مخالفت اعراب با پسوند اینترنتی'خلیج فارس'

ایرانی ها برای حمایت از ثبت پسوند دامنه اینترنتی خلیج فارس یا .persiangolf تا فردا وقت دارند.

یکی از شرکتهای ایرانی پسوندهای دات پارس (.PARS)، دات خلیج فارس (.PersianGulf)، دات نوروز (.Nowruz) و دات همراه (.همراه) را برای تصویب در آیکان - سازمان ثبت پسوند های دامنه های اینترنتی - ارسال کرده که به گفته مدیر این شرکت اعراب ظاهرا با ثبت پسوند خلیج فارس مخالفت کرده اند.
مهدی عباس نیا به مهر گفته بعد از ثبت درخواست، حمایتهای مردمی از ثبت پسوند های اینترنتی بهترین کمکی است که می تواند در این راستا صورت گیرد. وی گفت با رفتن به سایت redirect.php?a=*gtldcomment.icann.org ضمن حفظ رعایت ادبیات اخلاقی مناسب، می توان کامنت خود را بعد از ثبت نام ارسال کرد. (26 سپتامبر 2012 آخرین روز ارسال کامنت ها در آیکان است)
درخواست ثبت پسوندهای جدید مطابق با فرهنگ و مورد علاقه ایرانیان در راستای سومین دوره ثبت پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی به موسسه بین المللی آیکان - مرکز مدیریت اینترنت- ارائه شد.
ثبت دامنه های اینترنتی برای سومین بار است که در تاریخ اینترنت اتفاق می افتد و براین اساس سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنت (آیکان) به پذیرش پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی (TOP LEVEL DOMAIN) یا (TLD) اقدام کرده است. این یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می تواند برای دریافت نام TLD درخواست دهد؛ اما موضوعی که از حساسیت ویژه ای برای دولتها برخوردار است نامهای مورد درخواست درباره اسامی ملی، فرهنگی و مشاهیر کشورها است. با آغاز پذیرش درخواست*های ثبت پسوندهای جدید اینترنتی از سوی سازمان مدیریت نام*ها و ارقام اینترنتی – آیکان- که به نوعی مدیریت کل اینترنت را در دست دارد همان*طور که انتظار می*رفت، این اقدام پس از 9 سال وقفه (بعد از اضافه شدن پسوندهایی مانند دات آسیا و…) با استقبال گسترده فعالان اینترنتی در سراسر جهان روبرو شد.
مدیر شرکت Asia Green IT System در گفتگو با مهر، با اعلام رسمی ارائه پسوندهای درخواستی و دلایل آنان به موسسه آیکان، بر لزوم حمایت مردمی از ثبت پسوندهای مربوط به ایران در اینترنت تاکید کرد و گفت: پسوندهای دات پارس (.PARS)، دات خلیج فارس (.PersianGulf)، دات نوروز (.Nowruz) و دات همراه (.همراه) از جمله پسوندهای ایرانی درخواست شده توسط این شرکت هستند که هم اکنون در مرحله ارزیابی اولیه قرار دارند. وی به مهر گفت: در این مرحله از ارزیابی، آیکان از کلیه ذینفعان اینترنت می*خواهد که نظرات خود را در قالب کامنت در وب سایتی که برای همین منظور در نظر گرفته شده ثبت کنند؛ جمع بندی این نظرات می*تواند در تصمیم نهایی آیکن برای قبول یا رد درخواست یک پسوند تأثیرگذار باشد. عباس نیا خاطرنشان کرد: در این راستا اعراب از همین فرصت استفاده کردند و مخالفتهایی را در خصوص ثبت پسوند اینترنتی خلیج فارس در قالب نظر در سایت آیکان ابزار داشتند. براین اساس ایرانیان هم می توانند نسبت به ثبت نظرات مثبت خود در مورد پسوندهای ایرانی درخواستی اقدام کنند.
نظرات ثبت شده در وب سایت آیکن به نام درج کننده نظر نمایش داده شده و با رعایت اصول عمومی مربوط شامل رعایت نکات ادبی، عدم توهین به سایرین و ارائه منطق و دلیل برای حمایت و به هر زبانی امکان*پذیر است؛ لذا ایرانیان می*توانند به زبان فارسی مطالب خود را ارسال کنند.
همچنین توجه به این نکته الزامی است که ثبت نظر برای هر پسوند باید به صورت جداگانه انجام پذیرد و برای پنل های مختلف Community Evaluation و Community Objection و Geographic Names (برای خلیج فارس) به صورت جداگانه ثبت شود. یکی از ملاک*های آیکان برای انتخاب یک پسوند از میان دو پسوند پارس و پاریس، میزان حمایت اعلام شده از سوی جامعه ای ست که آن پسوند برای آن*ها در نظر گرفته شده است. در این راستا چندی پیش کمپین حمایت از پسوندهای اینترنتی با نامهای "دات خلیج فارس" و " دات پارس" در راستای ثبت دامنه های جدید اینترنتی که از سوی موسسه جهانی نامها و ارقام اینترنتی در حال انجام است، تشکیل شد.