اسمتان را بدون تشریفات، به 'محمد' تغییر دهید

سازمان ثبت احوال درخواست های تغییر نام به 'محمد' را بدون تشریفات اداری رسیدگی می کند.

به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت احوال؛ محسن اسماعیلی مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال گفت: اقدام شنیع اخیر دشمنان اسلام در توهین به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام موجب جوشش احساسات و عشق و علاقه مردم به حضرت ختمی مرتب (ص) شد و برای اظهار ارادت اقدامات متعددی داشته*اند که یکی از این اقدامات، انتخاب نام محمد برای خودشان است.
او گفت: سازمان ثبت احوال کشور نیز در راستای وظایف و ماموریت های خود به منظور تعظیم به ساحت مقدس حضرت محمد(ص) مقرر کرده است، افرادی که می*خواهند نامشان را از اسامی غیرمتعارف به نام محمد تغییر دهند، خارج از تشریفات اداری و در اسرع وقت تغییر نام آنها صورت گیرد. مطابق دستورالعمل ارسالی به استان*ها برای تسهیل در ارائه خدمات سجلی به مردم، اختیاراتی به استان*ها تفویض شده است که بحث تغییر نام نیز در همین راستا به مدیران کل استان*ها تفویض اختیار شده است.به گفته اسماعیلی، نام محمد 2 میلیون 484هزارو 142 بار در این پایگاه به ثبت رسیده است که با احتساب پیشوند و پسوند*های متعارف به 6 میلیون نیز می*رسد.
صدور شناسنامه مکانیزه یک روزه در هفته ازدواجسازمان ثبت احوال همچنین در هفته ازدواج، شناسنامه جدید به مزدوجین این ایام می دهد. اسماعیلی دراین باره گفت: به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، هفته ازدواج ، سازمان ثبت احوال کشور تسهیلات ویژه*ای را برای زوجینی که در این هفته مبارک ازدواج می*کنند در نظر گرفته است.مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: زوجینی که در هفته ازدواج مورخ 26/7/91 لغایت 2/8/91، ازدواج کنند می*توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال در تمامی نقاط کشور شناسنامه مکانیزه جدید را یک روزه و خارج از نوبت دریافت کنند. طبق بخشنامه*ای که به تمامی استان*ها ارسال شده است ، ادارات ثبت احوال موظفند به زوجینی که در این هفته ازدواج می*کنند درصورت درخواست، شناسنامه مکانیزه را در مدت یک روز برای آنها صادر کنند .به گفته او تاکنون بیش از سه میلیون جلد شناسنامه مکانیزه صادر شده است: شناسنامه*های مکانیزه ارتقاء کیفیت پیدا کرده*اند و از درجه امنیت بالایی برخوردار است و قابل جعل نیست.