) انتخاب همستر در هنگام خريد آندو نوع همستر به عنوان حيوان خانگي نگهداري ميشود. همستر طلائي يا سوري و همستر كوتوله يا چيني. همستر كوتوله تقريبا به اندازه نصف همستر طلائي مي باشد. همستر طلائي در تنهايي نيز زندگي شادي خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهي نگهداري شوند با هم در گير مي شوند. همستر كوتوله اجتماعي تر بوده و شايد براي نگهداري آنها بصورت دوتايي (از يك جنس) بهتر باشد.از بقيه جهات نگهداري آنها شبيه به هم مي باشد. امروزه به دليل جهش هاي ژنتيكي تعداد رنگ هاي زياد و الگوهاي متفاوت پوشش مويي همستر طلائي يا سوري در انواع رنگ هاي ديگر از جمله سفيد، سياه، كرم، خاكستري و . . . و با موي صاف يا پشمالو يا دم جارو و . . . يافت ميشود. از نژادهاي فوق عمومي ترين همستر جهت نگهداري همستر طلايي است. در طبيعت وحش همستر طلايي داراي پوشش كوتاه، ضخيم و به رنگ قهوه اي مايل به قرمز ميباشد. همسترهاي اهلي براي اولين بار از يك نر و دو ماده خواهر در سال ١٩٣١ از سوريه به انگلستان منتقل گرديد.
موقع انتخاب همستر به رفتار و شرايط آنها بخوبي دقت كنيد. از خريد همسترهايي كه بي حال و ساكت مي باشند اجتناب ورزيد و آنها بايد زبل، كنجكاو و فعال باشند (البته در ساعت بيداري يعني غروب به بعد). پوشش بدني بايد صاف و چشم ها تميز باشند. نفس كشيدن حيوان نبايد صدادار و با زحمت صورت گيرد. اگر متوجه شديد در درون قفس يكي از همسترها به اسهال يا بيماري تنفسي دچار شده است آن را قرنطينه كنيد زيرا همه همسترها در درون آن قفس در معرض يك بيماري واگير دار قرار ميگيرند.


2) خانه همسترسه نوع خانه براي همستر رايج ميباشد. قفس هاي سيمي، قفس پلاستيكي و آكواريوم.
۱- قفس سيمي با ميله هاي افقي با فاصله ۱ تا ۲ سانتي متر براي نگهداري مناسب ميباشد زيرا همستر به بالا رفتن علاقه زيادي دارد و از ميله ها براي بالا رفتن از ديواره استفاده ميكند. از قفس هايي كه كف آنها به صورت شبكه اي و سوراخدار است اجتناب كنيد چرا پاي او در آنها گير كرده و حيوان در اين قفس راحت نيست و تميز كردن اين قفس ها نيز مشكل است.
۲- قفس هاي پلاستيكي كه معمولاٌ با تجهيزات ديگري همراه است. اين قفس ها خارجي بوده و ضمن گران بودن براي شرايط آب و هوائي گرم و خشك ايران مناسب نيستند. لانه هاي پلاستيكي با چندين تونل و محل خواب نيز مناسب ميباشند و حيوان ميتواند از آن براي ورزش و تفريح استفاده كند ولي ضمن برخورداري از ايراد فوق، تهويه هوا و نظافت آن مشكل است. بعلاوه بسياري از همسترهاي طلائي بزرگتر از آن هستند كه در تونلها جاي گيرند ولي براي همسترهاي كوتوله مشكلي پيش نخواهد آمد. به اين نكته نيز توجه داشته باشيد كه محل سكونت اين حيوان بايد آنقدر محكم باشد كه در مقابل جويدن مقاومت كند و بعضا لانه هاي پلاستيكي به راحتي توسط آنها جويده خواهد شد.
۳- نوع رايج تر و ارزانتر قفس همستر در ايران آكواريوم است و تميز كردن آن نيز راحت است. اما گردش هوا در آن كمتر بوده و همچنين اين فرصت را به حيوان نمي دهد كه ازديواره ها بالا رود. يك درپوش نيز براي ممانعت از خروج همستر از آكواريوم و همچنين جلوگيري از دسترسي ديگر حيوانات خانگي به آن نياز مي باشد. "دنياي همستر" اقدام به طراحي انواع جديدي از اين آكواريم ها نموده است كه به تجهيزات مناسب از قبيل چرخ و فلك، سرسره، تونل و نردبان و اتاق بالا مجهز است. دو مدخل جريان هوا در دو طرف پيش بيني شده است.


