[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
دعوت سران و طوائف به اسلام

پس از آن*كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ تجاوزات قریش را در پشت عهد نامه حدیبیه متوقف كرد، در اندیشه نشر دعوت اسلامی، به خارج از مرزهای حجاز افتاد. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ مصداق «رحمه للعالمین»[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] بوده و به عنان «خاتم النبیین»[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] رسالتی برتر از قوم عرب و حجاز بر عهده*اش بود. این مسأله امری نبود كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ در دوره مدینه، آن هم پس از صلح حدیبیه مطرح كرده باشد، بلكه، از همان آغاز نبوّت، وعده دستیابی مسلمانان را به گنج*های قیصر و كسری داده و در همان مكه، مشركان، مسلمانان پا برهنه را به تمسخر وارثان و جانشینان قیصر و كسری می*خواندند. به هر روی پس از حدیبیه، كار دعوت آغاز شد، در برابر پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ چند گروه متنفذ قرار داشت. یكی شاهان و ملوك كشورهای بزرگ، دوم مقامات مذهبی مسیحی و سوم رؤسای قبایل معروف و بزرگ در نواحی مختلف جزیره العرب و شامات، در اینجا به اجمال درباره این نامه*ها سخن خواهیم گفت. لاجرم منبع اصلی ما اثر با ارزش «مكاتیب الرسول» خواهد بود.
یكی از مخاطبان، خسرو پرویز ازجمله شاهان ساسانی بود كه در سال 628 م (مطابق سال هفتم هجری) در زندان كشته شد. او از شاهان تجمل گرای ساسانی بودكه در جنگ*های متعدد خود با هَرقْل شكست*های سختی خورد. با توجه به سال كشته شدن او می*بایست نامه پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ در سال آخر حكومت وی، به دستش رسیده باشد. در نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ از شاه ایران به «كسری، عظیم فارس» تعبیر شده و از وی خواسته شده تا شهادت به وحدانیت خداوند و نبوت آن حضرت دهد. در غیر این صورت «گناه مجوس بر عهده او خواهد بود.»
درباره برخورد كسری آمده است كه او نامه را پاره كرده و از سوی دیگر، به حاكم دست نشانده خود در یمن كه نامش «باذان» بود، نامه*ای نگاشت و دستور داد تا «فردی قریشی را كه در مكه ادعای نبوت كرده وادار به توبه كند، در غیر این صورت، سر او را برای وی بفرستد.» در نقلی از یعقوبی ـ بر خلاف دیگر نقل*هاـ آمده است كه او نامه را مطالعه كرد و هدایایی برای رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرستاد![برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] حامل نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ عبدالله بن حذافه سهمی بوده است.
نامه دیگر به مُقَوْقِس حاكم مصر بود كه در نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ از او با عنوان «عظیم القبط» و در نقلی دیگر با عنوان «صاحب مصر» یاد شده است. در آن زمان، مصر زیر سلطه روم شرقی با مركزیت قسطنطنیه بود و حاكمی با نام كروس در اسكندریه حكمرانی می*كرد. حاكم مزبور مسیحی بود. رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ او را به اسلام دعوت كردند و در نهایت آیه «قُلْ یا أهلَ الْكِتاب تَعالَوا اِلی كَلِمَه سَواء بَیننا و بَیْنكُم ألاّ نَعْبُد اِلاّ الله و لا نُشْرِكَ به شَیْئاً و لا یَتَّخِذ بَعضُنا بَعْضاً اَرباباً مِن دُونِ الله» را برای او نوشتند. این نامه توسط حاطب بن ابی بلتعه به دست مقوقس رسانده شد.
