينده خود داشته باشد.

  البته قانون براي زناني كه پس از سال*هاي طولاني زندگي از سوي همسران خود طلاق داده مي*شوند، پيش*بيني بحث اجرت*المثل را هم كرده است. اجرت*المثل پولي است كه به ازاي سال*هاي زندگي مشترك زن و بابت كارهايي كه او در خانه همسر كرده (اعم از كارهاي خانه، بزرگ كردن بچه*ها، شير دادن بچه*ها و...) به وي پرداخت مي*كند البته پرداخت اين پول در شرايطي محقق مي*شود كه زن در دادگاه به اين مساله اشاره نكند كه بابت انجام چنين كارهايي توقع پول داشته است.

  اجرت*المثل هم تنها بابت زندگي مشترك تعلق مي*گيرد و اگر در زمان عقد طلاق رخ دهد، به زن اجرت*المثل نمي*رسد. كوتاه بودن مدت زمان زندگي مشترك هم از مواردي است كه سبب مي*شود رقم اجرت*المثل چندان چشمگير نباشد و در چنين مواقعي است كه بحث نحله مطرح مي*شود. براي نحله هم زن بايد درخواست خود را به دادگاه ارائه و از دادگاه تقاضاي تعيين نحله را مطرح كند.

  محاسبه مهريه به نرخ روز

  پيش از آن*كه مهريه اغلب زنان در قالب سكه تعيين شود، پول رايج كشور به عنوان مهريه تعيين مي*شد. به مرور زمان با كم شدن ارزش پول، مهريه زنان نيز رقم اندكي پيدا كرد و در مواقعي پشتوانه زندگي يك زن برابر با بخشي از حقوق ماهانه يك مرد مي*شد.

  قانون براي جلوگيري از آسيب ديدن چنين زناني، رويه قانوني مشخصي را تعيين كرده كه با عنوان محاسبه به نرخ روز شناخته مي*شود. شيوه محاسبه هم چنين است كه متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسيم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد مي*شود و عدد به دست آمده ضرب در مهريه زن مي*شود. جدولي كه شاخص بها در آن درج شده باشد در تمامي*دادگاه**هاي خانواده موجود است.
  وقتی به داماد دستبند می زنند
  ضمن توضیح و معرفی بخشنامه ی عندالاستطاعه بودن مهریه، به بیان معایب و محاسن آن می پردازیم :

  برخی از محاسن این بخشنامه عبارتند از:
  1- در صورت توافق زوجین به درج شرط مزبور در سند نكاحیه ، دائر به عندالاستطاعه بودن مالی زوج نسبت به مهریه زوجه و با توجه به لزوم تأدیه مهریه ی زن به نرخ روز (محكوم به) نتیجه ی ضمنی این توافق به نفع زوجه در دریافت مطالبات خویش به نرخ روز (مازاد بر میزان آن به هنگام مطالبه زن)، البته در صورت وصول خواهد بود.


  2- نفقه قوت دیگر بخشنامه ی مزبور در «توافقی بودن» شرط مقرر در آن است، بدین معنا كه زن مجبور به پذیرش «عندالاستطاعه شدن مالی زوج نسبت به مهریه» نبوده و صرفاً* در صورت موافقت زوجین در شرط ضمن عقد نكاح و امضای ذیل متون مربوطه، باید آثار حاصل از آن پذیرا باشند.  3- مفید شدن درخواست اعمال ماده 2 قانون نحوه ی اجرای محكومیت*های مالی از سوی زن (محكوم له)، مبنی بر تقاضای مرد(محكوم علیه مالی در دعوی مهریه) به بازداشت و زندان و كاهش نسبی زندان*های مربوطه، به لحاظ لزوم مرعی داشتن شرط عندالاستطاعه بودن مال مرد و عدم امكان اعمال ماده فوق در عمل، از زمره دیگر موارد مزبور می*باشد.


  این مهم در صورت صداقت و درستی زوجین در رفتار با یكدیگر و نكوداشت حرمت، حقوق و زندگی مشترك می*تواند از محاسن بخشنامه ی فوق محسوب گردد.

  كلام دیگر :


  گفتیم مهر توافق مالی زوجین در هنگام بستن عهده و پیمان نكاح بوده كه بر ذمه داماد نهند و او را با گفتن «یك بله» در پرداخت آن، هر زمان كه عروس خواست، ملزم كنند. این همان مهری است كه سعدی با صداقت كامل بدان اشاره كرده است:

  یا به سازی به رنج و راحت دهر
  یا به زندان شوی به علت مهر
  پسر را نشاندند پیران ده
  كه مهرت بر او نیست مهرش بده


  گرچه، حدیث «مهریه» در فرهنگ و جامعه ی ما از بدو تصمیم تشكیل ازدواج تا ختم آن، چه در دوره زندگی و حتی پس از مرگ، داستان مفصل و ادامه داری دارد كه گاه، به چند نسل می*كشد.

  اما باید قدری منصف و واقع* بین بود و نسبت به این معضل اجتماعی، فرهنگی و حقوقی كه ما از آن به عنوان «بحران مهریه در ایران» یاد كردیم، با نگاهی مسئولانه و خردمندانه اندیشید و تأمل كرد: باید گوشه و كناری از این وصلت*ها و فرهنگ عمومی خانواده*ها و جامعه عیب و ایرادی داشته باشد كه تا این اندازه سست و بی*پایه و متزلزل است.

  دامادها در معیت همسران جویای مهر خود دستبند زده در راهرو*های دادگاه*های خانواده، خجل و سرگردان و یا در گوشه زندانند و تكاپوی بر باد دادن آبرو و حیثیت خویش برای عسر و حرج خود و عروسان سر در گریبانند برای وصول مبلغ یا مبالغ مهریه خود كه كم یا زیاد وصول گشته یا ناگشته و باز، روز از نو و پریشان* حالی از نو...؟!


  باید فهمید و فهماند بقاء و دوام زندگی خانوادگی در پیوند دلها میسر است كه آن هم جز با محبت و عشق، امكان به هم پیوستن را ندارد. صلح و صفای خانواده با سنگینی مهریه حاصل نمی*شود. بلكه عشق و محبت است كه نگهدار آن است و به قول گاندی «هرگاه كه دلها با هم پیوستند. نادرست است كه به خاطر ملاحظات مالی، ازدواج به تأخیر یا منتفی شود... یگانه مناسبات شریف در ازدواج عشق است و رضایت متقابل... »لكن از این آرمان اخلاقی و انسانی تا پدیده*های متعارف جامعه، از جمله «معضل زندانیان مهریه، بحران مهریه و از هم گسیختگی خانواده*ها» فرسنگ*ها فاصله است.


  در حال حاضر، نمی*توان رابطه بین پسر و دختر و زوجین و خانواده*ها را با موعظه و اندرز و یا صدور بخشنامه*های بی*ضمانت و مشكل*زا درمان كرد و از بین برد. پس یا حقوق باید آن را نادیده بگیرد و جوانان را به حال خود بگذارد و یا با ساختن قالب*های ویژه و محدود*كننده ی حقوقی، بر این معضلات اجتماعی لجام زند.


  ناگفته پیداست كه یا باید شاهد وضعیت تأسف بار حاكم بر نوجوانان و جوانان پسر و دخترمان بود و بر انزوای تدریجی و شكنندگی روز افزون اصالت پایدار و هویت استوار آنها و خانواده*ها و ظهور نابهنجاری*های متعدد حاصل از آن چشم بی*عنایتی دوخت و یا آن كه، به راهكارهای بهینه و مناسب و چند سویه در این ارتباط توسل جست. عمده*ترین سازوكارهای پیشنهادی در این زمینه عبارتند از:  1- لزوم بازنگری، تدقیق عینی و متعارف ساختن قوانین و مقررات مربوط به حقوق خانواده و مهریه و به روز كردن آنها.


  2- ایجاد صندوق حمایت مالی دولت از مهریه بانوان (صندوق یا بیمه مهریه) نسبت به زوج*های فاقد درآمد یا ناتوان در پرداخت مهریه همسرشان و یا نسبت به عدم امكان دریافت مهریه از سوی زنان به جهت متواری بودن مرد محكوم علیه یا فاقد مال...


  3- فرهنگ*سازی عمومی: اقدام به توسعه ی كمی و كیفی «فرهنگ حقوق شهروندی و خانوادگی» از طریق آموزش همگانی خانواده*ها و زوجین و ترویج علمی، اخلاقی و فرهنگی «ازدواج شایسته» در آنها توسط رسانه*های جمعی و گروهی (با استفاده از كارشناسان و متخصصان حقوقی، روانشناسی، جامعه*شناسی و...)

  4- ترویج و توسعه ی طرح*های ملی*«شناسایی و پاسداشت خانواده*های شایسته» در رسانه*ها و محافل علمی، دانشگاهی و اجتماعی

  5- ایجاد تسهیلات ویژه ی مالی، حقوقی و فرهنگی متعدد در بین خانواده*ها و جوانان در جهت نكوداشت كانون گرم خانوادگی و حصول به تفاهم تجانس روزافزون فیمابین.


  6- تشویق و تحریض خانواده*ها به جلب مساعدت مالی و حقوقی از زوجین جوان و حمایت از حقوق مالی زنان در هنگام عقد و فراهم ساختن امنیت روانی برای آنها با تخصیص یا پذیرش نسبی یا كلی حقوق مزبور تا حصول تدریجی زوج به توانمندی مالی (ضمانت فرد یا افراد ثالث در پرداخت مهریه و درج آن در سند نكاحیه.)


  7- انتخاب و تعیین درست میزان مهریه در بین خانواده*ها براساس شاخص*های واقعی و عینی زوجین (توانایی مالی مرد- وضعیت شغلی و اجتماعی وی و...)


