نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شاگردان ممتاز امام صادق(ع)

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۹ شهریور ۹۶ [ ۰۲:۲۳]
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  2,302
  امتیاز
  42,397
  سطح
  1
  Points: 42,397, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 57.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsYour first GroupCreated Album picturesCreated Blog entryTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  134
  سپاس ها
  1,362
  سپاس شده 1,584 در 1,016 پست
  حالت من
  Zodranj

  Icon16 شاگردان ممتاز امام صادق(ع)
  شاگردان ممتاز امام صادق(ع)


  تقریبا همه علما و دانشمندان اتفاق نظر دارند كه شاگردان امام - علیه السلام - به چهار هزار نفر می*رسیدند كه از نقاط مختلف جهان اسلام به محضر او آمده و كسب فیض می*كردند و حتی كسانی كه از جمله رهبران مخالفین قرار گرفتند هرچه از دانش فراگرفتند از آن بزرگوار بوده است، كه در اینجا به معرفی برخی از این شاگردان آن حضرت می پردازیم:
  ابوحنیفه می*گوید:
  «لولا السنتان لهلك النعمان»، اگر آن دوسال شاگردی من از امام صادق - علیه السلام - نبود هلاك می*شدم.
  ونیز می*گوید:
  «ما رأیت أعلم من جعفر بن محمّد» هیچكس را عالمتر از جعفربن محمّد نیافتم.
  اینك به معرفی چند نفر از شاگردان ممتاز امام - علیه السلام - می*پردازیم:
  هشام *بن حكم
  از بزرگان متكلمین و اهل مناظره است، هشام در ترویج و پیشرفت مذهب جعفری خدمات زیادی نمود و از شاگردان طراز اول و بزرگ امام صادق - علیه السلام - بوده است.
  از امام صادق و امام كاظم - علیه السلام - مدایح و فضائلی برای او نقل شده، و از جمله كسانی است كه ترویج امامت را آغاز كرد و با كلام برنده و محكم خود در بحثها و مناظرات مخالفین را منكوب می*كرد و عجیب حاضر جواب بود.
  او مقیم شهر كوفه بود یك بار در منی بر امام - علیه السلام - وارد شد در حالیكه هنوز پشت لبش موی درنیاورده و نوجوانی بود. در كنار امام - علیه السلام - شیوخ شیعه مثل حمران *بن اعین، قیس*الماصر، یونس بن یعقوب، ابی*جعفر الأحول و دیگران حضور داشتند. امام علیه*السلام او را چنان احترام كرد و بالای دست خویش نشاند كه احساس كرد تجلیل از او برای بزرگسالان محفل گران آمد.
  فرمود: «هذا ناصرنا بقلبه و لسانه و یده».
  این شخص با قلب و زبان و دستش یاور ماست.
  یك روز هشام سؤالاتی درباره أسماء الهی و مشتقات آن كرد حضرت همه را به او پاسخ داد و بعد فرمود:
  «افهمت یا هشام فهما تدفع به اعدائنا الحدین مع* الله قال هشام نعم قال ابو عبدالله - علیه السلام - نفعك الله عزّوجلّ به ثبّتك».
  آیا فهمیدی ای هشام، آنچنان فهمیدنی كه دشمنان ما منكرین پرودگار را محكوم كنی؟ عرض كرد آری، آنگاه فرمود: خداوند به تو منفعت رساند و ترا ثابت قدم بدارد.
  هشام می*گوید: به خدا سوگند بعد از آن هیچكس مرا در مسئله توحیدشكست نداد همیشه بر حریف غالب بودم.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  روزی دیگر در محضر امام - علیه السلام - بود در حالی كه جمعی از یاران آن حضرت نیز حضور داشتند امام - علیه السلام - خطاب به او كرد كه آیا نمی*خواهی جریان خود را به عمروبن عبید برای ما تعریف كنی؟
  هشام عرض كرد كه من به خاطر احترام به مقام معظم شما و شرم و حیا از محضرتان سكوت كرده*ام. امام ـ - علیه السلام - ـ فرمود: هر وقت ما بر شما چیزی را امر كردیم انجام دهید. هشام گفت: به من خبر دادند كه عمروبن عبید در مسجد بصره می*نشیند و عقیده خود را تبلیغ می*كند. این برای من خیلی گران آمد. فورا عازم بصره شدم روز جمعه بود وارد مسجد شدم دیدم كه جمعیت زیادی اطراف عمروبن حلقه زده*اند و با او گفتگو می*كنند. من روی پای خود نشسته، سر را بلند كرده از آخر جمعیت فریاد زدم كه ای مرد عالم من مردی غریب هستم آیا اجازه می*دهی سؤالی از شما كنم؟
  ـ سؤال كن.
  ـ آیا چشم داری؟
  ـ پسرم این چگونه پرسیدن است دارای می*بینی كه چشم دارم.
  ـ سؤالهای من اینگونه است.
  ـ پسرم بپرس اگر چه سؤالهایت احمقانه است.
  ـ جواب مرا به همین نوع سؤالها می*دهی؟
  ـ بله بپرس.
  ـ آیا چشم داری؟
  ـ آری.
  ـ با آن چه می*كنی؟
  ـ رنگها و اشخاص را با آن می*بینم.
  ـ شامه داری؟
  ـ آری.
  ـ با آن چه می*كنی؟
  ـ بوییدنیها را استشمام می*كنم.
  ـ دهان داری؟
  ـ آری.
  ـ با آن چه می*كنی؟
  ـ طعم غذا*ها را می*فهمم.
  ـ گوش داری؟
  ـ آری.
  ـ با آن چه می*كنی؟
  ـ شنیدنیها را می*شنوم.
  ـ آیا قلب داری؟
  ـ آری.
  ـ آیا این جوارح از قلب بی*نیار هستند؟
  ـ نه.
  ـ چگونه ممكن است.
  ـ پسرم هر وقت جوارح انسان درباره چیزی شك كنند آن را به قلب ارائه می*دهند كه شك را برطرف كند و یه یقین برساند.
  ـ خداوند تبارك و تعالی قلب را برای رفع ابهام و شك قرار داد؟
  ـ آری.
  ـ پس جوارح نیازمند به قلب هستند و در غیر این صورت به یقین نمی*رسند؟
  ـ آری.
  ـ ای أبامروان چطور شد كه خداوند برای جوارح انسان امام و پیشواریی قرار داد كه محل برطرف كردن شك و ابهام باشد اما این خلق را همگی سرگشته و حیران گذاشت تا همچنان در شك و اختلاف بمانند و برای ایشان امام و رهبر انتخاب نفرمود تا آنها را از شك و حیرت بدر آورد؟!
  هشام می*گوید: اینجا بود كه طرف مناظره ساكت شد و دیگر سخن نگفت. آنگاه امام - علیه السلام - خندید و فرمود: چه كسی به تو آموخت كه از این طریق وارد بحث شوی؟
  عرض كرد: هر چه دارم از شما دارم. امام - علیه السلام - فرمود: به خدا سوگند این طریق بحث كردن در صحف ابراهیم و موسی نوشته شده است. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  مؤمن*الطّاق
  محمدبن نعمان كوفی ابو*جعفرمعروف به مؤمن*الطاق در شهر كوفه دكانی در محله طاق*المحامل داشت. چند كتاب تألیف كرده و با مخالفین و خوارج مناظره و احتجاج نموده است.
  یك روز نعمان*بن ثابت به او گفت: شما شیعیان اعتقاد به رجعت دارید؟ گفت: آری، گفت پس پانصد اشرفی به من قرض بده. و در رجعت كه به دنیا برگشتم از من برگیر، مؤمن*الطاق گفت: از برای من ضامنی بیاور كه چون به دنیا بر*می*گردی به صورت انسان برگردی تا من پول را بدهم! روز دیگر همین شخص به طعنه گفت: ای مؤمن*الطاق امام تو حضرت صادق - علیه السلام - وفات كرد مؤمن*الطاق فرمود:
  «لكن امامك من المنظرین الی یوم الوقت المعلووم».
  اما امام تو (یعنی شیطان) تا روز قیامت نخواهد مرد. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  هم او با اصحاب خود در مجلسی نشسته بود كه مؤمن*الطاق از دور پیدا شد و متوجه مجلس آنها گشت، همینكه چشم نعمان به او افتاد از روی تعصب و عناد به اصحاب خود گفت كه:
  «قد جائكم الشیطان»، یعنی شیطان به سوی شما آمد.
