شورای*عالی رقابت در حالی افزایش قیمت خودرو را فاقد وجاهت قانونی اعلام کرده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت با اظهار بی*اطلاعی از جزئیات مصوبه این شورا تنها بر حق قانونی همه نهادها ازجمله شورای*رقابت برای تصمیم*گیری و اظهارنظر درباره مسائل اقتصادی کشور تأکید کرده است. از سوی دیگر محسن صالحی*نیا، معاون امور صنایع وزیر صنعت در واکنش به مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت*گذاری خودرو با بیان اینکه نشستی در این*باره با شورا نداشته است از این مصوبه اظهار بی*اطلاعی کرده است. با دکتر جمشید پژویان، رئیس شورای*رقابت گفت*وگو کرده*ایم.

  • نتایج بررسی شورای* رقابت در مورد افزایش اخیر قیمت خودرو چه بوده است؟

شورای* رقابت پس از ارائه گزارش کار*گروه تخصصی خودرو و ارائه مستندات لازم براساس بند پنج ماده 58قانون اصلاحاصل 44 قانون اساسی و با توجه به آنکه قبلا این شورا بازار خودرو را براساس مصوبه دیگری بازاری بسیار متمرکز اعلام کرده بود، تشخیص داد که تعیین دستورالعمل قیمت*گذاری خودرو نیز بر عهده این شورا بوده و هیچ نهاد یا مرجع دیگری حق تصمیم*گیری در این زمینه را ندارد. بر این اساس هر نوع قیمت*گذاری خودرو که بدون اطلاع و مصوبه شورای*عالی رقابت صورت گیرد فاقد وجاهت قانونی است.


  • یعنی با این مصوبه، افزایش اخیر قیمت خودرو با تصویب شورای سیاستگذاری خودرو غیرقانونی است؟

با توجه به اینکه افزایش اخیر قیمت خودرو بدون اطلاع و اعلام نظر شورای*عالی رقابت صورت گرفته از نظر این شورا این افزایش قیمت*ها غیرقانونی است.

  • با این شرایط احتمال بازگشت افزایش اخیر قیمت خودرو تا چه حد است؟

شورای رقابت افزایش قیمت*های اخیر خودرو را فاقد وجاهت قانونی دانسته وبر این اساس خودرو*سازان باید ضمن بازگرداندن قیمت خودرو به قیمت*های قبلی، درخواست قیمت*های جدید را با دلایل مستند برای افزایش احتمالی قیمت خودرو به این شورا ارائه کنند تا پس از بررسی در کار*گروه خودرو این شورا که از مدت*ها قبل فعال شده دستورالعمل لازم را ارائه کنند که این دستورالعمل تنها منحصر به موضوع قیمت خودرو نخواهد بود بلکه سازوکارهای قانونی لازم را ارائه خواهد کرد که خودرو*سازان می*توانند با استناد به آن قیمت محصولات خود را تعیین و اعلام کنند.

  • نتایج بررسی شورا در مورد افزایش نرخ بلیت هواپیما چه بوده است؟

شورای* رقابت در نشست یکشنبه هفته جاری خود با حضور مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری شیوه افزایش نرخ بلیت هواپیما را بررسی و پس از تبادل اطلاعات مقرر شد تا کارگروهی این موضوع را بررسی کند تا مشخص شود که آیا بررسی این موضوع در چارچوب وظایف شورای*عالی رقابت هست یا اینکه شورا وظیفه*ای در این زمینه ندارد.

  • اعلام نظر نهایی در مورد افزایش قیمت بلیت هواپیما تا چه زمانی خواهد بود؟

با توجه به امکانات حداقلی که مرکز ملی رقابت داشته و با بودجه تقریبا صفر و یکی دو نفر دانشجو به*کار خود ادامه می*دهد نمی*توان زمان مشخصی را برای اعلام نظر در این زمینه اعلام کرد اما درصورتی که امکانات لازم تأمین شود نتایج این بررسی نیز هر چه زودتر اعلام خواهد شد.