  8- ایجاد «بانك اطلاعات اموال» و به روز رسانی مستمر آن به منظور تضمین آتی نیل به حقوق زنان و پیشگیری از نقل و انتقال غیرقانونی اموال زوج (با قصد فرار از دین)
  توصیه به خانم*ها برای جایگزین مهریه سنگین
  يك وكيل دادگستري گفت: شروط ضمن عقد بسيار ارزشمند است و بهتر است خانم*ها به جاي مهريه*هاي سنگين، شروط ضمن عقد محكمي براي همسران*شان بگذارند تا در طول زندگي به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابري با همسر خود داشته باشند.

  به گزارش ايسنا، دكتر محمد اديب گفت: ازدواج يك قرارداد است كه حقوق و تكاليفي را بر دوش مرد و زن قرار مي*دهد، اما رسوم حاكم بر جامعه باعث شده ما كمتر به اين مساله توجه كنيم همه افراد اوايل ازدواج توجه*شان به حاشيه*هاي ازدواج است، خواستگاري و مراسم عروسي، جهيزيه و... توجه نمي*كنند كه پاي يك قرارداد و عقد را دارند امضا مي*كنند و بايد متوجه اين مساله باشند كه به موجب اين قرارداد چه تعهداتي نسبت به طرف مقابل دارند.

  وي افزود: متاسفانه در كشور ما بيشتر مردم عادت دارند نخوانده پاي قراردادها را امضا كنند، اين مساله در ازدواج بيشتر هم اتفاق مي افتد و بيشتر اوقات دختر و پسري كه مي*روند براي ازدواج، همان موقع كه سند ازدواج*شان مي*خواهد امضا شود، سند نكاحيه را كه شرايط در آن نوشته شده براي اولين بار مي*بينند و امضا مي*كنند و در آن موقع هم زياد از مفاد سند ازدواج سر درنمي*آورند، چون از طرفي اصطلاحات فني و حقوقي است و از طرف ديگر آن موقع دو طرف در حال و هواي ديگري هستند.

  اين وكيل دادگستري با بيان اينكه براساس قوانين مدني ايران حقوق و تكاليف به صورت برابر بين زن و شوهر تقسيم نمي*شود، عنوان كرد: زن به موجب عقد ازدواج بسياري از حقوق مدني و معنوي خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسكن، ولايت بر فرزندان و جدايي از همسر را از دست مي*دهد و در قبال آن حقوق مادي مانند مهريه و نفقه را به دست مي*آورد كه در بسياري از موارد دستيابي به اين حقوق مادي هم با مشكل همراه است.

  اديب در ادامه افزود: براي رفع نابرابري ميان زن و مرد و براي اينكه يك تعادلي بين اين حقوق و تكاليف برقرار شود، مي*توانيم از شروط ضمن عقد استفاده كنيم.

  وي اظهار داشت: شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رايج نشده است و حتي بسياري از افراد تحصيلكرده هم از آن استفاده نمي*كنند چون اولا، همه جامعه از اين شروط آگاه نيستند و نمي*دانند كه چنين شروطي را مي*توانند بگذارند، دوما هم اينكه ما مي*گوييم از اين شروط استفاده كنيد بسياري مي*گويند اصلا زندگي كه بخواهد با اين شرط و شروط باشد بهتر است كه شروع نشود.

  اديب گفت: هر ۱۲ موردي كه زن و مرد براي عقد امضا مي*كنند. شروطي است كه مرد به زن وكالت مي*دهد با اثبات آن شرايط براي طلاق وكالت داشته باشد، يعني آن ۱۲ مورد را براي ازدواج امضا نمي*كنيم، بلكه براي طلاق امضا مي*كنيم.

  اين وكيل دادگستري عنوان كرد: اين شروط شامل حق مسكن، كار، تحصيل، طلاق، تقسيم دارايي*هاي مشترك در هنگام جدايي و حضانت فرزندان است، بايد در هنگام عقد نكاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمي در قباله ازدواج ثبت شود.

  وي با اشاره به اينكه شروط ضمن عقد مي*تواند شامل هر خواسته مشروع و معقول و معيني باشد افزود: با استناد به ماده ۱۱۱۹ قانون مدني طرفين مي*توانند تمامي شروطي را كه مخالف مقتضاي ذات عقد نباشد براي يكديگر بگذارند.

  اديب در پايان گفت: البته شروط نبايد مخالف مقتضاي ذات باشد، بنابراين اگر زني حين عقد شرط كند كه از همسرش تمكين نكند، هم شرط باطل است و هم عقد را باطل مي*كند.
  ♥ مخاطب ♥. . . !

  نوشته هایم را که می خوانی . . .

  نه لبخند بزن . . .

  نه اشک بریز . . .

  نه سخنی بگو . . .

  هیـــــــــچ . . .

  تنها
  سکــــــــــــــوت کن . . .سکوت !

  و بیاندیش در لابلای هر واژه

  چــه دردی نهفته است !!!
  -------------------------------------
  همیــشه تو دلــت میگفــتی:
  این مــگه باچــند نــفر دوســته که همیــــشه آنلایــنه؟
  یه جمــله همــیشه یادت باشــه:

  همیــشه آنلایــن تــرین ها تنــــهاترینــــند
 2. کاربر روبرو از پست مفید DayaN سپاس کرده است .

  nasim.h (یکشنبه ۰۲ مهر ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •