کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: هون ها

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  جمعه ۱۵ شهریور ۹۲ [ ۱۰:۱۰]
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  301
  امتیاز
  3,394
  سطح
  1
  Points: 3,394, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  1000 Experience PointsThree FriendsCreated Album pictures3 months registered
  سپاس ها
  31
  سپاس شده 154 در 84 پست
  حالت من
  Azkhodrazi

  Icon16 هون ها

  هون ها
  هون
  یا هیتالی، هفتالی (
  خیون) قومی صحراگرد از مغولستان بودند که در سده*های چهارم و پنجم میلادی به سوی غرب مهاجرت کرده و در موازات آمودریا کوچ*نشین*هایی تأسیس کردند.

  آن*ها در حدود سال ۳۵۰ پس از میلاد به مرزهای خاوری ایران حمله کردند ولی لشکر ایران تخت شاهنشاهی شاپور دوم از ورود آن*ها به مرزهای ایران جلوگیری کرد. بعدها هون*ها به رهبری شاه خود گرومبات به لشکر ایران پیوستند و در لشکرکشی شاپور دوم به بخش تحت چیرگی رومیان در میان*رودان او را همراهی کردند.

  هون*ها گروهی متحد از قبایل مختلف بودند. هسته اصلی هون*ها را اقوام آلتایی*زبان و مجارها تشکیل می*دادند اما گروه*های مختلف قومی در بین آنها وجود داشت. خاستگاه هون*ها آسیای میانه و شمال چین بود اما به مرور با مهاجرت به غرب وارد صفحهٔ تاریخ ایران و روم شدند و بیش از هزار سال نام خود را در نقشهٔ آسیا و اروپا به عنوان عشایری جنگجو ثبت کردند. طی سده*ها جنگ با این دو امپراتوری، صدمات فراوانی به هر دو وارد ساختند و در سدهٔ پنجم میلادی حتی تا نزدیکی رم پیش رفتند ولی سپس ناپدید و مجذوب اقوام اوراسیا شدند.

  حتی ممکن است مهاجرت بزرگ هون*ها عامل محرک در فروپاشی امپراطوری روم باشد. پژوهش*های معاصر نشان می*دهد هون*ها یک زبان مخصوص به خود را داشتند.که مقدار خیلی کمی از آن باقی مانده*است.برخی نیز معتقدند زبان هون*ها با زبان*های ترکی در ارتباط بوده*است.[۶] زبان*های بسیار دیگری مانند زبان*های ژرمانتیک شرقی در میان هون*ها نیز صحبت می*شده* است.

  خاستگاه و کیستی

  از آن*جایی که هیچ نوشته*ای از هون*ها به جای نمانده (گفته می*شود که هون*ها بی*سواد بودند)، تنها اطلاعات ما از این قوم از حفاری*ها و همچنین آنچه مورخان زمان (اکثرا دشمنانشان) از آنها نوشته*اند به دست می*آید. این شواهد گویای آن است که این قوم پیرامون ۵ سده پیش از میلاد در زمین*های شمال چین حدود مغولستان امروزی به دام*داری مشغول بوده و عمدتاً قومی کوچ*نشین بودند.[۸] نامشان شاید از نام دودمان هان، امپراتوران وقت چین آمده باشد. معروف است که به دلیل زندگی عشایری*شان، سوارکارانی بسیار ماهر بودند و می*توانستند در ضمن یورتمه، تیراندازی کنند. بعد از بررسی شواهد زبانشناسی در طول دو دههٔ گذشته، اکثر دانشمندان امروزه معتقدند که قوم هون همان هیونگ-نو است که قرن*ها با امپراتوری*های چین در نبرد بود و طبق افسانه*های چینی، دیوار بلند چین برای دورنگه داشتن آن*ها از چین ساخته شد.

  مهاجرت به غرب و ساکن شدن در مجارستان
  به مرور زمان، هون*ها رو به غرب گذاشتند و از اوائل سدهٔ دوم میلادی در شمال دریای خزر و حوالی رود ولگا و اورال سکونت اختیار کرده و جایگزین اقوام ایرانی سکائی شدند که قبلا این مناطق را در تصرف داشتند. از سدهٔ سوم پس از میلاد، قسمتی از هون*ها به غرب مهاجرت کرده و با با امپراتوری روم آشنا شدند. به قول مورخین زمان، هون*ها مداوما به شهرهای امپراتوری روم شرقی (بیزانس) حمله کرده، شهرها را آتش زده و به کسب غنیمت می*پرداختند. در قرن چهارم امپراتوری بیزانس که خود به همراه امپراتوری روم غربی مشغول جنگ با وندال*ها و گوت*ها بود و تضعیف شده بود، با هون*ها وارد مذاکره شده و با بخشیدن سالیانه مقدار کلانی طلا و همچنین اعطاء زمین به آن*ها، برای مدتی آن*ها را از حمله بیشتر باز می*دارد. زمینی که رومی*ها به هون*ها می*بخشند بخش غربی مجارستان امروزی است که نام لاتین آن یعنی هونگاریا (Hungaria) به معنی سرزمین هون*ها، با کمی تفاوت در زبان*های اروپایی امروز همچنان دیده می*شود.

  لشکرکشی آتیلا به روم
  بدین ترتیب هون*ها وارد صلحی موقتی با روم شده و توجهشان را به ایران می*گرداندند. اما پس از شکست از سپاه ایران ساسانی در ارمنستان در ۴۴۱ م*.، پادشاه هون، آتیلا، که آرزوی برقراری امپراتوری در سر داشت، وارد جنگ با امپراتوری بیزانس شده و در ۴۴۳ م*. بیش از ۶۰ شهر بیزانس در بالکان و یونان امروز را ساقط می*کند. بعد از آن آتیلا متوجه ضعف امپراتوری روم غربی شده و از ۴۵۱ به مدت چند سال به گل، کاتالونیا و نواحی شمال ایتالیا لشکر کشی می*کند.ولی در همین سال یعنی ۴۵۱ م. در نبرد کالون در فرانسهٔ امروزی مغلوب آیتوس سردار رومی شد. مجددا در سال ۴۵۲ آتیلا به رم، پایتخت امپراتوری روم غربی نزدیک شد و مورخین در اینکه چرا رم را تصرف نکرد شک دارند. عده*ای برگرفته از نوشته*های کلیسا معتقدند که پاپ لئوی اول در دیداری با آتیلا او را متقاعد ساخت که از ساقط کردن رم چشم پوشی کند. عده*ای دیگر معتقدند که سپاه هون گرفتار بیماری احتمالا مالاریا شده و مجبور به بازگشت شد.

  سرانجام هون*های غربی
  پس از مرگ آتیلا هون*ها وارد جنگ داخلی شدند به مرور زمان اتحاد خود را از دست داده، تجزیه شده، به مسیحیت گرویده و در قلب اروپا محو شدند؛ هر چند بسیاری از بلغارها و مجارها امروز خود را هون می*دانند و هزاران نفر در بالکان معتقدند که بازماندهٔ مستقیم آتیلا هستند -- ادعایی که آنقدرها هم که به نظر می*آید بعید نیست از آنجا که آتیلا تعداد زیادی همسر و فرزند داشته*است.اخیرا گروهی ۲۵۰۰ نفری در مجارستان با امضای درخواست و تقدیم آن به پارلمان این کشور خواستار ثبت هون بعنوان یکی از گروههای قومی مجارستان شدند. این گروه ۲۵۰۰ نفری که خود را هون می*دانند با رهبری گیورگی کیسفالودی خواستار شناسایی خود به عنوان اقلیت قومی و برخورداری از حقوق فرهنگی هستند. زبانشناسان زبان چوواشیُ، زبان رسمی جمهوری خودمختار چواشیا در روسیه را نزدیک*ترین بازماندهٔ زنده به زبان هونی می*دانند.

  ارتباط با ترک*ها

  شباهت آوایی و ساختاری زبانهای ترکی و زبانهای بازمانده از هونی گواه بر منشاء واحد هون*ها و ترک*ها است، منشائی که به هیونگ-نوهای شمال چین برمی*گردد. با این حال باید از یکی دانستن ترک*ها و هون*ها پرهیز کرد؛ بهترین راه توضیح آن این است که ترک*ها و هون*ها را اقوامی دانست که در ادواری مختلف، هر دو از نواحی رشته کوه*های آلتای در آسیای مرکزی به غرب کوچ کردند، و هر دو به زبانی مشابه و احتمالا با ریشه*ای یکسان سخن می*گفتند.

  با وجود اینکه اتحادیه ای که هون*ها تشکیل دادند بیش تر از اقوام ترکی - مغولی تشکیل شده بود، ولی در این میان قبیله*ها و اقوام ایرانی زبان نیز وجود داشتند که با آن*ها دارای یک هدف مشترک بودند. البته این اقوام ایرانی بعد ها به هون های غربی ملحق شده اند .

  لازم به ذکر است که لغاتی از زبان هون ها در کتب تاریخی چینی ثبت شده که امروزه در زبان ترکی به کار می رود مانند : قوت ( برکت )، قیلینچ ( شمشیر )، تانگری ( خدا )

  وجود اسامی ایرانی در برخی سکه*های مرتبط با هون*ها باعث نظریه وجود اقوام ایرانی در بین هون*ها شد. ولی این نظریه با یافته*شدن سکه*های همانند بیشتر در سرخ*کتل نشان داد که آن نام*ها مربوط به زبان بومی ایرانی قوم باختری است.

  ارتباط با هپتالیان

  هر چند در اینباره اتفاق نظر وجود ندارد، ولی بسیاری معتقدند هپتالیان که به هون*های سفید هم اشتهار داشتند قسمت شرقی هون*ها بودند؛ در مقابل نظریات دیگری وجود دارد که هپتالیان را قومی ایرانی می*داند -- احتمال هم است که هپتالیان قومی مخلوط ایرانی-هونی بوده*اند. هپتالیان در قرن ششم میلادی بارها از شرق به ایران حمله کرده و ایران را متحمل خسارات بسیاری ساختند. پس از میان رفتن هپتالیان در این قرن، تنها شواهدی که از هون*ها به جای مانده در قفقاز است که به نظر می*رسد تا قرن هشتم در آنجا می*زیسته*اند. پس از قرن هشتم میلادی، اثری از هون*ها به عنوان یک قوم واحد در جایی به چشم نمی*خورد.
  ویرایش توسط soroosh : پنجشنبه ۰۶ مهر ۹۱ در ساعت ۰۸:۰۹

 2. کاربر روبرو از پست مفید soroosh سپاس کرده است .

  saF (پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •