همستر در اروپا، آسیا و آفریقا وجود دارد ولی اولین بار این حیوان در قرون وسطی در جنوب اروپا دیده شد.همستر در اروپا، آسیا و آفریقا وجود دارد ولی اولین بار این حیوان در قرون وسطی در جنوب اروپا دیده شد.
اسم همستر برگرفته از کلمه ی آلمانی همسترن Hemstern به معنای انباردهنده می باشد و این نام را به دلیل اینکه این حیویان غذایش را در کیسه لب هایش حمل میکند، بر او نهاده اند.
همستر زیرخانواده جوندگان است که خود ۱۸ زیرگونه دارد و جزء پستانداران خونگرم به شمار می رود که در شب ها فعال است و در طول روز به استراحت می پردازد. تنها برخی از آنها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند.
● ویژگی های ظاهری
همستر حیوان کوچک، زیبا و جذابی است که در رنگ های گوناگون از جمله سفید، طلایی، سیاه و کرم دیده می شود این حیوان همه چیزخوار است و همستر بالغ هر روز ۵ تا ۱۰ گرم غذا و مقدار کمی آب می خورد. دندان های پیشین همستر به طور مداوم در حال رشد است و برای کوتاه کردن آن احتیاج به جویدن مواد جامد از قبیل چوب، کارتن، پلاستیک و... دارد. وزن همستر بالغ در حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر در گونه های مختلف از ۲ تا ۸ سال است. طول بدن بعضی از گونه ها از ۱۰ تا ۳۲ سانتی متر بوده و همستر بدون دم متولد می شود. معمولا در هر زایمان ۵ تا ۹ نوزاد به دنیا می آورد.
در هنگام متولد شدن نوزاد، نرها همکاری نزدیک داشته و بعد از ۳ تا ۴ ساعت ماده ها آمادگی جفت گیری دارند.
● نژادهای خانگی همستر
۱) همستر موری: این نژاد به همستر طلایی معروف است. ولی مناسب ترین همستر برای کودکان محسوب می شود. این نژاد گوشه گیر است و به راحتی اهلی و رام می گردد.
۲) همستر رومانی: معمولا به رنگ قهوه ای با شکم سفیدرنگ می باشد و بیشتر زندگی خود را در سوراخ های زیرزمینی می گذراند و بین فصل بهار و تابستان به فعالیت و تولیدمثل می پردازد.
۳) همستر ربورفسکی: طلایی نارنجی است با شکم و ابروهای سفیدرنگ و چشم های سیاه و از زیباترین و جذاب ترین همسترها است. این نژاد کوچک ترین نژاد همستر محسوب می شود. از آن جایی که از نظر رفتاری ترسو می باشد، رام و اهلی کردن آن حیوان راحت نیست.
۴) همستر اروپایی: معمولا به رنگ قهوه ای روشن با شکمی سیاه و پهلوهایی روشن دیده شده و جزو بزرگترین همسترها محسوب می شود. این حیوان بسیار عصبی و تندخو بوده و در محیط قفسی همواره آماده حمله می باشد.
۵) همستر کوتوله زمستان سفید روسی: سفیدرنگ می باشد. خصوصیات جالب این نژاد که در واقع اسم خود را نیز از همین ویژگی گرفته، این است که در فصل زمستان رنگ آن تغییر کرده و سفید می شود و فوق العاده اجتماعی است و به راحتی اهلی می شود.
۶) همستر کوتوله ی روسی: این حیوان اجتماعی بوده و به راحتی با سایر همسترها کنار می آید. این نژاد از صبر و تحمل چندان زیادی برخوردار نیست. بنابراین به هنگام احساس ترس، احتمال این که اقدام به گاز گرفتن نماید، زیاد است.
۷) همستر چینی: بسیار ترسو بوده و اغلب به رنگ قهوه ای با رگه های تیره دیده می شود. این نژاد بسیار اجتماعی بوده و به راحتی با نژادهای دیگر یافت می شود.
● تغذیه همستر
همستر به ازای هر یکصد گرم وزن بدن روزانه به حدود ۱۲ گرم غذا و ۱۰ میلی لیتر آب نیاز دارد. غذای همستر از انواع سبزیجات و دانه ها تشکیل می گردد. مانند: هویج، ذرت، کاهو، کنجاله لوبیا، بلغور، تخم آفتابگردان، گردو، بادام، فندق، پسته و... که تمام این دانه ها باید به صورت خام در اختیار حیوان قرار گیرد. برای جلوگیری از تشنگی بایستی روزانه یک برگ کاهو و هفته ای یک یا دو بار میوه و سبزی کاملا شسته شده به او داده شود. ضمنا مواد شور و میوه هایی مثل پرتقال و گریپ فورت و همچنین پیاز و سرکه هم اذیتش می کند.
در کل، رژیم غذایی انسان بدون ادویه و نمک، برای همستر هم رژیم خوبی است برای مثال مرغ آب پز غذای مناسبی برای همستر است که می تواند یک بار در هفته در برنامه غذایی او گنجانده شود.
● تولیدمثل
این حیوان در هر دوره بارداری که در حدود دو هفته طول می کشد، بین ۵ تا ۱۲ بچه به دنیا می آورد. نوزادان در ابتدای تولد تا چند روز توانایی بینایی و شنوایی ندارند. بدنشان بی مو است. نوزادان باید تا یک ماه نزد مادرشان نگهداری شوند همسترها بین ۲ تا ۴ ماه بالغ می شوند و خود می توانند تولیدمثل کنند.
کارآیی همستر
پرورش همستر می تواند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از جمله این حیوان را می توان برای تشریح و کالبدشکافی در آزمایشگاه های مختلف شیمی، پزشکی، دامپزشکی، فیزیک و... مورد استفاده قرار داد.