آیت*الله آملی لاریجانی:دولت در هنگام تنظیم برنامه*های اقتصادی میزان تحمل جامعه را درنظر بگیرد

رئیس قوه قضاییه گفت: دستگاه قضایی به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد که عده*ای سودجو در شرایط موجود، با ایجاد التهاب در بازار ارز موجب فشار به مردم شوند و قطعا این افراد شناسایی و برخورد قاطعانه با سودجویان و اخلالگران ارزی ادامه خواهد داشت.

آیت*الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تاکید بر این*که طبق بررسی*های انجام*شده، عده*ای از سودجویان و اخلالگران با استخدام افرادی و گماردن آنها در مراکز خرید و فروش ارز، قیمت دلار را ساعت به ساعت از طریق این افراد و به صورت کاذب افزایش می*دادند، گفت: دستگاه قضایی در چنین شرایطی قطعا با سودجویان برخورد خواهد کرد و علاوه بر رسیدگی قاطع به جرایم دستگیرشدگان اخلالگر در بازار ارز، شناسایی سایر اخلالگران نیز ادامه دارد.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به این*که "البته میزان تاثیر اخلالگران در التهاب بازار ارز باید به صورت دقیق کارشناسی شود" به تبیین دلایل التهاب در بازار ارز پرداخت و علاوه بر وجود اخلالگران و سودجویان، عدم وجود سیاست*های ارزی منطقی، معقول و منظم، افزایش نقدینگی از سوی دولت و سوق داده نشدن نقدینگی به سمت تولید و همچنین تحریم*ها و فشارهای خارجی را عوامل دیگر ایجاد التهاب در این بازار برشمرد.

آیت*الله آملی لاریجانی با تقدیر از فعالیت*های دولت در تأمین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی مردم، گفت: *علاوه بر تأمین کالاهای اساسی مردم نیازهای دیگری از جمله تأمین ارز مورد نیاز دانشجویان نیز وجود دارد که دولت باید با سیاستی معقول، منطقی و منظم نسبت به تأمین این نوع نیازها هم اقدام کند.

رئیس دستگاه قضا افزود: اگر بخواهیم هر روز یک سیاست اعمال کنیم، بازار پولی و ارزی با مشکل مواجه می*شود و دولت در شرایط موجود باید از هرگونه سیاست آزمون و خطا در بازار اجتناب کند تا فضای مطلوب سودجویان فراهم نشود.

آیت*الله آملی لاریجانی خواهان برنامه*ریزی مناسب به منظور سوق دادن نقدینگی*ها به سمت تولید شد و با تاکید بر این نکته که وجود نقدینگی سرگردان موجب تورم خواهد شد، اظهار داشت:* در زمان تصویب طرح هدفمندی یارانه*ها همه دلسوزان تذکر دادند که هدفمندی باید در قالب بسته*ای دیده *شود که بخشی از آن، هدایت نقدینگی*ها به سمت تولید برود، البته دولت هم هدفش همین بود، اما در عمل چنین نشد و بسیاری از کارگاه*های تولیدی از دایره کمک*های دولتی خارج و متاسفانه کارگاه*های زیادی بامشکلات مواجه شده*اند.


رئیس قوه قضاییه افزود: دولت در هنگام تصویب و تنظیم برنامه*های اقتصادی باید میزان تحمل جامعه را نیز درنظر بگیرد.
آیت*الله آملی لاریجانی تأکید کرد: درخواست ما از دولت این است که مشکل کارگاه*های تولیدی و هدایت نقدینگی*ها به سمت تولید و کارآیی کارگاه*ها و کارخانه*های تولیدی را با اعمال سیاست*هایی منظم و معقول حل و فصل کند تا نقدینگی*های سرگردان موجب تورم و ایجاد بازارهای کاذب موجود نشود.


ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست
رئیس قوه قضاییه تحریم*ها و فشارهای خارجی را عامل دیگری در ایجاد التهاب بازار ارز برشمرد و با بی*سابقه خواندن چنین تحریم*هایی علیه کشور و ملتی مستقل گفت:* دولت تلاش فراوانی برای کم*اثر کردن تحریم*ها کرده است و وضع فعلی فروش نفت با وجود تحریم*های بی*سابقه آسان به دست نیامده است.

آیت*الله آملی لاریجانی تصریح کرد: فشارها و تحریم*های صورت*گرفته علیه ایران انصافا بی*سابقه است اما بحمدالله هم تلاش*های خوبی از سوی دولت صورت گرفته و هم این*که ملت ما، ملت آب*دیده* و آزموده*ای است و با این تحریم*ها استقلال و هدف و انگیزه و نشاطش را از دست نخواهد داد و هرگز سر تسلیم مقابل فشارهای ظالمانه فرود نخواهد آورد.

رئیس دستگاه قضا اعمال تحریم*ها علیه ایران به عنوان کشوری مستقل و غیروابسته به قدرت*های استکباری، به بهانه فعالیت*های هسته*ای و در مقابل حمایت از فعالیت*های هسته*ای رژیم صهیونیستی را فریب بزرگ تاریخ از سوی غربی*ها دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که بارها از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده هیچ*گاه به دنبال سلاح هسته*ای نیست.

آیت*الله آملی لاریجانی افزود: ملت بزرگ و مقاوم ایران هیچ*گاه فریب دورویی دشمنان و برخوردهای مغرضانه آنان را نخواهد خورد و تسلیم توطئه*های دشمنان نخواهد شد و اطمینان داریم که وضعیت فعلی ایجاد شده در بازار ارز نیز با هماهنگی*های قوای سه*گانه و همت و تلاش دولت و حمایت*های مردمی به تعادل خواهد رسید.