3)بستر سازياغلب از تراشه چوب براي پوشاندن كف قفس استفاده ميشود ولي بايد از تراشه سرو اجتناب نمود. درخت كاج نيز بدليل امكان ترشح مواد تحريك كننده و معطر مناسب نميباشد. خرده هاي چوب درخت اشنگ يا ديگر درختان جنگلي براي استفاده در كف قفس بهتر است. ميتوانيد به نجاري محل خود مراجعه و مقداري خرده چوب بگيريد (معمولاٌ رايگان است اما مي توانيد انعام كوچكي به شاگرد نجار بدهيد). خرده هاي چوب را كف قفس بريزيد و لازم است هر دو هفته يكبار عوض شوند. از آنجا كه همسترها معمولا از گوشه قفس خود براي دسشوئي استفاده ميكنند تميز كردن آن قسمت بصورت مداوم (چند روز يكبار) به تميز ماندن محل زندگي آنها كمك ميكند. همسترها دوست دارند در زمين تونل حفر كنند بنابراين عمق پوشش كف بايد آنقدر باشد كه حيوان بتواند درون آن تونل حفر كند (۵ سانتي متر و بيشتر).
لازم است مكان قفس در خانه در محل مناسب انتخاب گردد. معمولاٌ در صورتي كه قفس در بلندي قرار گيرد براي همسترها خوشايندتر است. از آنجا كه همسترها شبگرد هستند محل زندگيشان در روز بايد ساكت باشد. قفس بايد دور از تابش مستقيم آفتاب و منابع گرما بوده و بهتر است حدود نيم متر بالاتر از سطح زمين بر روي تاقچه يا يك ميز باشد.


4)لوازم زندگييك فضاي بسته به عنوان آشيانه در گوشه اي از قفس براي همستر مطلوب ميباشد كه ميتوان از يك جعبه مقوايي براي اينكار استفاده نمود و هر چند وقت يك بار عوض شود. كف جعبه را ميتوانيد با چيزي نرم مثل دستمال كاغذي بپوشانيد. مواد كف اين جعبه بايد حدود يك بار در ماه عوض شود. عوض نمودن بيشتر باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. بازرسي منظم جعبه و برداشتن مواد غذائي كه حيوان ذخيره نموده و در حال فاسد شدن است ميتواند به بهداشت بيشتر قفس كمك كند.
به همستر بايد فرصت جويدن و ورزش كردن داده شود. تقريبا تمام همسترها با شوق و ذوق از يك چرخ و فلك مخصوص همستر استقبال ميكنند. مقداري تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت) نيز مفيد است. شاخه هاي تازه درختاني مانند بيد و درختهاي ميوه كه براي آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده است و جعبه هاي كوچك مقوائي براي جويدن و بالا رفتن مناسب هستند.

براي آبخوري حيوان نيز ميتوان از يك بطري با سري كه بتواند حيوان به راحتي از آن آب بخورد استفاده نمود. بدينوسيله آب حيوان تميز مانده و نميتواند ظرف آب را سرازير نمايد. همستر نياز كمي به آب دارد و چنانچه در رژيم غذائي او سبزي قرار گيرد كافي ميباشد. آب زياد براي حيوان خطر مرگ دارد. يك ظرف غذاي كم عمق از سراميك يا چيني بهترين انتخاب براي ظرف غذاي همستر مي باشد تا حيوان نتواند ظرف را برگرداند. تميز نمودن چنين ظرفي نيز راحت تر است.
5) رژيم غذايي همستربراي رژيم غذائي همستر ميتوان از غذاهاي آماده موجود در بازار استفاده نمود كه معمولا بصورت مخلوطي از دانه گياهان يا بصورت يك جيره غذايي به شكل گلوله هاي كوچك و يكدست درون بسته بندي آماده مي باشد (البته در ايران هنوز غذاي مخصوص همستر بصورت آماده وجود ندارد و از پلت آماده براي پرندگان استفاده ميشود). جيره آماده گلوله اي از نظر مواد غذائي متعادل است اما همستر نميتواند دانه هاي مورد علاقه خود را دست چين كند و به همين دليل اين غذا در بعضي مواقع حيوان را دلزده كرده و بعضي از همسترها اصلا آنرا نمي خورند. دانه هاي مخلوط آماده معمولا از طرف او بهتر پذيرفته مي شوند و پايه خوبي براي رژيم همستر مي باشد. ولي مواظب باشيد از غذايي كه تنها شامل دانه گياهان است اجتناب كنيد بلكه غذا بايد شامل مواد مختلفي مثل سبزيجات خشك نيز باشد. از اين غذاي آماده براي حيوان بيش از اندازه نريزيد چرا كه با اين كار حيوان دانه هاي مورد علاقه اش را دست چين نموده و باقيمانده غذا را نمي خورد. اين ايده خوبي است كه در هر زمان مقدار كمي غذا بريزيم و اجازه دهيم همستر تقريبا ظرف غذاي خود را قبل از اينكه دوباره غذا بريزيد خالي كند. علاوه بر اين ، به غذاي حيوان بايد تكه هاي كوچكي از سبزيجات و ميوه هاي تازه بعنوان مكمل غذايي افزوده شود. همچنين خوب است بعضي مواقع يك غذاي سفارشي مثل كرم ، جيرجيرك يا يونجه خشك به همستر داده شود. همچنين بعضي مواقع مي توان مقداري ماست تازه يا تكه اي مرغ پخته به حيوان داد. از دادن لوبياي نپخته ، چشم سيب زميني، سيب زميني سبز ، گوجه فرنگي ، سير ، شكلات و هر غذاي حاوي شكر و نمك خودداري ورزيد


6) دست آموز كردن و لمس همستربرقراري ارتباط لازمه نگهداري از هر حيواني است و بهترين زمان براي برقراري ارتباط هنگام غذا دادن به حيوان است (بهترين زمان براي غذا دادن به همستر صبح زود و يا هنگام غروب است). نخست يك تخمه به او بدهيد. ابتدا خجالت ميكشد سپس آرام آرام شروع به شكستن ميكند. بعد از آن دست را به آرامي وارد آكواريوم كرده و پشت گردنش را لمس كنيد و بازي كنيد. پس از رضايت حيوان را در دست بگيريد. اين كار را حداقل روزي 3 بار انجام دهيد زيرا همستر ها به بازي كردن علاقه زيادي دارند.
هيچگاه همستر را از بالا رها نكنيد زيرا دست و پايش به راحتي ميشكند. هم چنين بيدار كردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتي او ميشود و اين امكان وجود دارد كه همستر دست شما را گاز بگيرد ولي گاز گرفتن معمولا بر اثر اضطراب و ترس او مي باشد. چنانچه حيوان را با آرامي و ملايمت همراه با مقداري باج دهي (مثلاٌ دادن مقداري غذاي مورد علاقه موقع و در دست گرفتن) معمولا بر كمرويي و تمايل گزندگي آن غلبه ميكنيد. همچنين همستري كه بدليل محيط نامناسب زندگي و يا صداهاي اضافي تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمايل گاز گرفتن در او بيشتر است. كار كردن بر روي حيوان براي اهلي و دست آموز كردن او را فقط در هنگاميكه حيوان از لانه خود بيرون مي آيد انجام دهيد. بيدار نمودن همستر ميتواند باعث عصبانيت و بدخلقي او گردد.
همستر بخوبي با شما انيس ميشود. ابتدا به همستر اجازه دهيد به محيط جديد خو بگيرد. زماني كه آرام به نظر رسيد شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائيد و به آرامي با حيوان صحبت نمائيد تا به صداي شما عادت نمايد. هنگامي كه در حضور شما احساس راحتي نمود با دست خود شروع به دادن مقداري غذاي خوشمزه (مثل تخمه آفتابگردان- كشمش يا هر خشكبار ديگر) به او نمائيد. هنگاميكه غذا را با خوشي از دست شما گرفت شما ميتوانيد تلاش خود را براي گرفتن اوشروع كنيد. اجازه دهيد كف دست شما راه برود. زمان براي اين پيشرفت متغيير است و مخصوصا به سن حيوان بستگي دارد. همستر شما ممكن است براحتي بپذيرد كه شما او را در دست گيريد و يا ممكن است يك ماه يا بيشتر طول بكشد


7) روش گرفتن همستربهترين روش براي گرفتن اين است كه اورا در كف دست قرار داده و دست ديگر را به آرامي روي پشت آن قرار دهيد تا از پريدن به بيرون و آسيب احتمالي جلوگيري كنيد. بويژه در ابتدا بهتر است حيوان را بالاي دامنتان يا يك سطح نرم نگهداشته تا در صورت پرش يا سقوط آسيب نبيند. به او اجازه دهيد تا ازيك دست به دست ديگر خزيده تا بتدريج در دستتان احساس راحتي كند.

