رزومه هویت و مدرکی از سوابق شغلی و تحصیلی است که گویای عملکرد و وضعیت شماست. درواقع اطلاعات و مشخصات شغلی و تحصیلی، نحوه و نوع فعالیت*ها، مهارت*ها و مهم*تر از همه خصوصیات شما در برگه*ای خلاصه و درج می*شود و برای استخدام به ارگان مربوطه ارسال می*گردد. رزومه نخستین گام برای معرفی و آمادگی کارجویان در تحقق به خواسته*ها و اهداف است. بنابراین مهم*ترین فعالیت*های کاری و شرح تجربیات شما در رزومه ثبت می*شود. به ترتیب اولویت*ها سعی کنید مهم*ترین مدارک تحصیلی و مراکزی که در آن*ها مشغول به کار بوده*اید، با ذکر جزئیات بنویسید.
رزومه هویت و مدرکی از سوابق شغلی و تحصیلی است که گویای عملکرد و وضعیت شماست. درواقع اطلاعات و مشخصات شغلی و تحصیلی، نحوه و نوع فعالیت*ها، مهارت*ها و مهم*تر از همه خصوصیات شما در برگه*ای خلاصه و درج می*شود و برای استخدام به ارگان مربوطه ارسال می*گردد. رزومه نخستین گام برای معرفی و آمادگی کارجویان در تحقق به خواسته*ها و اهداف است. بنابراین مهم*ترین فعالیت*های کاری و شرح تجربیات شما در رزومه ثبت می*شود. به ترتیب اولویت*ها سعی کنید مهم*ترین مدارک تحصیلی و مراکزی که در آن*ها مشغول به کار بوده*اید، با ذکر جزئیات بنویسید. شاید درنگاه اول ارائه رزومه تنها لیستی بلند پایه از فعالیت*های شما را نشان دهد، و کارفرما به مهارت عملی شما اکتفا کند. باید به همان اندازه که رزومه خود را مرتب و منظم ارائه می*دهید، مهارت*تان هم فوق*العاده و بی*نقص باشد.

چگونه رزومه بنویسیم؟

پیش از هرچیز به یاد داشته باشید که مخاطب شما فردی کارآزموده، متبحر و دارای سوابق شغلی زیادی درهمین زمینه کاری است. بنابراین بسیار حرفه*ای و محتاط عمل کنید. تنها به بیان واقعیت*ها بپردازید و از هرگونه اغراق و زیاده*گویی پرهیز نمایید. زیرا پس از مدتی باید شخصا در محل کار حاضر شوید و مصاحبه دهید. اگر مطلبی مغایر با آموخته*ها، مهارت*ها و سوابق کاری در رزومه نوشته باشید، درهنگام مصاحبه حضوری و شفاهی گرفتار خواهید شد. بنابراین از همان ابتدا صادق باشید. رزومه*ها ساختار نوشتاری مشخصی دارند، بنابراین شما نیز باید طبق همان قالب خصوصیات خود را بنویسید. این ویژگی*ها عبارتند از:

اطلاعات شخصی

سوابق تحصيلی

سوابق شغلی

مهارت*ها

افتخارات

عضويت در انجمن*ها و گروه*های حرفه*ای

آثار و انتشارات

علايق جنبی

معمولا اکثر رزومه*ها در یک تا سه صفحه نوشته می*شوند، علیرغم نوشته*های دیگر، در رزومه، ساده*نویسی، کوتاه*نویسی و درست*نویسی از اصول اولیه این کار به حساب می*آیند.

کاغذ رزومه:

مناسب*ترین گزینه برای ارائه رزومه است. برخلاف کاغذهای رنگی، پرحاشیه با متن*های بزرگ و (a4)

کوچک، کاغذ سفید و ساده*ای برای این کار لازم دارید. همان طور که قبلا نیز اشاره شد، اصل بر ساده*نویسی و پرهیز از هرگونه گزافه*گویی است. بنابراین کاغذ رزومه نیز باید ساده، با قلم مشکی و بدون هیچ*گونه حاشیه*ای ارائه شود.

فونت

فونت رزومه باید همانند فونت*های نامه*های رسمی، بین 10 تا 12 باشد. اگر می*خواهید برروی موضوعی تاکید کنید باید آن را بزرگ و برجسته نشان دهید.

در نخستین بخش رزومه اطلاعات شخصی خود را بنویسید. این اطلاعات شامل موارد زیر می*شوند:

• نام و نام* خانوادگی:

• نام پدر:

• تاریخ و محل متولد:

• وضعیت تاهل:

• پست الکترونیک:

•تلفن:

آدرس محل سکونت:

سوابق تحصیلی:

پس از درج مطالب و اطلاعات مورد نیاز در قسمت مشخصات فردی، مهم*ترین بخش کار شما آغاز می*شود. سوابق تحصیلی، قسمتی است که اغلب مورد توجه کافرمایان قرار می*گیرد و براساس معیارهای خودشان، کارجویان را انتخاب می*کنند. شما موظفید که در این مرحله بالاترین مدرک تحصیلی و مدارج عالی خود را با نام دانشگاه محل اخذ مدرک درج نمایید. برای برخی از کارفرمایان دانشگاه محل تحصیل و برای برخی دیگر، رشته و مهارت*های عملی مورد نظر است.

سوابق شغلی:

شاید به جرئت بتوان گفت که نیمی از انتخاب*ها و پذیرش*های کارفرمایان در همین قسمت انجام می*شود. سوابق شغلی شما باید نموداری از مراحل مختلف کاری، در ارگان*ها و محل*های مختلف باشد.

سوابق و سمت*های شما یا باید براساس تاریخ باشند یا برحسب وظایف. بهتر است که اگر در یک فرصت شغلی ترفیع یافته*اید و جایزه*ای گرفته*اید، در همان بخش مربوطه ذکر کنید. از فرمت ترتیب زمانی، وقتی استفاده می*کنیم که، تجربه شغلی زیادی داشته باشیم. اما اگر تجربه شغلی کمتری دارید و یا به تازگی فارغ*التحصیل شده*اید، بهتر است، آخرین وظایف خود را بنویسید.

یک توصیه

حتما سعی کنید که در رزومه خود سابقه کاری درج شود. با این ترفند احتمال پذیرفته شدن خود را تا پنجاه درصد افزاییش می*دهید. هیچ کارآفرینی از یک فارغ*التحصیل بی*تجربه و بدون سابقه کاری استقبال نخواهد کرد. کارفرمایان همیشه به دنبال افراد مطمئن و باتجربه*اند که به راحتی از عهده اجرای وظایف برآیند. حتما این مورد را جدی بگیرید. دوره دانشجویی و ادغام درس و اشتغال، بهترین امکان را برای کسب سابقه کاری فراهم می*کند. حتما در رزومه، دوره*های کاری خود را، حتی کوتاه و ناچیز درج کنید.

به نحوه اجرا و اولویت برنامه*ها در الگوی زیر دقت کنید.

سوابق کاری:

مهندس شیمی

1. مسئول راه*اندازی واحدهای تولیدی 1991- 1990 ( نام کارخانه پتروشیمی ذکر شود)

2. مسئول بخش پتروشیمی 1992-1991 ( ذکر نام شرکت مربوطه)

3. مهندس ارشد بخش نظارت و تولید 1383-1382 (ذکر نام شرکت و وظیفه محوله)

4. معاون بخش روابط عمومی 1384-1383

5. رئیس بخش فنی 1385-1384

6. رئیس مجتمع خدمات 1386- 1385

7. عضو هیئت مدیره کارخانه 1387-1386

8. مدیر عامل پتروشیمی 1388-1387

9. رئيس کل امور مهندسی تولید 1390- 1388

همان طور که ملاحظه کردید، تمامی وظایف و سمت*ها، همراه با محل خدمت و دوره فعالیت، متناسب با الگوهای تعیین شده و سال*های خدمتی باید به درستی درج شوند. کارفرما پس از دیدن چنین لیستی حتما وضعیت، شرایط کاری، حسن انجام وظیفه، نحوه رفتار و عملکرد شما را از محل کار سابق استعلام خواهد کرد. بنابراین باید صحت اطلاعات و سوابق به قدری منظم و دقیق باشند که درهمان جلسه مصاحبه مورد قبول کارفرما واقع شوند.

مهارت*ها

این بخش مربوط به توانایی*ها و آموخته*های شماست که طی دوران تحصیل درقبل و یا بعد از دانشگاه کسب کرده*اید. مهارت*هایی نظیر گذراندن دوره*های مختلف آموزشی، کلاس*های زبان، کامپیوتر، الکترونیک و یا هرچیزی که به اشتغال شما کمک کند. این بخش مزیت*ها و استعدادهای شما را دربرابر دیگران نشان خواهد داد و می*تواند امتیاز مثبتی برای شما به حساب آید.

به الگوی زیر دقت کنید.

مهارت*های زبان

مکالمه زبان انگلیسی، نامه*نگاری انگلیسی، روابط عمومی بالا

مهارت*های کامپیوتر

گواهینامه دروه مقدماتی و پیشرفته را در آموزشگاه ... در تاریخ ... کسب نمودم.

افتخارات

هرگونه امتیاز، کسب مقام، اخذ گواهینامه و یا هرچیزی که به نوعی وجه تمایز شما از افراد دیگر باشد،

می*تواند دراین بخش گنجانده شود.

این*جانب ... در رشته ... در سال .... رتبه ..... را در کشور ..... اخذ نمودم.

این*جانب .... در سومین دوره مسابقات بین*المللی در رشته ... در کشور .... رتبه .... اخذ نمودم.

آثار و انتشارات

در این بخش می*توانید کتاب*ها، مقاله*ها، تالیف*ها و مجلاتی را که به چاپ رسانده*اید و یا در به چاپ رسیدن آنان نقشی داشته*اید را ذکر کنید. وجود هر یک از این مزیت*ها، می*تواند درصد پذیرش را افزایش دهد.

علایق

دراین قسمت که کاملا شخصی و سلیقه*ای است می*توانید خصوصیات فردی، سرگرمی*ها و علایق خودتان را ذکر کنید. البته این قسمت به استخدام شما کمک زیادی نمی*کند.

نکاتی که باید به خاطر سپرد:

متن به هیچ وجه نباید غلط تایپی داشته باشد.

متن را چندین بار بخوانید و پیش از تحویل یک بار پرینت بگیرید تا از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

ذکر علایق در همه رزومه*ها توصیه نمی*شود.

رزومه را در یک یا دو صفحه تکمیل نمایید.

حتما رزومه*های دیگران و نحوه نگارش آن*ها را بررسی کنید تا الگویی برای شما باشند.


منبع : بازار کار