  مؤمن*الطاق فورا در پاسخ گفت:
  «انا ارسلنا الشیاطین علی*الكافرین تؤزّهم ازّا».[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  ما شیطانها را به سوی كافران فرستاده*ایم كه به سختی تحریكشان كنند.
  مؤمن*الطاق شنید كه مردی در كوفه به نام ضحاك نام خود را امیرالمؤمنین نهاده به سراغ او رفت و گفت: من در دین خود بصیرتی دارم، شنیده*ام كه تو دارای صفت عدل و انصاف هستی بنابراین دوست داشتم كه به اصحاب تو ملحق شوم. ضحاك با اصحاب خود در میان گذاشت و گفت اگر این مرد با ما یار شود كار ما رواج پیدا خواهد كرد. مؤمن*الطاق گفت: مرا از اصول دین خود آگاه كن تا با تو مناظره كنم هر كدام پیروز شدیم در دین و كیش یكدیگر در آئیم و بهتر است كه یك نفر را جهت روشن شدن حق معین كنی تا بین ما حكم قرار گیرد.
  ضحاك به یكی از اصحاب خود اشاره كرد و گفت: این مرد در میان من و تو حكم باشد كه عالم و فاضل است.
  مؤمن*الطاق گفت: این مرد را در دینی كه آمده*ام با تو مناظره كنم حكم قرار دهی؟ ضحاك گفت: آری. در اینجا مؤمن*الطاق روی به اصحاب و یاران ضحاك كرد و گفت: اینك رهبر شما در دین خدا حكم گرفت. اصحاب ضحاك به جان ضحاك افتادند آنقدر چوب و شمشیر به او زدند كه هلاك شد.
  چند كتاب به نامهای الامامه، المعرفه، الرّدعلی المعتزله در فهرست كتب از تألیفا مؤمن*الطاق ثبت شده و بعضی لقب او را از این جهت طاق و یگانه گفتند زیرا كه طاق و فرزانه در زهدو تقوی و مناظرات و مباحثات بود.


  هر جمعه برایت نامه ای می نویسم و خود خوب میدانم که چرا نمی آیی!!!
  چون می دانم که خوب میدانی که خط همه نامه هایم کوفی است! 2. #2
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۹ شهریور ۹۶ [ ۰۲:۲۳]
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  2,302
  امتیاز
  42,397
  سطح
  1
  Points: 42,397, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 57.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsYour first GroupCreated Album picturesCreated Blog entryTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  134
  سپاس ها
  1,362
  سپاس شده 1,584 در 1,016 پست
  حالت من
  Zodranj


  جابر بن حیّان
  او اهل خراسان و پدرش دارای شغل داروفروشی بود و چون از مخالفین حكومت بنی*امیه بوده با ابومسلم و سایر مخالفین اموی به طور سرّی همكاری می*نمود و بالاخره هم طرفداران بنی*امیه او را در خراسان به قتل رساندند.
  جابر پس از كشته شدن پدر از خراسان بیرون آمد و به مدینه رفت و خدمت امام محمد باقر علیه*السلام مشرّف شد اما پس از مدت كوتاهی امام پنجم علیه*السلام به شهادت رسید و او در ردیف شاگردان امام صادق - علیه السلام - قرار گرفت و چون بعدها دركوفه ساكن شده بود معروف به كوفی شد. جابر یكی از مردان با نبوغ روزگار بود كه نظیرش در تاریخ خیلی كم دیده شده است. او در تمام علوم و فنون مخصوصا در علم شیمی تألیفات زیادی دارد و به اعتراف خود همه را از امام صادق علیه*السّلام آموخته است. در اكثر آثار و رساله*هایش می*نویسد:
  «قال لی جعفر علیه*السّلام القی علی *جعفر علیه**السّلام، حدّثنی مولای جعفر علیه*السّلام، اخذت هذا العلم من جعفر ابن* محمّد سید أهل زمانه علیهما السّلام».
