کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: خوابي آسوده پاي ديوار ضدزلزله

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۱ [ ۲۱:۳۰]
  محل سکونت
  فضا
  نوشته ها
  59
  امتیاز
  380
  سطح
  1
  Points: 380, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 11.0%
  دستاوردها:
  250 Experience Points
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 86 در 60 پست
  حالت من
  Moteajeb

  New 1 خوابي آسوده پاي ديوار ضدزلزله

  جام جم آنلاين: قرار گرفتن بر يكي از دو كمربند بزرگ زلزله دنيا، ايران را به يكي از لرزه خيزترين كشورهاي جهان تبديل كرده است.

  زلزله پديده*اي طبيعي است كه انسان مدرن با شناخت آگاهانه و علمي و بهره*گيري از فناوري*هاي نوين، زندگي ايمن در كنار آن را بخوبي فرا گرفته است.
  نمونه بارزي از همزيستي انسان و زلزله را مي*توان در سرزمين آفتاب تابان ـ ژاپن ـ مشاهده كرد؛ جايي كه بزرگ*ترين زمين لرزه*ها با كمترين تلفات و خسارات ممكن همراه است.
  ژاپني*ها هم قادر به پيش*بيني زلزله نيستند، اما سال*هاست با ابداع فناوري*هاي پيشگيرانه در زمينه ايمن*سازي از قبيل سبك*سازي ساختمان**ها، بهبود مصالح و دقت در روش*هاي اجرايي تا حد زيادي خيال خود را از زلزله راحت كرده*اند.
  برخلاف تصور بسياري از مردم، استفاده از شيوه*هاي سبك*سازي ساختمان اغلب نه تنها هزينه بر و پرزحمت نيست كه مي*تواند زمان و هزينه ساخت و ساز را هم كاهش دهد.
  محققان يك شركت دانش بنيان كشورمان با علم به اين واقعيت به ساخت ديوارهاي پيش ساخته ضد زلزله*اي دست زده*اند كه هم خيال ما را از خطرات ريزش ديوارها هنگام زلزله راحت مي*كند و هم مي*تواند قيمت تمام شده ساختمان را تا 15درصد هم كاهش دهد*.
  داوود كريمي اقدم و بهزاد آقامحمدي كه از طراحان اصلي و ايده*پردازان پانل*هاي سوپر سبك كامپوزيت معدني هستند در اين گفت*وگو از ويژگي*هاي ديوارهاي ابداعي ايزي وال و مزاياي استفاده از آن مي*گويند.*
  ديوارهاي ابداعي شما واقعا ضدزلزله هستند؟
  كريمي*اقدم: ديوارهاي كامپوزيت معدني ايزي وال كه در قالب پانل*هاي پيش ساخته با ابعاد طولي دلخواه در اختيار سازندگان ساختمان قرار مي*گيرد، سبك*ترين ديوارهاي پيش ساخته كشور است كه هر متر مربع از آنها كمتر از 40 كيلوگرم يعني حدود يك پنجم ديوارهاي معمولي وزن دارد. در درون بدنه و اطراف پانل هم يك لايه توري از جنس پلي پروپيلين وجود دارد كه هنگام زلزله مانع ريزش قطعات شكسته شده پانل مي*شود و در واقع اين نوع ديوار را مقابل خطرات جاني ناشي از آوار ديوارها در زلزله امن مي*كند.
  اين ديوارهاي كامپوزيت معدني بيش از دو ساعت در برابر آتش*سوزي نفوذناپذير است. همچنين با آب هيچ واكنشي نداشته و تا حد قابل توجهي نسبت به رطوبت مقاوم است و عايق صدا و گرما نيز به شمار مي*روند. با استفاده از ايزي وال مي*توان ساختمان*ها را سبك*تر، ايمن*تر، ارزان*تر و سريع*تر ساخت.
  ديوار ضد زلزله شما با اين همه ويژگي* كه برايش بر شمرديد مگر از چه موادي ساخته شده است كه ضمن عايق بودن، ضدزلزله است؟
  آقامحمدي: ديوارهاي سبك كامپوزيت معدني ايزي وال شامل پنل*هايي ساخته شده از تركيب چند ماده معدني با مقداري از دو نوع رزين و آب است كه هنگام نصب با چسب مخصوصي به هم چسبانده مي*شود. مقاومت ديوار با وجود سبكي آن به حدي است كه كابينت، تلويزيون و... بسادگي روي آن نصب مي*شود و به اجراي زير ساخت مخصوص نيازي ندارد. قطر و عرض پانل*ها به ترتيب 12 و 46 سانتي*متر و ارتفاع آن بنا به درخواست متقاضي از 2.7 تا 3.5 متر متفاوت است. در طرح گسترش توليد اين محصول، بلوك*هايي با قطر هشت سانتي متر هم برنامه*ريزي شده كه توليد آنها بزودي در دستور كار قرار مي*گيرد.
  ساختار سازه*اي اين پانل*ها به چه شكلي است؟
  آقامحمدي: هر پانل سه حفره (داكت) طولي سراسري دارد كه ضمن كاهش وزن پنل افزايش مقاومت صوتي و حرارتي و همچنين مقاومت خمشي محصول را به*دنبال دارد. در درون بدنه و اطراف پانل هم يك لايه توري از جنس پلي پروپيلين وجود دارد كه براي افزايش استحكام خمشي محصول و ايمني در برابر زلزله طراحي شده و همزمان با قالب گيري مواد كامپوزيت معدني با فناوري خاصي در درون محصول قرار داده مي*شود. اين لايه همانند يك لايه لمينت كه شيشه خودرو را پس از شكسته شدن محافظت كرده و مانع ريزش آن مي**شود هنگام زلزله مانع ريزش قطعات شكسته شده پانل مي*شود و در واقع اين نوع ديوار را هنگام زلزله كاملا امن مي*كند. از طرف ديگر، درون مواد كامپوزيت معدني، مقدار مناسبي الياف مخصوص تركيب شده كه باعث افزايش استحكام محصول در برابر شكسته**شدن شده و نيز مانع ريزش قطعات ريز وايجاد غبار و خفگي مي*شود.
  كريمي اقدم: اين نوع از پانل*ها، مواد اوليه، دانش فني و تجهيزات توليد پانل*هاي سبك كامپوزيت معدني صددرصد ايراني بوده و حاصل دانش فني و تحقيقات اعضاي اين شركت است. همچنين اين محصول، ويژه شرايط اقليمي متنوع و خاص ايران طراحي و ساخته شده است.
  ما در اين شركت موفق شده*ايم ضمن ثبت سه اختراع داخلي در ايران، حق امتياز محصول را در آمريكا نيز به ثبت برسانيم و از نظر بديع بودن آن در سطح جهان نيز اطمينان حاصل كنيم. در حال حاضر نيز در حال ثبت حق امتياز آن در اتحاديه اروپا هستيم. در اين نوع كامپوزيت معدني كه تركيبي ابداعي دارد خواص ضعيف مواد پايه اعم از شكنندگي، ضعف در مقابل رطوبت و مقاومت فشاري و خمشي پايين اصلاح شده و با استفاده از تركيبات كربنات و ساير مواد معدني همراه الياف و مش*بندي داخلي، مقاومت كششي و فشاري بسيار بالايي را به تركيبات اوليه آن افزوده تا حدي كه ضمن پايين آوردن فوق*العاده وزن محصول، مقاومت آن تا حد بسيار زيادي افزايش يافته است. اين محصول كه آكوستيك و مقاوم در برابر صدا و حرارت است با توجه به ساير مشخصات عالي همچون وزن سبك، توان خمشي و كششي بالا و نيز وجود الياف و مش*بندي داخلي در صورت بروز زلزله به هيچ عنوان منجر به ايجاد آوار و آسيب جاني نمي*شود.
  قيمت اين ديوارها در مقايسه با ديوارهاي معمولي چقدر است؟

  نكته: با استفاده از اين نوع ديوارها مي*توان ساختمان*ها را سبك*تر، ايمن*تر، ارزان*تر و سريع*تر ساخت. مقاومت ديوار با وجود سبكي آن به حدي است كه كابينت، تلويزيون و... بسادگي روي آن نصب مي*شود و به اجراي زير ساخت مخصوص نيازي ندارد

  آقامحمدي:شايد در مقايسه اوليه اين ديوارها نسبت به آجر يا بلوك گران*تر به*نظر برسند، اما با توجه به اين كه مواد اوليه و تكنولوژي ساخت اين محصول كاملا ايراني است و همچنين با توجه به عدم احتياج ديوار نهايي ساخته شده به گچ خاك و گچ زير كار و نيز با در نظر داشتن سرعت نصب ديوار كه بيش از سه برابر ديوارهاي معمولي است و صرفه*جويي در ساير مصالح، با اين روش هزينه احداث ساختمان نه*تنها افزايش پيدا نمي*كند بلكه با لحاظ وزن محصول در محاسبات سازه مي*تواند تا 15 درصد نيز هزينه*ها را كاهش دهد.
  طرح در حال حاضر در چه مرحله*اي است و آيا در واحدهاي بزرگ ساختماني هم از اين ديوارها استفاده شده است؟
  كريمي اقدم: طرح در مرحله توليد نيمه صنعتي است و محصول از بهار سال آينده به توليد صنعتي مي*رسد. با اين حال تاكنون در بيش از 40 پروژه ساختماني در تهران و ساير شهرها از پانل*هاي كامپوزيت معدني ايزي وال استفاده شده است. علاوه بر اين تحقيقاتي را در زمينه ساخت سقف*هاي سبك كامپوزيت معدني آغاز كرده*ايم كه اميدواريم تا اوايل سال آينده به نتيجه برسد.
  خوشبختانه استقبال از ديوارهاي ايزل وال به حدي بوده كه در خواست*هايي براي خريد دانش فني و سرمايه*گذاري از انگلستان، آلمان، كانادا، سوئد، هلند و كويت داشته*ايم. در زمينه صادرات محصول هم اولين محموله صادراتي را به نجف ارسال كرده*ايم كه بزودي به روندي دائم تبديل خواهد شد.
  آيا اين ايزي وال ضد زلزله در پروژه*هاي بلند مرتبه يا به*عنوان ديوارهاي خارجي ساختمان هم قابل استفاده است؟
  كريمي اقدم: بله! تاكنون ضمن اجرا در چند برج بلند مرتبه در غرب تهران قرار است در برج 35 طبقه مركز تجارت جهاني آذربايجان در شهر تبريز هم استفاده شود. با توجه به اين كه پانل*هاي كامپوزيت معدني ابداعي در مقابل آب كاملا مقاوم است ديوارهاي خارجي در برابر تاثيرات بارش هم مقاوم است. از اين رو تاكنون در چند پروژه به عنوان ديوار خارجي كار شده است.
  آيا در صورت استفاده از اين پانل*هاي كامپوزيت معدني در ديواره خارجي ساختمان، مشكلي در نماسازي و استفاده از مصالح سنگيني در نما پيش نمي*آيد؟
  كريمي*اقدم: قاعدتا كسي كه دنبال سبك كردن ساختمان با استفاده از ديوارهاي كامپوزيت معدني ايزي وال است نماي ساختمان را سنگين و سيماني نمي*سازد و از مصالح سبكي نظير آلومينيوم، چوب، نماهاي رزيني يا پوشش*هاي آلكوبان استفاده مي*كند كه بسادگي روي ديوارهاي ايزي وال قابل اجرا هستند.
  فرهنگ سبك*سازي ساختمان*ها كه نيازمند استفاده از فناوري*ها و مصالح جديد است در كشور ما چندان رايج نيست. به اعتقاد شما چطور مي*توان جامعه و بخصوص فعالان صنعت ساختمان را به سبك*سازي ترغيب كرد؟
  آقامحمدي: براي شكل گيري بهتر فرهنگ سبك سازي بايد مزاياي آن را براي جامعه روشن كرد. از مهم*ترين فوايد سبك*سازي و اساسا صنعت*سازي ساختمان، افزايش سرعت احداث ساختمان است كه با كاربرد بيشتر ماشين به جاي انسان، تبديل ساخت كامل به مونتاژ كاري در محل ساختمان، افزايش كمي توليد مصالح ساختماني در كارخانه*ها (به صورت پيش ساخته)، اجراي سيستم*هاي خشك به جاي سيستم*هاي سنتي *تركاري و حمل ونقل آسان مصالح سبك نسبت به مصالح سنتي محقق مي*شود.