8) چگونه همستري را كه اهلي نيست بگيريم؟اگر مي خواهيد همستري را كه هنوز اهلي نشده بگيريد يك قوطي يا فنجان روبروي حيوان قرار داده سپس حيوان را با ملايمت درون آن برانيد و به اين وسيله حيوان را انتقال دهيد. اغلب همسترها براي حس كنجكاوي درون فنجان خواهند رفت. در صورت لزوم اگر ميخواهيد همستري را در دست گيريد كه احتمال دارد گاز بگيرد ميتوانيد از دستكش استفاده كنيد. البته دقت كنيد كه دستكش زبر نبوده و حيوان در اثر گرفته شدن با دست دچار اضطراب نگردد.


9)ضد همستر كردن محيط(!)
اگر تصميم داريد به همستر خود اجازه دهيد گاهاٌ از قفس خود خارج شود بايد اتاق خود را ضد همستر نمائيد. ابتدا مطمئن شويد هيچ چيزي كه حيوان بتواند داخل آن شده و شما قادر به بيرون آودن او از آنجا نباشيد وجود ندارد (از قبيل زير تخت يا يك فضا تنگ بين اسباب و اثاثيه خانه). همستر بايد در يك فضاي كوچك كه قابليت فرار نداشته باشد محدود گردد و گرنه ممكن است براي گرفتنش دچار دردسر شويد. مطمئن شويد كليه سيم هاي برق دور از دسترس حيوان هستند. مطمئن شويد هيچ چيز كه بتواند به همستر آسيب برساند(از قبيل گياهان سمي) وجود ندارد. ضمنا هر چيزي را كه نمي خواهيد همسترتان بجود از دسترسش دور نگاه داريد چون ممكن است پس از مدتي با نرمه هاي تشك و پتوي خود كه جويده شده است موجه شويد. در اينصورت اگر باباي خونه هستيد و خانمتان از اين موضوع بي اطلاع است بهتر است سريعاٌ نسبت به امحاء دسته گلي كه به آب داده ايد اقدام كنيد. lol
10) فرار طولانيبعضي اوقات بدون اطلاع شما همستر از قفس خود خارج ميشود. البته اين موضوع در مورد قفس هاي آكواريم كمتر اتفاق مي افتد. براي گرفتن حيوان ميتوانيد بدين گونه عمل نمائيد: يك سطل را در گوشه اي كه احتمال ميدهيد حيوان رفت و آمد كند قرار دهيد. كف سطل يك ملحفه انداخته سپس درون سطل مقداري غذاي مورد علاقه او را بگذاريد. يك چوب را برداشته يك سر آن را بر زمين و سر ديگر آنرا بر لبه سطل بگذاريد. بدين گونه حيوان براي خوردن غذا از چوب بالا رفته و وقتي درون سطل افتاد ديگر نميتواند خارج شود. اين نيز ايده خوبي است كه درب قفس حيوان را باز گذاشته و مقداري غذا درون قفس بگذاريد. مراقب قفس باشيد تا هنگاميكه حيوان براي تغذيه وارد قفس شد درب قفس را ببنديد.
جدول زير خلاصه اي از مشخصات دوره هاي زندگي را نشان مي دهد.

شرح سن / وزن / زمانسن و وزن در نر بالغ هفتگي ٦- ٨ - ١٢٠- ٨٠ گرمسن و وزن در ماده بالغ ٤ هفتگي - ١٢٠- ٨٠ گرممدت چرخه استروس ٤ روزتخمك گذاري ١- ٢ ساعت بعد از تاريكي روز اول استروسجايگزيني جنيني روز ششم از شروع استروسدوره بارداري ١٥ روز - ١٨تعداد بچه ها ٤ - ١٢وزن در هنگام تولد ٢ گرم – ٥سن از شير گرفتن ٢١ روزگيمتوسط دوره قابليت باروري ١٥ماه
11) توليد مثلجوندگان حيواناتي هستند كه توليد مثل راحتي دارند و ميتوانند چند نوبت در سال توليد مثل كنند. همستر نيز از اين قاعده مستثنا نيست. اين حيوان در هر دوره بارداري كه حدوداً 2 هفته(۱۵تا ۱۶ روز) طول ميكشد بين 5 تا 18 بچه به دنيا مي آورد. نوزادان در ابتداي تولد تا چند روز توانايي بينايي و شنوايي ندارند و بدنشان بي مو است. به نوزادان تازه متولد شده تا 2 يا 3 هفته دست نزنيد. نوزادان بايد تا 1 ماه پيش مادرشان باشند اما پس از 1 ماه ميتوانند به طور مستقل زندگي كنند. همستر ها بين 2 تا 4 ماه بالغ ميشوند و خود ميتوانند توليد مثل كنند. بهتر است در دوران بارداري و پس از آن به همستر باردار غذاهاي مقوي داد.
همستر كوتاه ترين دوره بارداري را در ميان تمام پستانداران دارا ميباشد. همانگونه كه قبلاٌ نيز بيان شد دوره بارداري اين حيوان 15 تا 16 روز است. همسترهاي ماده در تمامي سال بغير از هنگام خواب زمستاني فعاليت توليد مثلي دارند. قدرت باروري در فصل زمستان بدليل ميزان تابش نور كمي كاهش مييابد. بيضه نرها در هنگام زمستان جمع ميشود . بلوغ جنسي به صورت رفتاري و تهاجمي بيشتر مشاهده ميشود. ماده ها شروع به حمله به نرها ميكنند. در صورتيكه تمايل به پرورش آنها باشد بايستي نر و ماده هاي در يك مكان قرار گرفته و تحت مراقبت قرار گيرند. ساعات اوليه تاريكي منجر به جفتگيري و تخمگذاري ميگردد. دوره استروس (آمادگي براي بارداري از طرف ماده) 4 روز است. در اين حالت همستر ماده بخوبي نر را پذيرا مي باشد و بصورت ساكن قرار ميگيرد و دم كوچك خود را بسمت بالا ميكشد تا دخول نر به آساني بيشتري ميسر گردد. معمولاٌ حيوان نر با زبان خود ترشحات ماده و نرگي خود را ليس ميزند. اغلب يك دخول موفق به بارداري ممكن است تا چند ساعت نيز بطول انجامد. در هنگام جفتگيري حركت هاي ديگري از قبيل گاز گرفتن گوش ماده و يا كشيدن پوست او از طرف نر اتفاق ميافتد.
شروع استروس بوسيله حضور ترشحات ديده ميشود. ٢ روز پس از جفتگيري ترشحات خاكستري- سفيد بودار و ترحشات مربوط به بعد از تخمك گذاري مشاهده ميشوند. بارداري پس از قطع ترشحات تخمك گذاري در روز ٥ - ٩ صورت ميگيرد.
در صورتيكه ماده با ساير ماده ها نگهداري ميشود توصيه ميگردد ماده باردار را به قفس جداگانه منتقل نمود. حالت كانيباليسم (بچه خوري) زماني اتفاق مي افتد كه اختلالالي در هفته اول پس از زايمان ايجاد گردد. معمولا پس از زايمان استروس ايجاد نميشود ولي پس از شير گرفتن بچه ها (3 هفتگي) دوره جديد استروس شروع ميشود. درصورتيكه مادر قادر به تغذيه بچه ها نباشد بايستي غذا را به صورت دستي به آنها داد كه البته اين نوع تغذيه در عمل زياد موفقيت آميز نميباشد.

اطلاعات فيزيولوژيكي همستر نژاد طلاييطول عمر ٢ - ٣ سالوزن نر بالغ ٨٥ - ١٤٠ گرموزن ماده بالغ ٩٥ - ١٢٠ گرمتعداد تنفس ٥٤ ( ٣٣ - ١٢٧ ) در دقيقهتعداد ضربان قلب ٢٨٠ - ٤١٢ در دقيقهدماي بدن ٢/٣٦ - ٥/٣٧ درجه سانتيگرادحجم خون ٧٠ - ٧٥ميلي ليتر ازاي هر كيلوگرم وزن بدنحجم سلول خوني ٤٥ %
تعداد گلبول هاي قرمز خون ١٢ ١٠ * ٥/٧ به ازاي هر ليترهماتوكريت خون دسي ليتر به ازاي هر گرم ٨/١٦تعداد گلبول هاي سفيد خون ٩ ١٠ * ٦٢/٧ به ازاي هر ليترنوتروفيل ٩/٢٩ %
لمفوسيت ٥/٧٣ %
مصرف روزانه آب ٣٠ ميلي ليترمصرف روزانه غذا ١٠- ١٥ گرم
2) خانه همسترسه نوع خانه براي همستر رايج ميباشد. قفس هاي سيمي، قفس پلاستيكي و آكواريوم.
20نكته كاربردي در نگهداري همستر
1- هيچگاه آب فراوان در اختيار آن قرار ندهيد. اين ميتواند باعث مرگ او گردد.
