اگر حتی یک*بار بخواهید از لنز چشم استفاده کنید باید این مطلب را بخوانید. تمام نکته*هایی که در دل این مطلب است می*تواند سلامت چشمان شما را از برخی خطرهای جدی حفظ کند.

یک تکه پلاستیک شفاف بی*رنگ یا رنگی، تکه*ای کوچک که در چشم شما قرار می*گیرد و باعث می*شود وضوح بینایی شما افزایش یابد یا رنگ چشمان*تان تغییر کند؛ حالا بسیاری از انسان*ها از لنزهای تماسی چشمی برای اصلاح مشکلات بینایی خودشان یا صرفا به دلیل زیبایی استفاده می*کنند اما شاید مشکل اینجاست که استفاده از این لنز آنقدر راحت است که گاه از یاد می*بریم که باید خیلی مراقب آنها و چشم*هایمان باشیم. در این مطلب به مواردی اشاره می*کنیم که تمام کسانی که از لنز استفاده می*کنند باید در مورد آن دقت کنند.

مهم*ترین زمان احتیاط
زمانی که لنز را داخل چشم*تان می*گذارید یا خارج می*کنید.
راستش را بخواهید این زمان*ها را می*توان لحظات طلایی برای میکروب*هایی دانست که منتظر ورود به چشم شما هستند.
شما انگشت*تان را داخل چشم*تان می*کنید و اینگونه فرصت ورود میکروب*ها را به محیط چشم می*دهید. قبل از تماس با لنز دست*تان را کاملا بشویید (و اگر می*توانید ضدعفونی کنید). اگر هم به طور مرتب از لنز استفاده می*کنید بهتر است ناخن*هایتان را کوتاه کنید تا ناخن*های بلند و تیز شما سطح لنزها یا سطح پلک و چشم*تان را خراش ندهد. از آب معمولی (یا آب جوشیده) برای شست*و*شوی لنزها استفاده نکنید و حتما از محلول*های مخصوص نگهداری لنز استفاده کنید.
نخوابید
وقتی مدت طولانی لنزها را داخل چشم*نگه می*دارید
درواقع علت مخالفت بسیاری از چشم*پزشکان با لنزها همین است که استفاده*کننده*ها گاهی فراموش می*کنند آنها را از چشم*شان خارج کنند (یا تنبلی مانع آن می*شود) اما یادتان باشد لنزها مانع رسیدن اکسیژن به چشم*ها می*شود. اگر لنزها را شب از چشم*تان خارج نکنید خطر ایجاد زخم* در قرنیه شما به شدت افزایش می*یابد. این زخم*ها گاه می*تواند منجر به کوری شود.
چه دارویی مصرف می*کنید؟
زمانی که دارو مصرف می*کنید
قطعا اگر بخواهید قطره*ای در چشم*تان بریزید، لنزها را خارج خواهید کرد اما آیا می*دانید مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است با وضعیت لنز شما ربط پیدا کند؟ مثلا اگر قرص*های پیشگیری از بارداری مصرف کنید چشم*ها به دلیل استروژن موجود در این قرص*ها به لنزها حساس*تر خواهد شد. همین*طور این قرص*ها میزان اشک ریزش را کاهش می*دهند و اینگونه چشم*ها خشک*تر و امکان آسیب* آنها با لنز بیشتر می*شود. قرص*های ضدحساسیت و آنتی*هیستامین*ها هم چشم را خشک می*کنند و برخی داروهای ضدآکنه می*توانند باعث ایجاد احساس خارش در چشم دارای لنز شوند.
تاریخ*گذشته ممنوع!
وقتی محلول*های نگهدارنده مشکل*ساز می*شوند
محلول*های نگهداری لنز در انواع و اقسام شکل*ها و اسم*ها و فرم*ها در دسترس هستند اما حواستان باشد که مواد نگهدارنده موجود در این محلول*ها فاسدشدنی است؛ پس هرگز از محلول*های تاریخ*گذشته استفاده نکنید. چنین محصولاتی می*تواند مشکلات جدی را برای چشم ایجاد کند. درضمن اگر محلول نگهدارنده لنز خود را با نوعی دیگر عوض کردید، بدانید که ممکن است چشم*تان نسبت به نوع جدید واکنش نشان دهد. درضمن هرگز محلول*های نگهدارنده را در ظرف*های دیگر نریزید و درب ظرف*های حاوی آنها را باز نگذارید زیرا این کارها احتمال آلوده شدن آنها توسط انواع و اقسام میکروب*ها را به*شدت افزایش می*دهد.
اشک مصنوعی با خودتان داشته باشید
زمانی که چشم*های شما بسیار خشک می*شوند
از آنجایی که لنزها کاملا سطح روی چشم را می*پوشانند و مانع از رسیدن اکسیژن می*شوند، بسیاری از استفاده*کننده*های لنز گهگاهی خشکی چشم را تجربه خواهند کرد. این خشکی چشم ممکن است در برخی شرایط خاص (مثلا سوار شدن در هواپیما، بودن در آب و هوای کاملا خشک، مصرف داروهای آنتی*هیستامین و…) شدیدتر هم شود. بهتر است تمام کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می*کنند، همیشه یک یا چند بسته قطره اشک مصنوعی با خود داشته باشند تا در این مواقع از آنها استفاده کنند.
اول لنز بگذاریم یا آرایش کنیم؟
زمانی که آرایش می*کنید
کیف آرایش شما و محتویات آن، پر از وسایلی است که می*توانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند. یادتان باشد که هرگز وسایل آرایشی خودتان را به کسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نکنید. درضمن هرگز به چشم متورم، حساس و دچار اشک*ریزش یا دردناک، ریمل و سرمه نزنید و از مداد ابرو و خط چشم استفاده نکنید.
درصورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف استفاده کنید. اگر هم از محصولات دورچشم استفاده می*کنید حتما از مرطوب*کننده*های با پایه آب که از نوع «کم حساسیت» باشند استفاده کنید.
یادتان باشد که مرطوب*کننده*ها، کرم*ها و فونداسیون*ها با پایه روغنی و کرمی می*تواند حسابی چشم* دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود. یک نکته مهم در مورد لنزها و آرایش چشم: اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده می*کنید قبل از آرایش چشم*ها لنز را در چشم*تان بگذارید اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده می*کنید، اول چشم*هایتان را آرایش کنید و بعد لنز بگذارید. اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آنها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش* از چشم و دورچشم خود بکنید.


زیر سشوار تا می*توانید پلک بزنید
زمانی که به آرایشگاه می*روید
سالن*های زیبایی و آرایشگاه*ها پر از ذرات معلق در هوا هستند که ناشی از اسپری*ها و سایر مواد شیمیایی است که در هوا پخش می*شوند. بهترین کار این است که وقتی به آرایشگاه می*روید، لنزتان را با خودتان نبرید و از عینک استفاده کنید اما اگر مجبور هستید لنز بگذارید هم اگر می*توانید در محیط آرایشگاه عینک به چشم بزنید تا از تماس بسیاری از ذرات معلق در هوا با چشم*تان جلوگیری کنید. درضمن یادتان باشد که اگر لنز در چشم دارید وقتی زیر سشوار نشستید، تا می*توانید پلک بزنید.
دود، دشمن شماست
زمانی که در هوای آزاد هستید
ذرات معلق در هوا، به*خصوص آلاینده*ها می*توانند چشم*ها را تحریک کنند و میزان تحریک در چشم*هایی که لنز دارند بیشتر است. ذرات معلق، گردوخاک، غبار هوا و دود نمونه*هایی از مواد آزاردهنده هستند. اگر میزان آلودگی زیاد باشد چشم با مکانیسم اشک**ریزش سعی می*کند از خود دفاع کند و این برای کسانی که لنز دارند بسیار سخت است. در هوای بسیار آلوده بهتراست لنزهایتان را خارج کنید و با عینک بیرون بروید (البته بهترین کار این است که در چنین هوایی بیشتر در محیط*های سربسته یا دارای تصفیه هوا، باشید).
با لنز شیرجه نزنید
زمانی که به استخر می*روید
قطعا با عینک،* شیرجه زدن داخل استخر لذتبخش نخواهد بود اما این را هم یادتان باشد که پریدن داخل آب پر از کلر (یا حتی دارای برخی آلودگی*ها) با لنزی به چشم از آن هم بدتر است. اگر می*توانید بدون لنز شنا کنید، اگر هم می*توانید عینک*تان را با بندی ببندید که از چشمان*تان جدا نشود. در ضمن بهتر است تا یک ساعت پس از شنا کردن، لنزها را در چشمان**تان نگذارید.

خطر سیگار برای لنزی*ها
زمانی که سیگار می*کشید
افراد سیگاری می*دانند که روشن کردن هر نخ سیگار، آسیبی است که به سلامت خود وارد می*کنند اما آیا می*دانید افراد سیگاری که لنز در چشم دارند ۸برابر افراد غیرسیگاری در معرض خطر زخم قرنیه و عفونت چشمی هستند؟