آقطی سیاه(1): این گیاه یکی دیگر از راهکارهای مؤثر برای درمان سرماخوردگی است. تحقیقی که در سالهای 90 صورت گرفت نشان می دهد که کسانی که از جوشانده میوه های این گیاه برای درمان سرماخودگی استفاده کرده اند، به جای 6 روز دوره بیماری پس از دو روز بهبود یافته اند. این گیاه همچنین در پیشگیری از سرماخوردگی نیز بسیار مؤثر است. گل و میوه های آن هر دو قابل مصرف است. در صورت استفاده از گل های آن می توان 3 تا 5 گرم از گل خشک را در 150 میلی گرم آب جوش به مدت 10 تا 15 دقیقه دم کرد. سپس این جوشانده را 3 فنجان در روز میل کنید. اگر هم عصاره را ترجیح می دهید، 1,5 تا 3میلی گرم از آن را در روز مصرف کنید.
اکالیپتوس: گیاهی با عطر خاص که تاثیرات خوبی برای التهابات مجاری تنفسی دارد. علائم سرماخوردگی و گریپ، به خصوص سرفه و دردهای گلو را تسکین می دهد. به روش های مختلفی می توانید از آن استفاده کنید. جوشانده یکی از ساده ترین راه هاست. 2 تا 3 گرم برگ خشک اکالیپتوس را در 150 میلی گرم آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و دو فنجان در طول روز بنوشید.
همچنین می توانید 2 تا 6 قطره از روغن آن را روی قرص غیر دارویی مانند قرص نعناع بچکانید و روزی یکبار مصرف کنید. البته این روش برای خانم های باردار و کودکان توصیه نمی شود. اگر هم قصد استنشاق بوی آن را دارید، 4 تا 6 قطره از روغن اکالیپتوس را در 150 میلی گرم آب جوش بریزید و سه بار در روز صورت خود را بخور دهید.
1-آقطی سیاه (Black elderberry) در ایران به انگور کولی و خمان کبیر معروف است.این درختچه معمولا در کنار جاده *ها و حاشیه جنگل *ها و در نواحی مرطوب و سایه *دار می* روید.

تاریخ‏ نگاران قدرت شفا دهندگی اقطی سیاه را به زمان بقراط نسبت می ‏‏دهند که در موارد بسیاری به پدر علم داروسازی معروف است. وی از اقطی سیاه به عنوان جعبه دارویی برای درمان بسیاری از بیماری ‏ها نام می ‏برد و معتقد است که از سرماخوردگی و آنفلوآنزا تا سوختگی‏ ها، بریدگی‏ ها و حتی طاعون را درمان می ‏کند.