2- در صورتيكه در جيره غذائي او از سبزي استفاده ميكنيد (مخصوصاٌ در هواي سرد و معتدل) ديگر به آب نيازي ندارد.
3- در ميان سبزيجات به گشنيز بيش از ديگران علاقه دارد. توجه كنيد كه كاهوي زياد ممكن است باعث اسهال شده و خطرناك است.
4- ذرت غذايي ارزان و مناسب است. بهتر است مقداري از آن را كمي بپزيد تا نرم شود و پس از خشك كردن به مرور به او بدهيد. شيريني، نمك، چربي زياد و بعضي از ميوه ها ازجمله گوجه فرنگي در جيره غذايي همستر مضراست.
5- غذاي همستر را تميز كرده و به او بدهيد. هيچگاه از سبزي نشسته و غذاي آلوده استفاده نكنيد. در اينصورت ممكن است آلوده به انگل گردد.
6- يك روز در ميان محتوي انباري خانه همستر را در كف خانه اش پهن كنيد تا از پوسيدگي و فاسد شدن آن جلوگيري شود.
7- غذاي همستر را در نوبت هاي متوالي (حداقل 3 بار در شبانه روز) و بمقدار كم به او بدهيد.
8- چرخ و فلك از بهترين و ضروري ترين تجهيزات در خانه همستر است. بازيگوشي حيوان در واقع يك ورزش و براي سلامتي او بسيار مهم است.
9- تكه هاي مقوا، چوب نرم، كاغذ مچاله و . . . جهت جويدن را فراموش نكنيد. رشد دندانهاي همستر هيچگاه متوقف نميشود.
10-تميز كردن آكواريم بصورت جزيي 2 بار در هفته و بصورت كلي هر 2 ماه يكبار انجام گيرد.
11- چون همستر ادرار خود را در گوشه اي از آكواريم انجام ميدهد نسبت به تعويض خرده چوب مربوط به اين ناحيه (2 بار در هفته) اقدام كنيد. براي اين منظور ميتوانيد يكي از ظروف خالي پنيري را از وسط نصف كنيد تا ابزاري شبيه به بيل مكانيكي بدست آيد و از آن استفاده كنيد.
12-براي گرفتن همستر به آرامي اقدام كنيد تا استرس و ترس براي او ايجاد نشود. همستري كه بترسد ممكن است در دست شما ادرار كند. براي بلند كردن و در دست گرفتن همستري كه با بوي بدن شما آشنا نيست دقت كنيد حركت آرام همراه با نوازش و دست گرفتن در بالاي سر حيوان براي جلوگيري از سقوط آن لازم است. اين موضوع مخصوصاٌ در مورد بچه ها ضرورت بيشتري دارد.
13-براي زايمان همستر باردار حداقل 1 هفته براي خانه سازي لازم است لذا قبل از اين خانه او را مستقل كنيد.
14-ضمن زايمان لازم است شرايط آرامش براي مادر فراهم شود. مكاني بدون سر و صدا و حتي الامكان تاريك مطلوب است. طول مدت زايمان 20 دقيقه تا 1 ساعت طول ميكشد.
15-هيچگاه در روزهاي نزديك به زايمان و چند روز پس از آن به همستر مادر و فرزندان او دست نزنيد.
16-جابجا كردن همستر مادر در روزهاي نزديك به زايمان باعث خونريزي و سقط جنين و مرده زايي و يا بچه خواري خواهد شد.
17-شستشوي همستر پس از مدتي كه با محيط جديد عادت كرد بلامانع است. بدين منظور از آب ولرم ومقدار كمي شامپو بچه استفاده كنيد. مواظب باشيد حيوان زياد نترسد. سپس با حوله نرم و سشوا در فاصله مناسب آنرا خشك كنيد.
18-نور مستقيم آفتاف بمدت طولاني (بيشتر از چند دقيقه) ميتواند براي همستر خطرناك باشد و در صورت استمرار منجر به مرگ آن گردد.
19-همستر نسبت به سرماخوردگي و مخصوصاٌ واگير از انسان حساس است. مواظب باشيد خانه او را گرم نگه داريد.
20-دقت كنيد اگر همستري دعوايي بود آنرا از ديگران جدا كنيد. حمله همستر مادر (پس از زايمان) چنانچه به محدوده همسترهاي ديگر وارد شود بسيار خطرناك و وحشيانه است و چنانچه سريعاٌ خارج نشود ممكن است با دندانهاي خود شكم حيوان مقابل را پاره كند.