  جابر علاوه بر فریضه*ها و تئوری*های علمی كه از اظهار كرده شخصا آزمایشگاهی متناسب با وسایل آن روز بوجود آورد و تئوری*های خود را به صورت عمل در می*آورد. از مخترعات او اسید آزتیك (تیزاب معمولی) و تیزاب سلطانی می*باشد كه مركب از اسید ازتیك و اسید كلرید ریك است. همچنین الكل از مخترعات اوست و او بود كه چندین فلز و شبه فلز را كشف كرد.
  جابر یكی از مفاخر علمی اسلامی در قرن دوم هجری است و ترقی علوم طبیعی مخصوصا شیمی در اثر كاوشهای او بوده و دانشمندان بعد از وی مانند محمد زكریّای رازی، ابو علی سینا، ابو علی مسكویه از آثار او استفاده*های گوناگون علمی نموده*اند.
  در دوران رنسانس اروپا در حدود سیصد رساله از جابربن* حیّان به زبان آلمانی چاپ شده كه در كتابخانه*های برلین و پاریس موجود است. از مجموع آراء و عقایدی كه درباره*ی جابر اظهار گردیده این نكته مسلّم است كه جابر شاگرد اختصاصی امام صادق - علیه السلام - بوده و در تألیفات خود از آن حضرت الهام گرفته همانطور كه خود اعتراف نموده است و توانسته پانصد رساله با نظر امام - علیه السلام - تكمیل نماید. اغلب این رسالات غیر از علوم شرعی (فقه و تفسیر و اصول عقاید و حدیث و كلام و غیره) *بوده و در رشته*های تخصّصی مانند هیأت و نجوم و طبیعیّات و پزشكی و غیره تدوین یافته است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  فرید وجدی در دائره المعارف خود می*نویسد:
  ابو*عبدالله جعفر الصادق ـ علیه*السلام ـ یكی از ائمه اثنی*عشر در مذهب امامیه است و از سادات و بزرگان خاندان نبوت است و به واسطه صداقت درگفتار به صادق لقب یافته است. حضرتش ازفاضلترین انسانها و دارای مقالاتی در علم كیمیاست. شاگرد او ابو*موسی جابربن*حیّن كتابی تألیف نموده مشتمل بر هزار ورق و مضمّن رسائل حضرت صادق - علیه السلام - كه در پانصد رساله تدوین شده* است. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  بعضی از كتابهایی كه از جابر به زبانهای خارجی ترجمه شده عبارت است كتاب*السّموم، در گیاه شناسی و جانور*شناسی و از سّموم آنها كه در طب مورد استفاده است بحث می*كند.
  كتاب الخواص: ازخواص داروها و طرز تركیب آنها گفتگو می*كند و كتاب طبّی است و نخسه آن در لندن موجود است.
  كتاب البیان: این كتاب در هندسه نوشته شده كه در سال 1891 به زبان لاتین ترجمه شده است.
  كتاب الزّیبق: این كتاب را«بر تلو» شیمیدان معروف فرانسوی ترجمه و چاپ نموده ودر كتابخانه «لیون» موجود است.
  مفضل بن عمر جعفی
  او از فقهای بزرگ و موثق، از اصحاب خاص امام صادق - علیه السلام - و متصدی برخی از امور از جانب آن حضرت بود. گروهی از شیعیان به مدینه آمدند و از امام - علیه السلام - تقاضا كردند شخصی را به ایشان معرفی كند كه به هنگام نیاز در امور دینی و احكام شرعی به او مراجعه كنند، امام - علیه السلام - فرمود: هركس سؤالی داشت نزد من بیایدو از خودم بپرسدو برود. آنان اصرار كردند كه حتما شخصی را نیز تعیین فرماید، فرمود:
  «مفضل*بن عمر را برایتان تعیین كردم، آنچه بگوید بپذیرید، زیرا او جز حق نمی*گوید:
  امام صادق ـ - علیه السلام - ـ در چند جلسه درس توحید و خداشناسی را به مفضل آموخت كه بعد از آن معروف شد به توحید مفضّل. مرحوم مجلسی در بحارو شیخ مفید در اختصاص متن كامل آن را نقل كرده*اند. مفضل نزد امام - علیه السلام - آنقدر محبوب بود كه یك بار وقتی بر امام - علیه السلام - واردآن شد حضرت به او لبخندی زد و فرمود:
  «الی یا مفضّل! فوربی انّی لاحبك و احبّ من یحبك یا مفضّل، لو عرف جمیع اصحابی ما تعرف ما اختلف اثنان»
  بیا نزدیك ای مفضّل! به خدا سوگند ترا دوست دارم و كسی را كه ترا دوست دارد نیز دوست می*دارم. ای مفضّل: اگر اصحاب من همگی به آنچه را كه در تو بدان معرفت یافتی آشنایی پیدا می*كردند هیچگاه بین دو نفر اختلافی نمی*افتد. سپس مفضل عرض كرد گمان می*كنم بیش از آنچه را كه سزاوار هستم درباره من فرمودید. امام ـ - علیه السلام - فرمود ـ: بلكه آنچه را كه خداوند تبارك و تعالی درباره تو قرارداده گفتم.