  مثلا با استفاده از اين پانل*هاي و به جهت حذف گچ خاك و گچ زير كار، زمان احداث ساختمان حدود دو ماه كاهش مي*يابد كه صرفه*جويي قابل توجهي در زمان و هزينه*هاست. مزيت ديگر سبك*سازي، افزايش ضريب ايمني ساختمان است. طبق شرح آيين*نامه 2800 ايران نيروي زلزله با افزايش وزن ساختمان رابطه مستقيم دارد. به عبارت ديگر با كاهش وزن ساختمان مي*توان نيروهاي برش پايه ناشي از زلزله و در نتيجه نيروهاي طراحي را كاهش داد كه به كاهش آسيب*پذيري ساختمان در برابر زلزله منجر مي*شود.
  صنعتي*سازي و استفاده از مصالح پيش ساخته ـ با توجه به كنترل و تضمين كيفيت محصول در واحد كنترل كيفي كارخانه و كاهش حجم كار نيروي انساني در محل پروژه ـ باعث ارتقاي كيفيت ساختمان مي*شود. با استفاده از ديوار پيش ساخته، انتقال حرارت از ديوارها كه يك*سوم كل انرژي مصرفي ساختمان را تشكيل مي*دهد به ميزان قابل توجهي كاهش مي*يابد كه اقدامي موثر در كاهش انرژي مصرفي است.
  اختراع ديوار ضدزلزله قاعدتا يكشبه صورت نگرفته است. لطفا درباره مراحل طراحي و ساخت ايزي وال بگوييد.
  آقا محمدي: اختراع پانل*هاي سوپر سبك كامپوزيت معدني در شش مرحله انجام شد. اولين گام پس از تحقيقات وسيع و طراحي محصول، توليد بلوكي سبك به طول صد سانتي*متر، عرض 50 سانتي*متر و ضخامت 12 سانتي*متر با دو حفره در طول آن بود. طبق عرف كارهاي ساختماني، ضخامت انتخابي مي*توانست برطرف*كننده نياز تيغه*هاي داخلي و پيراموني باشد.
  ايجاد حفره*هاي سراسري هم ايجاد فضاي لازم براي عبور تاسيسات را به همراه داشت كه تا حد زيادي روند بهره*برداري از اين محصول را تسريع و تسهيل مي*كرد. آزمايش انجام شده در اجراي ديوار با اين بلوك هم سختي اتصال قابل توجهي را نشان داد كه بستر لازم براي روند رو به رشد محصول در مراحل بعدي را فراهم كرد.
  گام دوم، ساخت اولين پانل با مواد اوليه پيشين ولي با طول 300 سانتي*متر با همان ضخامت و عرض با دو حفره سراسري در امتداد ارتفاع آن بود كه بيشتر آزمايش*ها را با موفقيت پشت سر گذاشت ولي توان خمشي آن پايين بود.
  گام سوم افزايش مقاومت خمشي محصول با طراحي پانلي به طول 300 و عرض 60 سانتي*متر و ضخامت 12 سانتي*متر با چهار حفره سراسري در امتداد طول بود كه اين طرح نيز به جهت سنگيني به چرخه طراحي باز گشت.
  در مرحله چهارم، بررسي آزمايش*هاي ضربه سخت، ضربه نرم، مقاومت خمشي، هدايت حرارتي، روش*هاي اجراي ديوار، حمل و نقل، اجراي تاسيسات و ساير موارد، كارشناسان شركت را به سمت طراحي و توليد محصولي با سه حفره سراسري برد.
  محصول در اين مرحله به عرض 46 و ارتفاع 300 سانتي*متر و ضخامت 12 سانتي با سه حفره طولي توليد و آزمايش شد كه محصولي موفق بود. گام بعدي ثبت اين محصول با همان ابعاد و مشخصات در تير ماه سال گذشته بود.
  مرحله نهايي طرح هم ارتقاي كيفي محصول و توليد صنعتي آن بود كه طي آن طراحي محصول كامل*تر شده و موفق شديم با روشي نوين نسبت به مسلح كردن محصول با توري مقاوم از جنس پلي پروپيلن اقدام كرده و مقاومت خمشي بالايي را براي محصول ايجاد كنيم. اين دستاورد هم به عنوان تكميل اختراع ثبت شده موفق به دريافت گواهينامه ثبت اختراع شد. در همين مرحله ضمن ثبت اختراع ماشين آلات توليد محصول، با پشتوانه سه ثبت اختراع ملي، ثبت پتنت جهاني اين محصول در آمريكا و دريافت تائيديه*هاي بين*المللي صورت گرفت.
  شعار من=باید دنبال شادی گشت اما غم ها خودشان مارا پیدا میکنند...Hidden Content

 2. کاربر روبرو از پست مفید *mahdis masterpis* سپاس کرده است .

  maneli (چهارشنبه ۱۵ آذر ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •