کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مقاله درمورد ایدز

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۲۷ آذر ۹۱ [ ۲۲:۱۱]
  نوشته ها
  3
  دستاوردها:
  7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  مقاله درمورد ایدز

  ايدز يا ويروس "اچ ای وی"(HIV) بيماری است که باعث تخريب سيستم دفاعی بدن انسان می شود. اين ويروس بطرق مختلف همانند داشتن روابط جنسی با فرد یا افراد مسلول به اين بيماری، استفاده از سرنگ و فراورده های خونی آلوده، دريافت و انتقال خون آلوده و همچنين از طريق مادر آلوده به اين ويروس درهنگام تولد نوزاد می باشد
  1 – در افراد مورد مطالعه آگاهي از بيماري ايدز HIV حدود 5/48 % بوده كه بسيار كم است و در جوانان و نوجوانان اطلاع و آگاهي كمتر از اين حد مي باشد.
  2 مهم ترين عامل آن نداشتن آگاهي كافي در اين زمينه مي باشد .
  3 – تا فروردين ماه سال 1381 در ايران 3680 مورد آلوده به ايدز گزارش شده و از اين تعداد 364 مورد فوت كرده اند با توجه بـه 18 ميليون دانش آموز و نيروي جنسي قوي و افسار گسيخته آن ها و بـا دانش و آگاهي پايين از راه هاي پيشگيري و عدم دانش و اطلاع رساني در كتب درسي ، احساس مي كنم جوانان در مسير سِيلي خشمگين اردو زده اند .
  4 – روزي در ايران آبـله ، حصبـه ، ديفتـري ، وبــا و … بـه صورت اپيـدمي در مي آمد و قتل عام مي كرد (از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بپرسيد) ؛ بـا لطف خدا و مطالعات و زحمات دانشمنـدان راه هـاي پيشگيري بيمـاري هاي فوق يكي يكي شنـاخته شده اند و بشر امروز بيش از 90 % از اين بيماري ها را مي تواند درمان كند و اكنون ايدز بيماري هنوز راه درماني بـراي آن كشف نشده جاي آن ها را گرفته است .
  5 - بايد براي مبارزه بـا اين بيماري خيلي جدي و پـررنگ و قوي و بدون خجالت و رو دربـايستي بـا بياني شفاف راه هاي پيشگيري از اين بيماري خانمان سوز را جدي تر و مصمم تر از بيماري هاي ديگر بـه جوانان و نوجوانان آموخت . زيرا ، نيروي قوي جنسي چنان است كه بـا اينكه فرد خود ميداند كنترلش را از دست داده و بعـد بـار ندامت را بـه دوش خواهد كشيد ، باز هم به سمت آن جذب مي شود . لـذا ، اوليا و به خصوص معلمان ما بـايد شفاف و جدي جوانان را آگاه كنند . البته ، ما در جامعه اخلاقي و سنـّتيمان مشكلي داريم كـه بـايد فداكارانـه بـا آن مبـارزه كــرد ؛ مثـلا : تشريح چشم ، گوش ، قلب ، كليه و ... اشكالي ندارد و بلكـه بسيـار پسنديده هم هست و تدريس آن توسط دبير مرد براي پسر يا دختر و يا تدريس آن توسط دبير زن بـراي پسر يـا دختر نـه خجالتي دارد و نـه عيب ، نـه مزمت شده و نـه خنده دار است . بلكه هـر سوال ريز و درشتي هـم داشتـه باشنـد ، مي پرسنـد و موضوع كاملاً روشن مي شود . امـّا در مـورد دستگاه تنــاسلي ( دستگـاه توليد مثل ) بـه طـور سنّتي موانـع زيادي وجود دارد كه علي النهايـه نگفتن و در جهـل ماندن و از نـاآگـاهي مـــردن را بهتـــر از بدآموزي و بي ادبي گفتـــن مي دانند !!!
  6 – دو هفته پيش ساعت 5/7 الي 8 صبح براي قرائت فاتحه به بهشت زهرا رفته بودم ، ناگهان متوجه سواري پرايدي شدم كه روي قبرها بـا سرعت و بـدون كنترل در حـال حركت نـاموزون و وحشتناكي است و بـالاخره بـه گودالي افتاد . در ميان گرد و خاك فراوان جمع شديم ، خانم نسبتـاً ميانسـالي پشت فرمـان نشستـه و مي خواستـه است تـا شوهرش و بقيـه بـا امـوات نجوايي مي كنند و فـاتحه اي و احيانـاً سوره اي از قرآن قرائت مي كنند ، ايشان هـم كمي تمريـن بفرماينـد و آن صحنـه وحشتنـاك و خطرناك را بـه وجود آورد كـه واقعاً چقدر به خير گذشت كه نـه خودش صدمه جاني ديد و نه بـه كسي صدمه زد . غرض اينكه اگر اين خانم كـه اصلاً اطلاع رانندگي نداشت پشت فرمان قرار نمي گرفت و يـا مهارتي در اين كـار داشت جـو ترس و وحشت ايجاد نمي كرد و صحنه خطر را به وجود نمي آورد ؛ ايـن آگـاهي ناقص بود كـه خطر آفريد . آري عزيـزان بـا خجالت ، بدون جرئت ، با ترس از تهمت و اتهام و بـازجويي سبب آن شده كـه آگاهي و اطلاع صحيـح از جلوگيري به جوانـان داده نشود . در صورتي كـه در كتـاب هـاي درسي بيشتـر كشورهـاي خـارجي بـه طـور واضح و دقيق روابـط جنسي بـه جوانـان آموزش داده مي شود ، در اينجا تذكراً از بزرگان ديني ، علمي و اخلاقي مي خواهم كه خيلي زود در اين بـاره فكري بكنند و در صورت لزوم وزارت آموزش و پرورش را هدايت و راهنمايي نمايند . بنحوي كه جنبه هاي عرفي و اخلاقي حفظ شود و نسل جوان را از خطر نـاآگاهي و يـا اطلاع و آگاهي ناقص و غلط برهـانند كـه احساس مي كنـم كـه بـا ايـن وضـع كـار بـه جـايي برسد كه ندامت و افسوس ديگر فايده اي نداشته باشد .
  7 – در اين جا احساسات معلمي من به من نهيبي مي زند كه " وظيفه تو چيست ؟ تو كه ميداني چرا معطلي ؟ سكوت گناه است . وظيفه ات را عمل كن . " مي تـرسم ، در سن و سال ريسك كردن نيستـم ، حـال و حوصـله هـم نـدارم ،آخر معلمين ديني ما در كلاس درس ، خود را مجاز بـه گفتن مسايل شرعي نمي دانند اين ها بايد از مقامات بالا نهادينـه شود . آمـار بيشتـرين بيماري هاي عادي در جامعه مـا بيماري هاي زنان است ، مي دانيد چرا ؟ براي اين كـه مسايل بهداشتي و مبتلا بـه آن ها در سن جواني توسط دبيران و كتب درسي بـه درستي بـه آن ها ياد داده نمي شود و يادگيري هاي نـاقص و غلط بسيار خطرناك است .
  8 – شوراي تحقيقات سازمان آموزش و پرورش شهـر تهران در سال تحصيلي 81 – 80 از 400 نفـر دانش آموز دختر و پسر در مورد بيماري ايدز و راه هاي سرايت آن پرسشي نموده كه حدود 25 % آن ها تماس بـا بدن بيمـار را راه سرايت و انتقال بيماري از شخص مبتلا بـه فرد سالم دانسته اند ، حدود 35 % آن ها انتقـال ايـن ويروس را از راه گـزش نيش حشرات دانسته اند و حدود 6 % هـم بـه سؤالات پاسخ نداده انـد . در مـورد پيشگيري از ايـن بيمـاري نيــز پـرسش آماري بـه عمـل آمـده و درصـد قابـل ملاحظه اي معتقد بـه جداسازي افراد آلوده از جامعه بودند ، عـده اي عدم واردات مـواد غـذايي بـه خصوص گوشت را از كشورهاي خـارج راه پيشگيري معـرفي كرده اند و عده اي واردات خـون و فـرآورده هاي خوني را عامل انتشار ويروس HIV دانسته اند و ورود آن را ممنوع اعلام كرده اند .
  9 – امروزه در اكثر كشورهاي اروپايي و آمريكايي از شيوع اين بيماري جلوگيري جدي بـه عمل آمده و مـردم و جوانان را بـا وسايل ارتباط جمعي و كتب درسي بـا اين بيماري آشنـا نموده و بـه علت آگـاهي از راه هاي سرايت و پيشگيري تا حدي بـه كنترل درآمده و با كمال تاسف امروزه بيش از 90 % از مـوارد آلودگي مربوط به كشورهاي جهان سوم است .
  10 – بد نيست بدانيم بيش از 75 % بودجه بهداشت و درمان در كشورهاي آفريقايي در راه معالجه و مبارزه با اين بيماري به مصرف مي رسد .
  11 – بعضي آمارهاي تكان دهنده به دست آمده كه دانستن آن ها انسان را توجه بيشتري بـه اين مسئله و آينـده خطرناك و جدي گرفتن شناخت و آگـاهي از راه هاي سرايت و پيشگيري آن مي دهد . مثـلاً : در كشور هندوستان در آماري كـه در سـال 1989 ميلادي بـه دست آوردند 000،20 مـورد آلودگي بوده و بـا كمـال تاسف در سال 2000 ميلادي ايـن ميزان بـه حدود 6 ميليون آلوده به HIV رسيده است . و بـا اين وضع پيش بيني مي شود در 6 سـال آينـده ايـن تعداد بـه رقـم 12 ميليون نفـر برسد كـه شايد بتـوان گفت كـه ديگـر راهي بـراي پيشگيري وجـود نـدارد و بـه مرحله اي مي رسيم كـه تسليم ايـن ويروس مرگبـار شويم . هشدار هشدار به همه مسئولين در همه ابعاد .
  12 – در مقابـل أيـن هشدارها بايـد راديو و تلويزيون ، روزنـامه هـا و مجلات ، كتب درسي و معلميـن آمـوزش و پرورش ، وزارت بهداشت و درمـان و مجموعه نيروهاي انتظامي همكاري جـــدي بنمايند ؛ وقتي رسماً اعلام مي شود كه 300 هزار زن خياباني داريم بايد كاري كرد كه اين بزرگترين راه انتشار بيماري به كنترل درآيد . چگونه و بـا چه برنامه ريزي از فكـر و مسئوليت من خارج است ؛ امروز خيلي دير نيست ولي فردا دير است .  منبع:maghale.ws
  ویرایش توسط دنیای خاموش من : پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۹۲ در ساعت ۰۰:۲۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •