تاریخ اسکرول بار های اینترنتی و کامپیوتری را در این عکس ببینید

اسکرول بار را همه کسانی که با کامپیوتر و اینترنت سر و کار دارند می شناسند.


در این عکس، تحول تاریخی اسکرول بارها را از سال 1981 با منو بار زیراکس شروع کرده و با اسکرول بار نصب شده روی سیستم عامل مک لایون 2011 می توانید مشاهده کنید:


برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]را کلیک کنید.
گفتنی است بیشتر این تحول را مدیون تحول نرم افزاری اپل هستیم.
در فارسی به اسکرول بار نوار نورد می گویند.

نوار نَوَرد
یک شیء از میانای نگاره*ای کاربر است که برای نوردیدن متن، تصویر یا هر چیز دیگری مانند زمان در نرم*افزارهای ویدئویی به کار می*رود.
نوارهای نورد در گسترهٔ پهناوری از دستگاه*های الکترونیکی از جمله رایانه*ها، ماشین*حساب*های نگاره*ای، تلفن*های همراه، و دستگاه*های پخش قابل حمل رسانه کاربرد دارد. این نوارها معمولا در یک یا دو طرف پهنهٔ نمایش و به صورت مستطیل*هایی شامل یک میله که می*توان آن را در طول ناوه∗ کشید وجود دارند. همچنین دو فلش در هر دو انتهای مستطیل برای تنظیم دقیق*تر در دسترسند.
میلهٔ جابجاشونده در محیط*های مختلف اسم*های مختلفی دارد، در مکینتاش به آن scroller و در جاوا (زبان برنامه*نویسی) به آن thumb یا knob می*گویند؛ در مستندات مایکروسافت دات نت از آن با نام جعبهٔ نورد یا انگشتی نورد یاد می*شود و در محیط*های دیگر اسامی دیگری هم دارد.
نوار نورد به غیر از نوردیدن ممکن است برای کارهای ویژهٔ نرم*افزار، مانند زوم*کردن استفاده شود. گاهی می*توان اندازهٔ انگشتی را نیز با استفاده از کشیدن لبه*های آن تنظیم کرد؛ در این حالت می*توان از انگشتی برای تنظیم مکان و زوم سند استفاده کرد، به طوری که اندازهٔ انگشتی نمایانگر درجهٔ زوم به کاررفته خواهد بود. اگر انگشتی تمام ناوه را پر کند به معنی آن است که همهٔ سند در حال مشاهده*است و در این حالت ممکن است نوار نورد به صورت موقت پنهان شود.
نوار نورد را نباید با لغزان که شیءای دیگر با عملکرد مشابه *است اشتباه گرفت؛ تفاوت در اینجاست که لغزان برای تغییر مقدارها استفاده می*شود و برای تغییر نمایش یا پهنهٔ نمایان به کار نمی*رود.