منابع تاریخی گفتگوی حاطب را با مقوقس نقل كرده*اند. حاطب با اشاره به سرنوشت فرعون كه پیش از او بر مصر حكمرانی می*كرده، از دعوت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و دشمنی مشترك قریش و یهود با او سخن گفته تأكید كرد كه نصارا نزدیكترین گروه به اسلام هستند. مقوقس با احترام فراوان نامه را خواند و از حاطب استقبال كرد. یك بار نیز او را خواست درباره محتوای دعوت آن حضرت پرسش كرد. به علاوه، از حاطب خواست تا قیافه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ را برای او ترسیم كند. سپس گفت: او انتظار ظهور پیامبری را داشته، اما گمان می*كرده كه او باید از شامات باشد، زیرا شامات سرزمین انبیاء پیشین بوده است. او گفت: مردم مصر دراین باره از او پیروی نخواهند كرد. زمانی كه او در سایر بلاد غلبه یابد، قدرتش به اینجا نیز خواهد رسید. پس از آن نامه*ای برای رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نوشت و به همراه آن دو كنیز برای آن حضرت فرستاد. یكی از آن دو ماریه قبطیه است كه آن حضرت او را آزاد و به همسری برگزید. او مادر ابراهیم فرزند رسول خداست. دیگری سیرین خواهر ماریه بود كه به همسری حسّان بن ثابت درآمد. حاطب پنج روز در دربار مقوس توقف كرد و پس از آن به مدینه بازگشت.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
نامه دیگر آن حضرت به «هلال» حاكم بحرین بود. از او آگاهی چندانی در دست نیست و جز ابن سعد كسی به او و نامه اشاره نكرده است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] خواهیم دید كه در بحرین از كسان دیگری نیز دعوت به اسلام شده است.
نامه دیگر به قیصر روم نوشته شد. نوع این نامه*ها با تعبیر «سلام علی من اتبع الهدی» آغاز می*شود. این تركیب صرفاً جهت كافران بكار می*رفت. اعراب قیصر روم را با عنوان «هرقل» می*شناختند. حامل نامه برای قیصر دحیه بن خلیفه كلبی صحابی زیبا روی بود كه در روایات آمده است كه جبرئیل در قیافه وی ظاهر می*شد. برخی گفته*اند: قرار بر این بود تا دحیه نامه را به حاكم شهر بُصری بدهد، تا او،آن را به قیصر روم برساند.
متن نامه به چند صورت نقل شده است. در یكی تنها دعوت به اسلام شده و سپس آیه «قل یا أهل الكتاب تعالوا... » آمده است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] اما در متنی دیگر از او خواسته شده تا اسلام را بپذیرد، در غیر این صورت، جزیه بپردازد،آنگاه آیه جزیه[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] آورده شده است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] گفته*اند زمانی كه هرقل روم، برای پیروزیش بر قوای ایران، جهت شكرگزاری به زیارت بیت المقدس می*رفت و در شام بود، نامه به دستش رسید. در آنجا خواست تا اگر كسانی از مردمان مكه حضور دارند درباره محمد اطلاعاتی در اختیار او بگذارند. در آن زمان ابوسفیان كه هنوز بر شرك خود باقی بود، در شام به سر می*برده و برای دادن توضیحاتی نزد هرقل برده شد. در منابع اسلامی برخورد هرقل به گونه*ای وصف شده است كه گویی تنها از ترس از دست رفتن پادشاهی خود نخواسته اسلام را بپذیرد، در حالی كه در اصل، انتظار ظهور چنین پیامبری را داشته است، همچنین آمده است كه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ، زمانی كه در منطقه تبوك بودند، نامه*ای به قیصر نوشتند. به هر روی، پاسخ*های قیصر كه در منابع موجود اسلامی آمده، همراه با تلطف و ارسال هدایا گزارش شده است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] علاوه بر قیصر، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نامه*ای نیز به اسقف اعظم روم نگاشت و در آن با اشاره به مریم و عیسی ایمان خود را به جمیع انبیاء گذشته بیان نمود.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
یكی دیگر از مخاطبان رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نجاشی حاكم حبشه بوده است. حامل این نامه عمرو بن امیه ضمری است. در متن نقل شده كه نسبت به برخی ا ز نامه*های دیگر مفصل است، آمده است كه عیسی بن مریم روح الله و كلمه*ای است كه بر مریم القا شده و مریم به او باردار گشته، درست همان*گونه كه آدم به دست خداوند و نفخ روح در او خلق شد. اینها مضمون آیات قرآنی بود. در ادامه نامه آمده:«من عمو زاده*ام جعفر را به همراه چند نفر فرستاده*ام. زمانی كه نزد تو آمدند از تجبّر دوری گزین.»
