رئیس مرکز ملی فضای مجازی: اظهارات درباره تهدیدات سایبری ایران علیه کشورهای منطقه، غیر فنی است

فناوری اطلاعات و ارتباطات - اظهارات وزیر دفاع امریکا درباره ادعای تهدید سایبری ایران موضوعی کاملا غیرفنی و در راستای مسائل داخلی و انتخابات در آمریکا است.

به نقل از ایسنا، مهدی اخوان بهابادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که ایران یکی از قربانیان تروریسم سایبری است، گفت: در چند هفته اخیر در کنار حمله به زیرساخت*های نفتی ما در داخل کشور، کشورهای حوزه خلیج*فارس هم از این حملات مصون نبودند و بنا بر اظهارات شرکت*های نفتی، بیش از 30 هزار سرور {کامپیوتر و سرور } در این شرکت*های نفتی آسیب*دیده اند.

وی ضمن ابراز امیدواری برای حرکتی بین*المللی برای محکومیت تروریسم سایبری گفت ما با این کشورها ابراز هم*دردی می*کنیم و اعلام آمادگی می*کنیم که با توجه به تجربه*ای که ایران در این حوزه دارد به آن*ها کمک*رسانی انجام دهیم و در راستای افزایش ضریب امنیت سایبری این کشورها با آن*ها همکاری کنیم. بهابادی با بیان این که در دو سال گذشته ایران مورد حملات سایبری سنگینی قرار گرفته است، اظهار کرد: با هدفی سیاسی و عامدانه، ایران را از فهرست کشورهایی که هدف حمله سایبری قرار گرفته است حذف کرده*اند. بهابادی در تشریح حملات سایبری انجام شده به ایران نیز گفت: معروف*ترین نرم*افزارهایی که علیه ایران به کار گرفته شد و اکثر کارشناسان بین*المللی و داخلی تاکید کردند که این بدافزارها با حمایت سازمان*یافته یک دولت طراحی شده است و فراتر از توان گروه*های پراکنده و غیردولتی است، استاکس*نت و فلیم بود که هر دو حملات بسیار سنگینی داشتند و ما در هر دو حوزه فن*آوری*های هسته*یی و نفتی*مان توانستیم حملات را خنثی کنیم.
بهابادی که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد در پاسخ به این پرسش که حملات سایبری انجام شده به ایران آیا هزینه*های قابل توجهی داشته است؟ گفت: معمولا هزینه*ها قابل توجه نبوده است و به دلیل سرعت عمل متخصصان کشورمان توانستیم از وسعت حمله*ها بکاهیم و مانع آسیب دیدن سیستم*ها شویم. البته طبیعی است که ادعای این که هیچ آسیبی وارد نشده است درست نیست اما آسیب*ها بسیار جزئی بوده است.