احتمالا بیشتر شما از گجت*هایی که هم*اکنون در بازار موجودند، راضی هستید. تلفن*های هوشمند تقریبا هر کاری را می*توانند انجام دهند، خودروها تقریبا بدون نیاز به ما رانندگی می*کنند و بازی*های کامپیوتری هیچ*گاه تا این اندازه جذاب نبوده*اند. اما آیا این وضع می*تواند بهتر شود؟ و اگر بله تا چه اندازه؟

جواب این پرسش به شما بستگی دارد! اگر هنوز نامه*هایتان را روی کاغذ می*نویسید، احتمالا به این پرسش اهمیت نمی*دهید. اما همین که در حال خواندن این پست هستید، به این معنا است که می*خواهید بدانید سال آینده با چه گجت*هایی سرگرم خواهید شد. البته مطالب این پست براساس حدس و گمان است، اما همین خود بخشی از لذت ماجراست. و اما لیست ۱۰ گجتی که به احتمال زیاد سال آینده لحظات شما را شیرین خواهد کرد:

۱- اکس*باکس ۷۲۰
آخرین اخبار درباره کنسول بازی مایکروسافت که فعلا اکس*باکس ۷۲۰ یا اکس*باکس لوپ نامیده می*شود، این است که تراشه*های آن در حال تولید هستند و توسعه*دهندگان با تمام توان بر روی عنوان*های جدید بازی ها کار می*کنند. این کنسول به احتمال باید تعطیلات کریسمس ۲۰۱۳ به بازار عرضه شود.

شایعاتی که این دستگاه را نسخه ارتقا یافته اکس*باکس ۳۶۰ می*دانند بی*اساس هستند، همچنین شایعاتی که معتقدند دستگاه با سیستم*عامل ویندوز کار خواهد کرد. احتمال می*رود که این دستگاه با قیمتی کمتر از اکس*باکس ۳۶۰ به بازار عرضه شود و این به معنای حضور یک کنسول دیگر از مایکروسافت با قیمت کمتر از ۳۰۰ دلار است. قاعدتا این کنسول از برادر بزرگ*ترش کوچک تر است و مایکروسافت آن را بیشتر با کینکت تلفیق خواهد کرد. به رغم تمایل شرکت مایکروسافت به جذب بازی*کنان تفننی و تمرکز بر بازی*های حرکتی، اکس*باکس بعدی احتمالا خوره*های بازی را هم جذب خواهد کرد.

۲- پلی*استیشن ۴
تاریخ کنسول*های بازی ویدیویی با نسل*های مختلف نگاشته می*شود. با اوضاع فعلی به نظر می*رسد با نسلی بسیار کهنسال طرف هستیم. نینتندو با عرضه Wii U امسال از رقبا جلو افتاد، اما هنوز باید صبر کرد تا مشخص شود دستگاه آ*نها در رقابت با نسل جدید کنسول*های سونی و مایکروسافت چه خواهد کرد. سونی به پشتیبانی تمام و کمال از کنسول*هایش مشهور است. هنوز هم می*توان پلی*استیشن ۲ را از مغازه*ها خرید، در حالی که یک دهه از عمر آن می*گذرد.هیچ*کدام از شرکت*ها درباره نسل بعدی کنسول*شان صحبتی نمی*کنند، اما شایعات بسیار زیادند. مایکل پچتر (Michael Pachter)، تحلیلگر صنایع گفته است که شک دارد سونی بخواهد دوباره کنسولش را بعد از مایکروسافت عرضه کند و همین امر نوید عرضه کنسول جدید سونی در سال ۲۰۱۳ را می*دهد. البته اگر پلی*استیشن ۲ را به عنوان یک نمونه در نظر بگیریم، پلی*استیشن ۳ تا مدت ها پس از عرضه کنسول جدید سونی به کار خود ادامه خواهد داد.۳- بلک*بری ۱۰
شرکت RIM به رغم وعده*های داده شده، نتوانست بلک*بری ۱۰ را در سال ۲۰۱۲ عرضه کند و این ناراحتی بسیاری را برای طرفداران این برند ایجاد کرد. سازنده تلفن*های هوشمند بلک*بری اعلام کرده است که قصد دارد نسخه ۱۰ سیستم*عاملش را در ژانویه عرضه کند. این برای شرکتی است که به تازگی صدها نفر از کارمندانش را تعدیل کرده است و قراردادهایش با دولت ایالات متحده به*واسطه مشکلاتی در امنیت و قابلیت*اعتماد فسخ شده است، خبر خوبی محسوب می*شود.RIM جایگاهش را به عنوان یکی از بزرگ*ترین تولیدکنندگان تلفن*های هوشمند در دنیا از دست داده و به بسیار از قافله اپل و اندروید عقب مانده است. تاکنون که خبرهای اولیه همه مثبت بوده*اند. ادعا می*شود که مرورگر این سیستم سریع*ترین مرورگر بازار است و نسخه*ای با صفحه*کلید کامل QWERTY به سرعت پس از عرضه نمونه لمسی عرضه خواهد شد.۴- مایکروسافت سرفیس پرو
چندی پیش*تر سرفیس RT به عنوان یک تبلت/نوت*بوک عرضه شد، اما مدل پرو، نسخه کامل ویندوز ۸ را خواهد داشت و از تمام برنامه*های ویندوز ۷ نیز پشتیبانی خواهد کرد. این دستگاه با یک پردازنده Core i5 اینتل عرضه خواهد شد و صفحه*نمایش آن از لمس همزمان ۱۰ انگشت و همین*طور قلم پشتیبانی خواهد کرد. نتیجه می*تواند یک تبلت و یک لپ*تاپ را در قالب یک دستگاه جمع کند و آن*قدر قدرتمند است که با قیمتی معادل ۹۰۰ دلار عرضه خواهد شد. گفته می*شود که این محصول از ژانویه به بازار عرضه خواهد شد.
۵- آی*پد ۵
شما که فکر نمی*کنید کار اپل در ساختن گجت*های دوست*داشتنی تمام شده باشد؟
در حرکتی دیگر برای ترغیب مشتریان به هزینه کردن پول*هایشان، به نظر می*رسد که آی پد ۵ در دیرترین حالت برای کریسمس ۲۰۱۳ آماده باشد. به احتمال زیاد از برخی فناوری*های لمسی آی*پد مینی استفاده خواهد کرد تا ضخامتش کمتر شود. گرچه فروش آی پد مینی بسیار عالی است و آی*پد ۴ انگار همین ۱۰ دقیقه پیش معرفی شده است، اما بعید نیست که اپل برای محکم کردن پایه*های حکومتش در دنیای تبلت*ها و برای مقابله با سرفیس مایکروسافت، آی پد ۵ را زودتر تاریخی که گفتیم عرضه کند. تا آن زمان احتمالا آی*فون ۵S هم باید عرضه شده باشد. شاید هم آی*فون ۶!
6- تلفن آمازون
آمازون اشتیاق بازار برای تبلت*ها را با نواده*های کیندل پاسخ داد و اکنون به دنیای تلفن*های هوشمند چشم دوخته است.
در ادامه فلسفه*های کیندل، تلفن آمازون به لحاظ یکپارچه*سازی نرم*افزاری بسیار قدرتمند ظاهر خواهد شد، اما به لحاظ فناوری*های پیشرفته حرفی برای گفتن نخواهد داشت. کاربران آمازون احتمالا ترجیح خواهند داد که در اکوسیستم آمازون یعنی Amazon Appstore، Amazon MP3، Amazon Cloud Palyer و کتاب*های کیندل باقی بمانند و تلفن آمازون تمام این کارها را احتمالا با قیمتی بسیار پایین انجام خواهد داد. چرا که این شرکت سودش را به جای سخت*افزار از فروش محصولاتش کسب خواهد کرد. آمازون نفوذ و گسترش اختاپوسی*اش در تمام حوزه*های تفریحات و سرگرمی را به کار خواهد برد تا این تلفن را به ابزاری منطقی و مناسب برای افرادی تبدیل کند که پیش از این در دامش افتاده*اند. این محصول را به احتمال زیاد در تابستان ۲۰۱۳ خواهید دید.
7- عینک*های واقعیت افزوده
به گفته برخی متخصصان فناوری، این محصولات علمی تخیلی تا اواسط ۲۰۱۳ رنگ واقعیت به خود خواهند گرفت. گوگل و Vuzix روی مدل*هایی کار می*کنند که شبیه هدست*ها هستند و تصویری را در جلوی چشم کاربر به نمایش در می*آورند. همان*طور که انتظار می*رود این دستگاه*ها از طریق بلوتوث به تلفن شما متصل خواهند شد و ایمیل*ها، متون، جهت*ها و مسیرها، قیمت سهام و دیگر چیزهایی را که نمی*توانید حتی ۱۰ دقیقه بدون آن*ها زندگی کنید، در برابر چشمان شما به نمایش در خواهند آورد.
۸- لایف*بوک ۲۰۱۳ فوجیتسو
لایف*بوک ۲۰۱۳ فوجیتسو گجتی مفهومی است که توسط پراشانت چاندرا (Prashant Chandra) طراحی شده است. این نتیجه مسابقه*ای است که شرکت در سال ۲۰۱۱ برگزار کرد. این گجت تغییر شکل*دهنده ترکیبی از یک دوربین، تلفن هوشمند و یک تبلت خواهد بود که هر یک از این بخش*ها می*توانند جدا شده و به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرند. هر بخش پردازنده اختصاصی خود را دارد و همه آن*ها می*توانند با سیستم*عامل واحدی کار کنند. هیچ کس مطمئن نیست که فوجیتسو چنین محصولی را تولید خواهد کرد یا خیر، اما بسیار از مردم آرزو دارند که این اتفاق بیافتد.

9- هیروکو، ماشین تاشو MIT
به نظر می*رسد که موسسه فناوری ماساچوست یا همان MIT هیروکو را در اروپا و بخش خاصی از بازار آمریکا عرضه کند. این ماشین می*تواند تا شده و فضای کمتری اشغال کند به گونه*ای که سه دستگاه از آن*ها را می*توان در یک فضای پارک معمولی جا داد.
پنجره جلویی هیروکو درب ورودی خودرو نیز هست و این به راننده اجازه می*دهد که خودرو را عمود بر خیابان پارک کرده و مستقیما بر روی پیاده*رو قدم بگذارد. چرخ*های روبوتی آن امکان دور زدن در فضاهای کوچک را فراهم می*آورند و فرمان آن یک پنل LCD واید است. هیروکو در حال حاضر بردی ۷۵ مایلی (۱۲۰٫۷ کیلومتر) دارد و به نظر می*رسد از ابتدا برای خیابان*های مملو از جمعیت اروپایی طراحی شده است.
۱۰- تلفن*های هوشمند قابل انعطاف
وقتی مد با فناوری ترکیب شود، نتایج خوبی به دست خواهد آمد. این ممکن است اتفاقی باشد که با ظهور تلفن*های هوشمند دارای صفحه انعطاف*پذیر رخ خواهد داد. سامسونگ پیش از این فناوری*های صفحه*نمایش مبتنی بر OLED خود را معرفی کرده است، بنابراین چنین فناوری اکنون وجود دارد و می*تواند در دستان ما باشد، یا دور مچ*مان بسته شود. چنین محصولی در سال ۲۰۱۳ ممکن است Galaxy Skin نامیده شود و تقریبا هر انتظاری که از یک تلفن هوشمند دارید را برآورده می*کند. دوربین، صفحه*نمایش با رزولوشن بالا و پردازنده*ای قدرتمند.