از این قسمت نامه چنین بر می*آید كه گویا این نامه در همان سال هجرت مسلمانان به حبشه، یعنی سال پنجم بعثت نوشته شده است، در حالی كه دعوت ملوك و امراء مربوط به پس از حدیبیه بوده و روات نیز نامه مزبور را همان نامه*ای دانسته*اند كه عمرو بن امیه به حبشه برده است. این ممكن است قسمت اخیر نامه، در اصل، توصیه جدیدی در برخورد ملایم با مهاجران بوده است. باید توجه داشت كه مهاجران در سال هفتم بازگشته*اند، و بنابراین با توجه به آنچه در آخر نامه آمده، ممكن است كه سفارشات عمرو بن امیه و نامه مزبور پس از بدر باشد، زمانی كه قریش تلاش جدیدی را برای بازگرداندن مهاجران داشته*اند.
درباره این*كه نجاشی حبشه، در سال*های نخست بعثت و بعدها در اواخر دوره هجرت چه كسانی بوده*اند، اختلاف نظر وجود دارد. گفته*اند كه یكی از نجاشی*ها، همان است كه مهاجران را به گرمی پذیرفته و دعوت به اسلام را قبول كرده و حتی پس از درگذشت او، رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ از مدینه بر او نماز خوانده است. اما نجاشیِ پس از وی، در برابر دعوت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ پاسخ رد داده و حتی نامه آن حضرت را پاره كرده است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] اخبار فراوانی درباره نجاشی مسلمان شده و رفتار او با مهاجران و علاقه*مندیش نسبت به رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ در مصادر اسلامی آمده است. او در پاسخ رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ هدایای زیادی برای آن حضرت ارسال كرد.
حارث بن ابی شمر حاكم غسانی شام كه از طرف قیصر روم بر دمشق و نواحی آن حكومت می*كرد و محل استقرارش در جولان بود، یكی دیگر از ملوكی است كه به اسلام دعوت شده است:«بسم الله الرحمن الرحیم، الی الحارث بن ابی شمر، سلام علی من اتبع الهدی و آمن به و صدق، و انی ادعوك ان تؤمن بالله وحده لاشریك له، بیقی ملكك».[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] مضمون نامه آن بود كه اگر ایمان آوری پادشاهیت بر جای می*ماند. شجاع بن وهب اسدی نامه را به حارث رساند، اما وی از تعبیر آخر نامه به شدت عصبانی شد و گفت كه با سپاهی به سراغ او خواهد آمد حتی اگر در یمن باشد.
نامه*ای نیز به هوذه بن علی حنفی (قاعدتاً از بنی حنیفه) حاكم یمامه نگاشتند. آن حضرت او را به قبول اسلام فرا خوانده و با اشاره به غلبه دین او در آینده، از وی خواستند تا اسلام را بپذیرد و آنچه را تحت سلطه دارد حفظ كند. سلیط بن عمرو، حامل نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ بود. او در برابر دعوت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ ضمن نامه*ای با اشاره به قوت ادبی خود، به آن حضرت نوشت: عرب احترام فراوانی به من می*گذارد، بهتر است مرا در كار خود شریك گردانی تا از تو پیروی كنم.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]شركت مورد نظر بر اساس تصور نادرست هوذه نسبت به نبوّت بود، چیزی كه بعد*ها مسیلمه كذاب با مطرح كردن «شركت در نبوّت» خواستار آن شده بود.
منذر بن ساوی از اشراف بحرین، یكی دیگر از مخاطبین رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ بود كه علاء بن حضرمی نامه دعوت رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ را به وی رساند. او متأثر از دین مجوسی بوده است، وی در پاسخ نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نوشت:«من نامه شما را برای مردم بحرین خواندم، برخی از آنها اسلام را دوست داشته و آن را پذیرفتند و برخی آن را قبول نكردند. در سرزمین من یهودیان و مجوسیانی هستند، درباره آنها دستوری دارید بفرمایید.» به هر روی منذر از معدوده كسانی است كه دعوت رسول خداـ صلی الله علیه و آله ـ را پذیرفته است.