  مفضّل گفت: ای پسر رسول خدا ـ صل الله علیه و اله وسلم ـ جابربن یزید چه منزلتی نزد شما دارد؟ فرمود منزلت سلمان نزد رسول خدا ـ صل الله علیه و اله و سلم ـ عرض كرد: داودبن كثیر رقی چه منزلتی نزد شما دارد؟ فرمود: منزلت مقداد نزد رسول خدا ـ صل الله علیه و اله و سلم ـ.
  مفضل می*گوید یكی از سفارشات امام ـ - علیه السلام - ـ به من این بود كه مطالب را بنویس و علمت را بین برادران ایمانیت نشر بده تا پس از مرگ تو نوشته*هایت به دیگران به ارث برسد. زیرا كه زمانی ر این مردم فرا می*رسد كه به چیزی اهمیت نمی*دهند مگر به نوشته*های پیشینیان![برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  فیض*بن مختار به امام - علیه السلام - عرض كرد فدایت شوم من در جلسات و حلقات بعضی از مردم كوفه شركت می*كنم و گرفتار اشكال مرا بر طرف كرده و مرا رحمت می*كند به طوری قلبم اطمینان پیدا می*كند كه دیگر هیچگونه ابهامی باقی نمی*ماند.
  امام ـ - علیه السلام - فرمود ـ : ای فیض او از آنچه درباره*اش گفتی اجلّ و بالاتر است. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  امام كاظم ـ - علیه السلام - ـ درباره مفضّل فرمود:
  مفضل همدم و موجب راحتی من است و هنگامی كه مفضّل از دنیا رفت فرمود: خدا او را رحمت كند. او پدری بود بعد از پدرم، هم اكنون او راحت و آسوده شد. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  ابو بصیرلیث *بن البختری
  او افتخار شاگردی امام باقر و امام صادق - علیه السلام - را داشت.
  جمیل*بن درّاج می*گوید: از امام صادق - علیه السلام - شنیدم كه فرمود:
  «بشّرالمخبتین بالجنه بریدبن معاویه العجلی و ابو بصیرلیث بن البختری المرادی و محمد بن مسلم و زوراره امناء الله علی حلاله و حرامه لولا هولاء لا نقطعت آثار النبّوه و اندرست»
  دلداگان به حضرت حق را به بهشت مژده دهید، بریدبن عجلی، ابوبصیر، محمدبن مسلم وزراه. اینها همان چهار مرد نجیب و امین خدا بر حلال و حرام هستند كه اگر این چهار نبودند آثار نبوت قطع و از بین می*رفت. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  سلیمان بن خالد می*گوید از امام صادق - علیه السلام - شنیدم كه می*فرمود:
  «ماأجداحدا أحیا ذكرنا و احادیث ابی الاّ زواره و ابوابصیر. و لیث المرادی و محمدبن مسلم و بریدبن
  معاویه العجلی ولو هؤلاء ما كان احد یستنبط هذا هولاء حفاظ الدین و امناء ابی علی حلال الله و حرامه و هم سابقّون الینا فی*الدنیا و السابقون الینا فی*الآخره و تقدمت».
  نیافتم احدی را كه معارف ما و احادیث پدرم را زنده كند مگر زراره وابوبصیر و لیث المرادی و محمدبن مسلم و برید عجلی. اگر اینها نبودند كسی نمی*توانستند احكام را استنباط كند، اینها حافظان دین و أمناء پدرم امام باقر - علیه السلام - بر حلال وحرام خدا هستند.
  ایشان سبقت گیرندگان در دنیا به سوی ما می*باشند همانطور كه در آخرت نیز به سوی ما سبقت خواهند گرفت و بر دیگران مقدم خواهند بود.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  و همان بزرگوار فرمود: اوتاد زمین و اعلام دین چهار نفرند، محمدبن مسلم، بریدبن عجلی، ابو بصیر و زراهبن اعین.
  یك روز نفس زنان بر امام - علیه السلام - وارد شد. همینكه در گوشه*ای نشست امام - علیه السلام - فرمود: چرا اینطور نفس می*كشی؟ عرض كرد فدایت شوم ای پسر رسول خدا پیر شده*ام و استخوانهایم سست شده و به مرگ نزدیكم و نمی*دانم كه آیا برای جهان آخرت خویش كاری كرده*ام
  امام فرمود: ای ابامحمد تو هم اینطور صحبت می*كنی؟ عرض كرد فدایت شوم چگونه این سخن را نگویم! فرمود: ای ابا محمد آیا نمی*دانی كه خداوند تبارك و تعالی به جوانان شما كرم می*كند و از كهنسالان شما حیا می*كند!![برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  جمیل*بن درّاج
  او با برادرش افتخار درك محضر امام - علیه السلام - را داشته و جزء فضلاء و اهل دانش و فقهاء معروف هستند. جمیل بسیار زاهد و عابد بود و به طوری كه سجده*های طولانی او در بین مردم ضرب*المثل بود. در آخر عمر از نعمت بینایی محروم گردید و زندگانی*اش تا زمان حضرت رضا - علیه السلام - به طول انجامید.
  فضل بن شاذان می*گوید: یك روز برمحمدبن ابی عمیر وارد شدم در حالی كه در سجده بود. سجده را خیلی طول داد وقتی سر از سجده برداشت او را به خاطر طول سجودش تعریف و تمجید كردم. او به من گفت اگر سجده*های طولانی جمیل بن درّاج را ببینی چه خواهی گفت: روزی دیگر بر جمیل وارد شدم دیدم كه جدا سجده*ها را طولانی بجا می*آورد. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  معلی بن خنیس
  او به شغل بزازی مشغول بود. از روایات استفاده می*شود كه معلّی از اولیاءالله و از اهل بهشت است. امام - علیه السلام - بقدری به او علاقمند بود كه وی را وكیل و قیّم بر نفقات خانواده خویش نمود.
  عقبهبن خالد می*گوید: من و معلی خنیس و عثمان ابن عمران به محضر امام صادق - علیه السلام - مشرف شدیم، همینكه حضرت ما را دید فرمود: مرحبا مرحبا به شما، این صورتها ما را دوست دارند و ما هم ایشان را دوست می*داریم.
  «جعلكم الله معنا فی الدنیا و الآخره» خداوند تبارك و تعالی شما را با ما در دنیا و آخرت قراردهد.
  ابوبصیر می*گوید: خدمت امام - علیه السلام - بودم نام معلی بن خنیس به میان آمد امام فرمود: ای ابوبصیر آنچه درباره معلی بن خنیس می*گویم پنهان بدار. عرض كردم. پنهان می*دارم. فرمود: «معلی» به مقام والای خود نمی*رسد مگر به آنچه داودبن علی بر سر او می*آورد! گفتم: داودبن علی با او چه می*كند فرمود: او را احضار می*كند وگردنش را می*زند بدنش را به دار می*آویزدو این كار در سال آینده واقع می*شود.
  سال بعد داودبن علی فرماندار مدینه شد و معلی بن خنیس را احضار كرد و از او خواست شیعیان امام صادق - علیه السلام - را معرفی كند. معلی نپذیرفت. فرماندار تهدید كرد كه اگر مقاومت كنی و نگویی ترا می*كشم معلی گفت: مرا به كشتن تهدید می*كنی؟! به خدا سوگند اگر شیعیان امام صادق - علیه السلام - زیر پای من باشند پا از روی آنان بر*نمی*دارم و اگر مرا بكشی مرا خوشبخت و خود را بدبخت ساخته*ای و داوود او را به شهادت رساند.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  ابو حمزه ثمالی
  نام شریف او ثابت بن دینار، مردی ثقه و جلیل القدر و از زهاد و مشایخ اهل كوفه بود وكتابی در تفسیر قرآن نوشته است.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  امام رضا - علیه السلام - درباره او فرمود، ابوحمزه ثمالی در زمان خود مانند سلمان فارسی بود سپس امام هشتم می*فرماید: بدین جهت كه خدمت چهار نفر از ما (علی بن الحسین و محمدبن علی و جعفربن محمد و موسی بن جعفر) را كرده است. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  امام صادق - علیه السلام - او را طلبید وقتی به محضرش آمد امام - علیه السلام - به او فرمود: وقتی ترا می*بینم استراحت و آسایش می*یابم. یك روز امام زین العابدین - علیه السلام - وارد كوفه شد و به مسجد كوفه رفت. ابوحمزه ثمالی می*گوید: نشنیدم لهجه پاكیزه*تر از او، نزدیكش رفتم تا بشنوم چه می*گوید: شنیدم كه می*گفت:
  «الهی ان كان قد عصیتك فانّی قد اصعتك فی احب* الآ*شیاء الیك».
  بار پروردگارا اگر معصیت ترا كردم ولی بتحقیق بهترین چیزها را كه تو دوست داری به محضرت آورده*ام. ابوحمزه می*گوید: من دنبال او حركت كردم تا به محل نگهداری شتران رسیدیم در آنجا غلام سیاهی را دیدم از او پرسیداین شخص كیست؟
  گفت: «اویخفی علیك شمائله»، از سیما و شمائلش او را نشناختی! او علی بن*الحسین - علیه السلام - است. ابو حمزه گفت خود را روی قدمهای حضرت انداختم و بوسه بر پاهای مباركش زدم، آن بزرگوار نگذاشت و با دست خود سر مرا بلند كرد و فرمود: ای ابوحمزه چنین نكن سجده نشاید مگر برای خداوند عزوجل. عرض كردم ای پسر رسول خدا صل الله علیه و اله و سلم برای چه به اینجا آمدید. فرمود: برآنچه كه مشاهده كردی یعنی نماز در مسجد كوفه و اگر مردم بدانند چه فضیلتی در آن است به این مكان می*آیند اگر چه به روش كودكان، خود را بر زمین كشند. سپس فرمود: آیا میل داری كه به انفاق به زیارت قبر جدم علی بن ابیطالب - علیه السلام - برویم. عرض كردم آری. آنگاه همراه با حضرت به كنار قبر مطهّر امیرالمؤمنین - علیه السلام - رسیدیم. امام - علیه السلام - صورت خودرا روی قبر گذاشت و فرمود: این قبر جدّم علی بن ابیطالیب - علیه السلام - است. آنگاه آن حضرت را زیارت كرد به زیارتی كه اول آن « السّلام علی اسم الله الرّضی ونور وجهه المضیئ...»
  می*باشد. و در پایان با قبر مطهّر وداع نمود و به سوی مدینه حركت كرد و من هم به كوبه بازگشتم. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  ابوحمزه می*گوید: دختری داشتم كه به زمین افتاد و دستش شكست، نشان شكسته بند دادم. دستش را دید و گفت شكسته است به داخل خانه*اش رفت كه وسایل بستن و معالجه را بیاورد. من در آستانه درب خانه ایستاده بودم، دلم به حال دخترم سوخت گریه كردم و از درگاه پروردگار شفایش را خواستم. شكسته بند با وسایلش آمد همینكه دست او را گرفت تا معالجه كند هیچگونه آثاری از شكستگی مشاهده نكرد به دست دیگرش نظر كرد دید آنهم سالم است. گفت این دختر عیبی ندارد. ابوحمزه می*گوید: این حادثه را برای امام صادق - علیه السلام - بیان كردم:
  «فقال یا ابا حمزه و افق الدعاء الرّضا فاستجبیب لك فی أسرع من طرفه عین».
  پس فرمودند: ای ابا حمزه دعا را با رضا و تسلیم حق بودن همراه كن خداوند تبارك و تعالی سریعتر از یك چشم به هم زدن مستجاب می*نماید.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  ابو بصیر می*گوید به خدمت امام صادق - علیه السلام - شرفیاب شدم امام - علیه السلام - احوال ابوحمزه ثمالی را پرسید عرض كردم وقتی از هم جدا شدیم بیمار بود. فرمود: هرگاه به نزد او مراجعت كردی،
  «فاقرأه منّی السلام واعلمه انّه یموت فی شهزژر كذا فی یوم كذا»
  سلام مرا به او برسان و بگو كه تو در فلان ماه و فلان روز وفات خواهی كرد.
  ابی بصیر می*گوید: عرض كردم فدایت شوم به خدا سوگند ما با او انس داشتیم و او از شیعیان شماست.
  امام - علیه السلام - فرمود:
  « صدقت ما عندنا خیز له»
  راستی گفتی آنچه نزد ما برای شماست بهتر است برای شما. گفتم شیعه شما با شماست.
  فرمود:
  «نعم ان هو خاف الله و راقب نبّیه و تو فیّ الذنوب فاذا فعل كان معنا فی درجاتنا».
  آری، اگر از خدا بترسید و مراقب پیغمبر خود باشد و از گناهان خود را نگاه دارد با ما خواهد بود.
  گفتند این اتفاق در همان سال یعنی سنه صدوپنجاه هجری همانطور كه امام - علیه السلام - پیش بینی كرده بود واقع شد.
  فیض بن مختار كوفی
  او مردی ثقه و از راویان احادیث امام باقر و امام صادق - علیه السلام - بود یك بار به محضر امام صادق - علیه السلام - شرفیاب شد و اصرار زیاد كرد كه امام بعد از خود را معرفی كند.
  امام - علیه السلام - پرده*آی را كه در كنار اتاق آویخته بود بالا زد و پشت آن پرده رفت و او را نیز طلبید، فیض چون به آن موضوع وارد شد دید آنجا محل نماز حضرت است. امام - علیه السلام - در آنجا محل نماز حضرت است. امام در آنجا نماز خواند آنگاه از قبله منحرف شده روبروی فیض نشست كه در این بین امام موسی - علیه السلام - داخل شد و در آن موقع آن بزرگوار پنج ساله بود و در دست خود تازیانه داشت. حضرتصدق - علیه السلام - او را بر زانوی خود نشانید و فرمود: پدرم و مادرم فدایت باد این تازیانه چیست؟ گفت: به برادرم علی برخورد كردم این را در دست او دیدم كه بر حیوانی می*زد از دست او گرفتم.
  آنگاه امام - علیه السلام - فرمود: ای فیض صحف ابراهیم و موسی به رسول خدا صل الله علیه و اله وسلم رسید و آن حضرت به علی بن ابیطالب - علیه السلام - سپرد و او را امین دانست و بعد یك یك امامان را نام برد كه هر كدام به امام بعد از خود آن صحف را سپردند و فرمود: هم اكنون آن صحف نزد من است و من این پسرم را امین دانسته با كمی سنش به او سپرده*ام. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . سفینه *البحار، ج 2 ص 719.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . اصول كافی، ج 1، ص 169، و احتیاج طبرسی، ج 2، ص 126.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . بحار، ج 47، ص 405.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . مریم، 83 - بحار، ج 47، ص 405.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . حضرت صادق - علیه السّلام- مرحوم كمپانی، ص262.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . دائره المعارف، ج3، ص 109.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . معجم رجال الحدیث، ج 18، ص 302.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . معجم رجال الحدیث، ج 18، ص 302.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . تحفه الاحباب، ص 376.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . سفینه البحار، ج 1، ص 68.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . معجم رجال الحدیث، ج 14، ص 142.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . معجم رجال الحدیث،. ج 14، ص 145.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . معجم رجال الحدیث، ج 4، ص 151 و سفینه البحار، ج 1، ص 80.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . بحار، ج 47، ص 129.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . رجال نجاشی، ص 83.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . رجال علاّمه حلّی، ص 29.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . منتهی*الامال،ج2،ص190.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . 2ـ معجم رجال الحدیث، ج 3،ص 387
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] . منتهی الآمال، ج 2، ص 197.


  هر جمعه برایت نامه ای می نویسم و خود خوب میدانم که چرا نمی آیی!!!
  چون می دانم که خوب میدانی که خط همه نامه هایم کوفی است!اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •