از زمانی که نرخ دلار آزاد به نوسان درآمد، واردکنندگان دست از واردات کشیده و همین مساله کاهش شدید موجودی لپ*تاپ را طی روزهای اخیر به همراه داشته است.

به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران کارشناسان و فعالان بازار می*گویند، چنین اتفاقی در بازار طبیعی است و ممکن است حاصل آینده نگری یا به قول گروه دیگری از کارشناسان سودجویی گروهی از کسبه (عدم فروش کالا یا احتکار کالا) باشد!
این در حالی است که کسبه و فعالان بازار ادعا می*کنند موجودی در بازار به واقع کم شده است و صحت این ادعا در ماه*های آینده و بازار شب عید مشخص می*شود.چرا که آنها عقیده دارند در صورت ادامه وضعیت فعلی و عدم تسهیل شرایط واردات کالا بازار کامپیوتر در ماه*های آینده به تعطیلی کشیده می*شود!
این درحالی است که گروهی از کارشناسان به شدت موضوع تعطیلی احتمالی بازار را تکذیب کرده و می*گویند، محال است کسبه حاضر شوند از سود بازار شب عید چشم بپوشند و به هر نحوی شده بازار شب عید را سر پا نگه می*دارند!
فعالان بازار همچنین گفتند، طی ماه گذشته کسبه با اعتماد به شرایط بازار و همچنین وعده و وعیدهایی که بابت ارائه ارز مبادلاتی به آنها داده شده بود، موجودی خود را به بازار تزریق کرده*اند ولی پس از مدتی نرخ دلار دستخوش تغییر و تحول شد و در نتیجه واردات کم شد.
به گفته آنها طی هفته*های گذشته با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز و مخصوصا درهم امارات میزان واردات در حد چشمگیری کاهش یافته و در پی این اتفاق در بازار با کاهش شدید موجودی مواجه شده ایم.
محسن بهنامی یکی از فعالان بازار لپ*تاپ ضمن تایید این مطلب گفت: از زمانی که نرخ دلار آزاد به نوسان درآمد، واردکنندگان دست از واردات کشیده و همین مساله کاهش شدید موجودی لپ*تاپ را طی روزهای اخیر به همراه داشته است.
به گفته این فعال بازار، کاهش موجودی لپ تاپ در بازار در حدی است که می*توان ادعا کرد تعداد زیادی از کسبه واقعا کالایی برای عرضه به بازار ندارند.
مرادیان،یکی دیگر از فعالان بازار لپ*تاپ هم با تایید این موضوع گفت: کاهش موجودی طی هفته گذشته به رشد 10 تا 30 هزار تومانی قیمت در مورد لپ تاپ با برندهای گوناگون منجر شده است.این فعال بازار گفت: جالب اینجاست که خریداران با وجود اطلاع از رشد قیمت*ها بیش از پیش برای خرید به بازار مراجعه می*کنند و حاضرند کالا را حتی با قیمتی بالاتر از آنچه باید خریداری کنند.
این فعال بازار به «دنیای اقتصاد» گفت: تا پیش از این کاهش موجودی در مورد نمونه*های ارزان قیمت یا میان*قیمت بود، اما اینک حتی لپ تاپ*های گران قیمت هم در بازار کمیاب شده*اند. وی افزود: مهم*ترین مشکل ما برای واردات کالا و ثبت سفارش به غیر از مشکلات وارداتی، نوسان قیمت است. چرا که زمانی که نرخ دلار در نوسان است هیچ واردکننده*ای برای واردات دست به کار نمی*شود و سرمایه خود را به خطر نمی*اندازد.
وی در ادامه گفت: این قانون بازار است و نمی*توان خرده*ای بر واردکنندگان گرفت. چرا که اگر واردکننده*ای در زمان نوسانات نرخ ارز اقدام به واردات کند با سرمایه خود بازی کرده است و این احتمال به طور قوی وجود دارد که کالایی را که با دلار آزاد وارد کرده است ناچار باشد روز بعد با نرخ کمتر به فروش برساند و این یعنی آتش زدن سرمایه!
فعالان بازار می*گویند، در صورت ادامه چنین جریان پرنوسانی در رابطه با قیمت*ها در بازار لپ*تاپ، کسبه همچنان از واردات کالا خودداری می*کنند و قطعا بازار به حالت تعطیل در خواهد آمد. اما گروهی از کسبه به آینده نگاه روشن*تری دارند. به گفته محلوجی، یکی از فعالان بازار لپ*تاپ، طی یک هفته گذشته نرخ درهم تقریبا ثابت مانده است و اگر وضعیت به همین منوال پیش رود فعالان بازار اقدام به واردات کالا کرده و از حدود اوایل بهمن ماه نیز مشکل موجودی لپ*تاپ در بازار رفع خواهد شد.
این فعال بازار گفت: بعید به نظر می*رسد که کسبه بازار چشم انتظار دریافت ارز مبادلاتی و... باشند.چرا که تاکنون آنها برای واردات و... از ارز آزاد استفاده می*کردند و این ارز را از صرافی تهیه می*کردند. اکنون نیز به همین شیوه به واردات کالا می*پردازند .درنتیجه حرف حدیث هایی که در رابطه با از دست دادن بازار شب عید به دلیل ارائه دیرهنگام ارز مبادلاتی بر سر زبان*ها افتاده، شایعه است و برای گرم کردن بازار شب عید است.