جیفر و عبد فرزندان جلندی حاكمان عمان، در سال هشتم هجرت دعوت به اسلام شدند. ابوزید یا عمرو بن عاص حامل نامه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ برای دعوت آنها به اسلام بوده است. نقل مفصلی از مذاكره عمرو بن عاص با آنها نقل شده و در انتهای آن آمده است كه اسلام را پذیرفتند. از نقل مزبور چنین بر می*آید كه آنها قصد داشتند تا موضع قریش را نسبت به اسلام بدانند. در آنجا عمرو گوید:آنها برخی از روی علاقه*مندی و گروهی نیز به اجبار اسلام را پذیرفتند و مقاومت قریش در هم شكسته شد.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
در جزیره العرب نظام ملوكی وجود نداشت، بلكه در مناطق مختلف، رؤسای برخی از قبایل در حكم حاكم محل بوده*اند، به ویژه اگر از ناحیه دولت ساسانی نیز موردتأیید و تقویت بودند. نوع نامه*هایی كه به این افراد نوشته شده با واكنش مثبت همراه بوده و محتمل است كه آنها از قدرت اسلام اخبار قابل توجهی داشته و دست كم خواسته*اند تا احتیاط را حفظ كنند. این مسأله در مورد برخی حاكمان عرب نواحی شامات نیز صادق است.
یكی از آنها فروه بن عمرو جذامی حاكم شهر معان است، او اسلام را پذیرفت و هدایایی برای آن حضرت فرستاد. از متن نامه چنین بدست می*آید كه قبل از آنكه رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نامه*ای به او بنویسد، او نماینده*ای نزد آن حضرت فرستاده بود. متن نامه پیامبر به او چنین است:«من محمد رسول الله الی فروه بن عمرو؛ أما بعد، فقد قدم علینا رسولك و بلغ ما به، خبر عما قِبلكم، و اتانا باسلامك، و ان الله هداك بهدی ان اصلحت و اطعت الله و أقمت الصلاه و آتیت الزكاه.»[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
نامه*ای نیز برای اسقف نجران نوشته شد:«باسم اِله ابراهیم و اسحق و یعقوب؛ من محمد النبی رسول الله الی اسقف نجران، اسلم انت، فانی احمد الیك اله ابراهیم و اسحق و یعقوب، اما بعد: فانی ادعوكم الی عباده الله من عباده العبّاد و ادعوكم الی ولایه الله من ولایه العباد،و ان ابیتم فالجزیه، فان ابیتم اَذنتكم بحرب و السلام.»[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
ارسلت شمار فراوانی هم نامه دعوت برای قبایل مهم و اشخاص صاحب نفوذ نوشته شد. یكی از آنها اكثم بن صیفی از رؤسای بنی تمیم است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]زیاد بن جهور از لخمیان شام كه از متنفذان آن دیار بود به اسلام دعوت شد.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] قبیله بكر بن وائل نیز نامه دعوتی دریافت داشت جز آنكه به دلیل بی*سوادی عمومی كسی نتوانست آن را بخواند تا آنكه مردی از بنی ضبیعه آن را خواند! بعدها نسل این فرد را «بنوالكاتب» گفته*اند! از این نامه یك جمله كوتاه نقل شده كه شاید همه نامه همین بوده است:من محمّد رسول الله بكر بن وائل: اسلموا تسلموا.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . انبیاء ، 107.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . احزاب، 40.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، صص 93ـ 90.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، صص 101ـ 97.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . طبقات الكبری، ج1، ص 275.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، ص 105.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . توبه، 29.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مجموعه الوثائق السیاسیه، ص 82.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، صص 105ـ 114.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . طبقات الكبری، ج1، ص276.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، صص128، 118؛ در ادامه نامه*های دیگری نیز از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ به نجاشی نقل شده است.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . السیره الحلبیه، ج3، ص286؛ مكاتیب الرسول، ج1، ص134.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، ص138.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، صص 151ـ149.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . طبقات الكبری، ج1، ص 281؛ مكاتیب الرسول،ج1، صص 153، 152.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . البدایه و النهایه، ج5، ص53، مكاتیب الرسول، ج1، ص157.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مكاتیب الرسول، ج1، ص 155.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . همان، ص 165.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . همان، ص 166.
رسول جفعريان - تاريخ سياسي اسلام (سيره رسول خدا) ، ج 1، ص 595