کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: ◐◐ روز جهانی سالمند◐ ◐

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 488 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati

  ◐◐ روز جهانی سالمند◐ ◐

  احترام به سالمندان

  پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله): ‏

  إنّ مِن إجلالی تَوقیرَ الشَّیخِ مِن اُمَّتی

  احترام به سالمندان امّت من ، احترام به من است .

  To respect the old people of my community is respecting me.

  میزان الحكمه ، ح 9927 . 2. 2 کاربر از پست مفید مینا سپاس کرده اند .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱),saman (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 3. #2
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 488 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  احترام سالمندان احترام به خداست!


  وجود انسان های سال خورده در بین خانواده باعث افزایش رحمت خداوند است و هر کس به آن ها احترام بیشتری بگذارد بیشتر مورد رحمت خداست

  بسیار دیده شده که افراد سالمندی را دیده ایم که با دشواری سوار اتوبوس شده اند و جایی برای نشستن نداشتند اما جوانانی آسوده خاطر نشسته اند و توجهی هم ندارند. اسلام و البته تمام ادیان، انسان را به احترام به بزرگ ترها توصیه نموده است چرا که آن ها عمری را برای رشد و سعادت جامعه وقف کرده اند و زندگی خود را در این راه قرار داده اند متاسفانه هر روز شاهد افزایش تعداد افرادی هستیم که که در خانه های سالمندان زندگی می کنند و فرزندان آن ها ماه ها و یا حتی سال ها از آن ها احوالی نمی پرسند و آن ها را به حال خود رها کرده اند به راستی آیا دعایی بالاتر از دعای آن ها وجود دارد و آیا ما پیری و روزهای دشوار آن را تجربه نخواهیم کرد؟ پس چگونه آن ها را رها کرده و به دنبال دنیای بی وفای خود می رویم .

  وجود انسان های سالخورده در بین خانواده باعث افزایش رحمت خداوند است و هر کس به آن ها احترام بیشتری بگذارد بیشتر مورد رحمت خداست.
  پیامبر صلی الله علیه و اله می فرمایند: وجود پیران سالخورده بین شما باعث افزایش رحمت و لطف پروردگار و گسترش نعمت های الهی بر شماست. (نهج الفصاحه، ص 222 )


  دوستی با پیامبر

  ازاثرات احترام به سالمندان دوستی با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است چه افتخاری بالاتر از این که فردی لیاقت دوستی با پیامبر را داشته باشد احترام گذاشتن به سالمندان حتی در خیابان وقتی عبور از عرض آن برای آن ها دشوار است احترام به آن ها محسوب می شود . گرفتن بار سنگینشان کمک کردن برای سوار شدن یا پیاده شدن همه و همه احترام به آن هاست و باعث ایجاد احساس همدلی در مردم می شود.
  انسان هر آنچه می کند به او باز می گرددو هر عملی را عکس العملی هست همه ما در کارنامه زندگی خود اعمالی داریم که خوب یابد برای ما نوشته شده اند که بر همان اساس در زندگی خود خوب یا بد می بینیم اگر خوب کرده باشیم پاداش ما همان خوبی و در صورت بدی بدی خواهیم دید بر این اساس امام علی علیه السلام فرمودند : به پیران احترام بگذارید تا کودکانتان به شما احترام گذارند  ایشان می فرمایند: به کودکان رحم کن و بزرگسالان را احترام را کن تا از دوستان من باشی. (کافی ج2 ص316 ح7 )


  احترام متقابل

  انسان هر آنچه می کند به او باز می گردد و هر عملی را عکس العملی هست همه ما در کارنامه زندگی خود اعمالی داریم که خوب یابد برای ما نوشته شده اند که بر همان اساس در زندگی خود خوب یا بد می بینیم اگر خوب کرده باشیم پاداش ما همان خوبی و در صورت بدی بدی خواهیم دید بر این اساس امام علی علیه السلام فرمودند : به پیران احترام بگذارید تا کودکانتان به شما احترام گذارند .(غررالحکم و درر الکلم ح 10096)

  برکت در زندگی

  برکت از ثروت یا قدرت نیست چه افرادی که قدرت د اشتند و به سعادت نرسیدند و در نهایت شقی از دنیا رفتند و چه بسیار افرادی که از صبح تا شب مشغول کارند و ثروت می اندوزند اما در زندگی خود خیری نمی بینند و در نهایت احساس شادی ندارند و رضایتی در قلب خود حس نمی کنند پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می فرمایند : برکت با بزرگان شماست.

  احترام در همه حال و در هر شرایطی

  انسان امروز به دلیلی داشتن مشغله و گرفتاری نمی تواند تمام اصول را رعایت کند و از بسیاری از آن ها طفره می رود و به بهانه فرصت نداشتن از خوبی کردن حرمت گذاشتن و دستگیری از دیگران سر باز می زنند .


  پیامبر صلی الله علیه و آله می فرمایند: هر گاه بزرگ قومی بر شما وارد شد گرامی اش بردارید. (الکافی ج2 ص 659)
  و این گرامی داشتن شامل بر خاستن از جای خود سلام کردن و تمام آداب اجتماعی می شود .

  ارزش وقار پیر

  پیر دنیایی از تجربه است، موی سفید حکایت از زندگی و فراگیری بسیاری از مکتب زمانه دارد و درس این مکتب بسیار گران و پر هزینه است چه زیباست که از تجربیات آن ها بیاموزیم و در زندگی خود از آن ها بهره ببریم.
  امام علی علیه السلام می فرمایند : وقار پیری نزد من دوست داشتنی تر از نشاط جوانی است (غرر الحکم ح 10099)
  بنابر این نباید پیران را انسان های بی فایده و خالی از سود بدانیم چراکه آن ها بسیار با تجربه و بسیاری نیز دانشمند و فرهیخته اند.
  اثرات احترام به سالمندان دوستی با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است چه افتخاری بالاتر از این که فردی لیاقت دوستی با پیامبر را داشته باشد احترام گذاشتن به سالمندان حتی در خیابان وقتی عبور از عرض آن برای آن ها دشوار است احترام به آن ها محسوب می شود . گرفتن بار سنگینشان کمک کردن برای سوار شدن یا پیاده شدن همه و همه احترام به ان ها ست و باعث ایجاد احساس همدلی در مردم می شود  احترام به سالمند احترام به خدا

  احترام گذاشتن به انسان های سالمند احترام به خداست چرا که آن ها نیز مخلوق خداهستند و از خدا نعمتی مانند طول عمر گرفته اند و عمر گرانقدر را برای فرزندان جامعه و ... صرف کرده اند پیامبر صلی الله علیه و آله در این رابطه فرمودند: .... احترام گذاشتن به مسلمان پیر تجلیل از خداست ... .(اصول کافی ج 3ص 240 )

  آسایش در قیامت

  زندگی پس از مرگ برای همه ما حتمی است و پس از زندگی کوتاه در این دنیا با مرگ به دنیایی دیگر انتقال می یابیم و باید برای آن دنیا نیز توشه برداریم تا این سفر را به خوبی بگذارنیم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند :هر کس بزرگ سال مسلمان را گرامی دارد خداوند در قیامت از سختی ها و مشکلات در امان می دارد

  (الکافی ج2 ص 658 ح3 )


  یادمان باشد لحظات عمر مانند برق باد می گذرد و ما در برابر یکدیگر و به خصوص سالمندان مسئولیت داریم و باید در برابر خدا پاسخگو باشیم .

 4. کاربر روبرو از پست مفید مینا سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 5. #3
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 488 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  بوسه مهر

  موی سپید تو، کتاب پربهای تجربه هاست و سینه ات مالامال از آلام زندگی. تو از غصّه ها، قصّه های بسیار شنیده ای. تو گنج رنج های روزگاری و تقویم نانوشته عبرت ها. گفته های تو روشنی بخش راه زیستنمان و چشمان کم سوی تو، ستاره های شبستانِ زندگی ماست. دست های پینه بسته ات جغرافیای دردهای زمین است و چین های پیشانی ات تاریخ مرارت های روزگار.
  پشت تو را انبوه تجربه ها خمیده است و پای تو از سنگینی عبرت ها می لغزد. تو معلّم خانواده و الگوی جامعه ای. ما بر قامت به رکوع رفته تو سجده احترام می گزاریم و بر دستان پینه بسته ات، بوسه مهر می زنیم و در کلاس آموزه های زندگی تو، زانوی ادب، بغل می گیریم و خود را وامدار مهر و محبت و صفای تو می دانیم.
  سالمندان در فرهنگ اسلامی

  در فرهنگ زندگی ساز اسلام،بر تکریم پیران تأکید بسیار شده است. وقتی دفتر سخنان امامان معصوم را ورق می زنیم در این باره اشارات گویای بسیار می یابیم. امام صادق علیه السلام می فرمایند: «پیران خویش را تکریم و با خویشان خود، رفت وآمد کنید». و در جای دیگری فرموده اند: «از ما نیست کسی که به سالمندان احترام نگزارد و بر کودکان شفقت نورزد». پیامبر عظیم الشان اسلام نیز، باب دیگری از اخلاق اسلامی را به روی ما گشوده، می فرمایند: «احترام و تعظیم پیران امّت من، تکریم و تعظیم من است».
  تعظیم خداوند

  انسان، بر اساس نیازهای بی شمار خویش، گسترده ترین ارتباط ها را با افراد و اشیای گوناگون دارد؛ ارتباط با خداوند، با خویش، با پدر و مادر، با همسر و همسایه با استاد و شاگرد، با هم کیش و ناهم کیش، با دوست و دشمن، و حتی ارتباط با طبیعت. دین زندگی آموز اسلام، سازنده ترین نظام ارتباطات و بهترین آیین هم زیستی سالم را پیشنهاد کرده است. در این میان، برخورد با سالمندان از دیرپاترین و سرنوشت سازترین ارتباط هاست. در دین مقدّس اسلام، سالمندی، ارزش به شمار آمده و در برخورد با کهن سالان بر اصل تکریم و پاسداشت مقام ایشان، تاکید فراوان شده است. تا آن جا که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: «تکریم پیران مسلمان تعظیم خداوند است».
  مقام بلند سالمندان

  در معارف اسلامی و آموزه های دینی، بر مقام بلند سال خوردگان تأکید بسیار شده و از اندیشه پربها و تدبیر پیرانه آنان به نیکی یاد شده است و آن را بر قدرتمندی جوانان برتری داده اند. حضرت علی علیه السلام در سخن زیبایی می فرمایند: «اندیشه پیر در نزد من از تلاش جوان خوش آیندتر است».
  پاسداشت سالمندان در خانواده

  در فرهنگ اسلامی، خانواده، کانون خوش بختی، آرامش، غم زدایی و تغذیه عاطفی انسان هاست. سالمندان، ستون های استوار خانواده ها هستند و پایدار ماندن و آفت زدایی از خانواده وابسته به پاس داشتن حقوق و حرمت آنان است. از این رو باید در کانون خانواده، با صمیمانه ترین دل جویی ها، اندوه های طاقت سوز آنان را زدود و بر زخم هایشان مرهمی از محبّت و نوازش نهاد، باید به آنان خدمت و محبّت کرد و در برابرشان دست اطاعت بر سینه نهاد و به تکریم، بر دست هایشان بوسه زد. باید حرمت آنان را متواضعانه پاس داشت و چونان مادری مهرورز، سبدسبد بر دامنشان گل افشاند تا گل لبخند مهمان همیشگی لب های مهربانشان باشد و در سایه سار آرامش بخش خانواده، تمام رنج ها و ناکامی های بیرونی خود را بدرود گویند.
  پاسداری از ارزش های اسلامی و ایرانی

  باید در تکریم پیران و تعظیم سالمندان ـ آن گونه که فرهنگ زندگی ساز و خوش بختی آفرین اسلام گفته است ـ کوشید و نگذاشت که پیوندهای عاطفی و معنوی میان خانواده ها، از هم گسسته شود و موریانه های غفلت، بنیاد زندگی مان را از هم فرو پاشند. باید با احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی، نسلمان را از آزمودن جهنّم فرهنگ غرب باز داریم و اگر چنین نکنیم، زندگی مان چونان برخی مردم فرنگ رو به بحران و تاریکی خواهد رفت. غالب غربی ها، حرمت پیران خویش را پاس نداشته و آنان را در غروب زندگی شان و در غربت پیری با غم ها تنها می گذارند. برای این که در این منجلاب تباهی غرق نگردیم باید پاسدار راستین ارزش های اسلامی و ایرانی باشیم و رهنمودهای انسانی اولیای الهی را سرمشق خود قرار دهیم.
  احترام به سالمندان در قرآن

  قرآن که کتاب هدایت انسان هاست، فرهنگ زیبایی زندگی را روبرویمان گسترانیده و افق های روشنی از اخلاق انسانی را پیش رویمان گشوده است. در آیه 23 سوره اسراء آمده است: «پروردگارت فرمان داده جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید. هرگاه یکی از آن دو، یا هردوی آنها، نزد تو به سن پیری رسند، کم ترین بی احترامی به آنها روا مدار و صدای خود را بر آنها بلند مکن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو».

 6. کاربر روبرو از پست مفید مینا سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 7. #4
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 488 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  اشک های تنهایی

  موهای سفیدشان را که می بینی، دلت از غم پر می شود. می دانی که زمان خواهد گذشت و تو نیز روزی، سفیدی موها را تجربه می کنی و دست هایت چروک و سوی چشمانت به ضعف می گراید. پشت تو نیز روزی خمیده می شود. دست هایت می لرزد و زیبایی چشم گیرت زیر موج چروک های صورتت جمع می شود. تو هم روزی مادربزرگ و پدربزرگ می شوی. چشم به در می دوزی که شاید کسی بیاید و تمام لحظات تنهایی ات را پر کند. مادر بزرگ ها و پدربزرگ های تنها را دیده ای؟ دیده ای که چطور تنهایی شان را بین عکس های سال های قبل تقسیم می کنند؟ ساعت ها می نشینند و با تنها عکسی که از عزیزی به یادگار دارند حرف می زنند و ظرف احساسشان را آرام خالی می کنند. وقتی که حرف هایشان تمام می شود اندوهی بزرگ در دل هایشان لانه می کند و اشک آهسته بر روی صورتشان جاری می شود. بیایید نگذاریم پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، اشک تنهایی بریزند.
  غربت پیرغربی

  تحقیقی که در زمینه روابط خانوادگی در پاریس به انجام رسیده است، نشان می دهد که 9 درصد از کودکان 12 تا 14 ساله نمی دانند که پدربزرگ ها یا مادربزرگ هایشان زنده اند یا نه؛ یعنی ارتباط بین نسل ها چنان رو به کاهش است که نواده ها از وضع پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان خبر ندارند؛ زیرا آنها در شهرهای دوردست زندگی می کنند و امکان ارتباط با آنان تقریبا از میان رفته است. در حقیقت باید گفت که پیران به تبعیدگاه می روند و تبعیدگاهشان، همان آسایشگاه سالمندان است.
  ناخدایان کشتی زندگی

  یکی از دانشمندان غربی می گوید: پیری ما را از کار باز می دارد، امّا از کدام کار؟ از کاری که در خور نیروی جوانی است. آیا کاری نیست که از عهده عقل و فکر برآید و از نیروی جوانی و توان جسمانی بی نیاز باشد؟ این ادّعا که از پیرکاری برنمی آید چنان پوچ و باطل است که بگویند: به وجود ناخدا در کشتی نیازی نیست! زیرا وقتی ملوانان به هر طرف در تکاپو و شتابند و از دکل ها بالا و پایین می روند و دلیرانه با طوفان می جنگند، او آسوده و بی حرکت، سکان را به دست گرفته و بی کار نشسته! بلی، کار جوانان از ناخدا برنمی آید؛ اما وظیفه ی او بسی مهم تر و خطیرتر است. کارهای بزرگ زاییده ی زور و بازو و چستی و چالاکی نیست؛ بلکه مولود تجربه و پختگی و شخصیت و نفوذ کلام است و این مزایا و صفات را تنها در پیران باتجربه می توان جست.
  کمانت به چند؟

  پیرمردی صدساله، که در اثر طول عمر، پشتش خمیده بود، بر عصای خود تکیه کرده بود و گام برمی داشت. جوانی جاهل او را دید. به خمیدگی پشت او اشاره کرد و گفت: «ای پیرمرد، این کمان که بر پشت داری به چند خریده ای تا من نیز یکی بخرم؟» پیر، نگاه عاقلانه ای به او کرد و گفت: «اگر عمر یابی و صبر کنی، آن را به رایگان به تو نیز خواهند بخشید».
  تیرقدی بر سر پیری نژند گفت به بازی که کمانت به چند؟
  گفت مکن نرخ تهی مایگان رو که هم اکنون رسدت، رایگان
  گنج پیران

  روزگار قاصد مرگ است و شب و روز از عمر آدمی می کاهند. انسان آن گاه که بر عمر رفته می نگرد، از تأسّف و دریغ سرشار می شود. اما آنچه از این گذران عمر می آموزد پربهاست. ثمره عمررفته، تجربه هایی است که انسان را گران بار می کند.
  فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران در شاهنامه در حق پیر و کرامت او آورده است:
  شهنشاه گوید که از رنج من مبادا کسی شاد و از گنج من
  مگر مرد بادانش و یادگیر چه نیکوتر از مرد دانا و پیر؟
  غزالی نیز، آن گاه که به رفع عیوب توصیه می کند، می گوید: «عیوب خویش به چهارطریق بتوان شناخت، یکی آن [است] که در پیش پیری پخته و راه یافته بنشیند، تا آن پیر، اندر وی همی نگرد و عیوب وی با وی همی گوید».
  پند پیران

  پند پیران گران بهاست؛ چه آن که آنان سرشار از تجربه و تدبیرند. سخن پیر، کیمیایی است که می تواند مس وجود انسان را به طلای ناب مبدّل سازد.
  عنصری شاعر روزگار غزنویان پس از ستایش نیروی جوانی، از تجربه گران قدر پیران بدین گونه یاد می کند:
  جوان و پیر دو چیز است بخت خاطر او یکی به قوتْ برنا، دگر به دانشْ پیر
  و حافظ رأی پیر را از بخت جوان، ارجمندتر می داند:
  جوانا سرمتاب از پند پیران که رأی پیر از بخت جوان به
  پیری و جوانی

  پیر خردمند است و سرد و گرم روزگار را دیده و تلخ و شیرین زندگی را چشیده. اما جوانی معمولاً با خامی همراه است. سالمندان، سرشار از تجربه اند و اگر نیروی بدنی خود را از دست داده اند از نیروی معنوی شگرفی برخوردارند. پیران ما دانایان راز و پاسداران فرهنگ گذشته ایرانند. حافظ شنیدن نصیحت پیران را باعث کمال انسان می داند:
  پیرانْ سخن به تجربه گویند گفتمت هان ای پسر که پیر شوی، پند گوش کن
  و صائب صحبت پیر را حصار عافیت نامیده می گوید:
  جوان را صحبت پیران حصار عافیت باشد به خاک و خون نشیند تیر، چون دور از کمان باشد
  مجالست پیران

  عنصر المعالی به گیلان شاه توصیه می کند که در گذرزمان این نکته تجربه شده است که «آنچه پیران دانند، جوانان ندانند». و می افزاید:
  «نشست و برخاست همه با جوانان مکن. با پیران نیز مجالست کن و رفیقان و ندیمان پیر و جوان، آمیخته دار... از بهر آن که پیران چیزها دانند که جوانان ندانند».
  اشک ندامت

  از مسائلی که در حاشیه زندگی پیران مطرح می شود، ندامت از تندروی های روزگار جوانی است. برخی از سالمندان در حسرت طراوت جوانی انگشت ندامت به دندان می گزند و از این که عمر را به هوس درباخته اند دچار تأسّف و تأثّر و دریغ اند و بعضی دیگر شکایت از کوتاهی عمر می کنند. افسوس آنان به سبب از دست دادن مواهب جوانی است که طراوت است و شادابی و رنج آنها حاصل از پیری است که سراسر ضعف است و اندوه و خستگی.
  دریغا که فصل جوانی برفت به لهوولعب زندگانی برفت
  دریغا که مشغول باطل شدیم ز حق دور ماندیم و غافل شدیم
  دریغا چنان روح پرور زمان که بگذشت بر ما چو برق یمان
  من آن روز را قدر نشناختم بدانستم اکنون که در باختم
  سرمایه جوانی
  جوانی چنین گفت روزی به پیری که چونست با پیری ات زندگانی؟
  بگفت: اندرین نامه حرفی ست مبهم که معنیش جز وقت پیری ندانی
  تو به کز توانایی خویش گویی چه می پرسی از دوره ناتوانی؟
  جوانی نکودار کاین مرغ زیبا نماند در این خانه استخوانی
  متاعی که من رایگان دادم از کف تو گر می توانی مده رایگانی
  پروین اعتصامی
  پیر شرقی

  پیر در مشرق زمین، نماد تجربه و خرد است و مردم از صحبت او بهره های روحانی می برند. آنان همواره، روشنی بخش خانواده و سرشار از دوستی و ستایشند. همه کس در همه جا، دست محبّت و احترام بر سر آنان نهاده و در مجالس و محافل بالاتر از دیگران نشانده می شود. سالمندان، محرم راز فرزندان خویش اند و مشکلات خانواده را به سرپنجه تدبیر می گشایند. هرچه بر سن وسالشان افزوده می شود، روحانیتشان را بیشتر می ستاییم. آنها را گنجینه فناناپذیر خاطرات و شگفتی ها می دانیم، به خواستگاری فرزندانمان می فرستیم و در نزاع های خانوادگی آنان را میانجی می کنیم و در برابرشان زانوی ادب بر زمین می زنیم. در جامعه ما، پیر شدن موهبت است و هرکس را که به دعا یاد می کنند جمله «پیرشوی» را بدرقه راه وی می سازند.
  حرمت پیر

  «پیر، نماد وقار و احترام و بزرگواری است و در عرصه ادب پارسی از او با حرمت فراوان یاد شده و واژه پیر همواره از احترام انگیزترین کلمه ها بوده است.
  از مردمی که بزرگ ترین شاهکارهای ادبی، اخلاقی و تربیتی را در طی قرون متمادی پدید آورده اند، این مایه تکریم پیران عجیب نیست، بلکه از لوازم زندگی آنان است. به اعتقاد یک خردمند غربی: «احترام به پیران در هر کشوری، متناسب با مقدار تربیت و فضایل اخلاقی آن مردم است».
  پادشهی، پاس فقیران بدار پیرنه ای، حرمت پیران بدار
  حافظ
  دست تعدّی از سر پیران کشیده دار پشت کمان به خاک رساندن کمال نیست
  صائب
  رنج پیری

  رنج پیری از زمینه های تفکّر انسانی است. در عرصه ادب و فرهنگ نیز می توان گفت که، بیشتر هنرمندان و شاعرانی که به مرحله پیری راه یافته اند مرثیه ای براین فرجام دردناک زندگی آدمی برجای گذاشته اند. این سوگ نامه فصلی است که کم تر دفتری از ادبیات ایران از آن خالی است. شاعران و نویسندگان، هریک به گونه ای از این پایان ناگزیرآدمی نالیده اند.
  به پیری خاک بازیگاه طفلان می کنم بر سر که شاید بشنوم زان خاک بوی خردسالی را
  این سطرهای چین که ز پیری به روی ماست هر یک جداجدا خط معزولی قواست
  صائب
  ز پیری شد برون از دست اسباب تأسّف هم خوشادندان که می آمد به کار لب گزیدن ها
  ملافیض کاشانی
  خمیده قد از آن دارند پیرانِ جهان دیده که اندر خاک می جویند ایام جوانی را
  مکتبی شیرازی
  حکایت

  وقتی به جهل جوانی بانگ بر مادر زدم، دل آزرده به کنجی نشست و گریان همی گفت: مگر خردی فراموش کردی که درشتی می کنی؟
  چه خوش گفت زالی به فرزند خویش چو دیدش پلنگ افکن و پیل تن
  گر از عهد خردیت یادآمدی که بیچاره بودی در آغوش من
  نکردی در این روز بر من جفا که تو شیرمردی و من پیرزن
  تازیانه فقر

  برخی از سالمندان که از نظر مالی حمایت نمی شوند، در زیر تازیانه فقر و نداری جان می دهند. ما بارها، نظاره گر زندگی طاقت فرسای این سالمندان تهی دست بوده ایم. بر مسئولان فرهنگی و اقتصادی کشور است که با برنامه هایی مناسب، اسباب سلامت تن و راحتی روان آنان را فراهم آورند. و بر قلب های مهربان است که بذر عاطفه و احساس را در دل های پیر آنان بکارند و شادی را مهمان دل های آفتابی شان کنند.

 8. کاربر روبرو از پست مفید مینا سپاس کرده است .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 9. #5
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۸:۰۴]
  محل سکونت
  انجمنـ پیچکـ نتـ
  نوشته ها
  3,925
  امتیاز
  9,319
  سطح
  1
  Points: 9,319, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdriveYour first Group
  نوشته های وبلاگ
  1045
  سپاس ها
  1,278
  سپاس شده 4,668 در 2,306 پست
  حالت من
  Mehrabon

  Icon16

  خوب بود،به هرحال همه ما یه روزی سالمند میشیم،اون وقت....

  تلــــــــــــخ تـــــرين قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه :

  چی فکر میکردیم وچـــــي شــــــــد...!!


 10. 2 کاربر از پست مفید saman سپاس کرده اند .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱),مینا (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 11. #6
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۱ [ ۱۷:۲۹]
  نوشته ها
  709
  امتیاز
  4,063
  سطح
  1
  Points: 4,063, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 24.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entryTagger First Class1000 Experience Points3 months registered
  نوشته های وبلاگ
  22
  سپاس ها
  443
  سپاس شده 488 در 288 پست
  حالت من
  Khejalati
  من که اصلا دوست ندارم این روز پیری رو ببینم . واقعا میترسم

 12. 2 کاربر از پست مفید مینا سپاس کرده اند .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱),saman (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 13. #7
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۸:۰۴]
  محل سکونت
  انجمنـ پیچکـ نتـ
  نوشته ها
  3,925
  امتیاز
  9,319
  سطح
  1
  Points: 9,319, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdriveYour first Group
  نوشته های وبلاگ
  1045
  سپاس ها
  1,278
  سپاس شده 4,668 در 2,306 پست
  حالت من
  Mehrabon
  منم دوس ندارم ولی همه چیز دست خداست ...
  تلــــــــــــخ تـــــرين قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه :

  چی فکر میکردیم وچـــــي شــــــــد...!!


 14. 2 کاربر از پست مفید saman سپاس کرده اند .

  **4hoo** (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱),مینا (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱)

 15. #8
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۰ تیر ۹۳ [ ۲۱:۵۷]
  محل سکونت
  ye jaye in koreye khakiiiii
  نوشته ها
  1,026
  امتیاز
  11,602
  سطح
  1
  Points: 11,602, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 25.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entry1 year registered10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  61
  سپاس ها
  971
  سپاس شده 820 در 493 پست
  حالت من
  Ashegh
  Khandeye Talkhe Man Az Gerye GhamAngiZ tAr aStTtTtT

 16. 2 کاربر از پست مفید **4hoo** سپاس کرده اند .

  saman (سه شنبه ۱۱ مهر ۹۱),مینا (چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •