کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فَروَردینگان

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۹ شهریور ۹۶ [ ۰۲:۲۳]
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  2,302
  امتیاز
  42,397
  سطح
  1
  Points: 42,397, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 57.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsYour first GroupCreated Album picturesCreated Blog entryTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  134
  سپاس ها
  1,362
  سپاس شده 1,584 در 1,016 پست
  حالت من
  Zodranj

  فَروَردینگان

  فَروَردینگان یکی از جشن*های اصیل ایرانی است.
  در جشن فروردینگان که امروزه بیشتر به جشن فرودگ معروف است، زردشتیان سر مزار درگذشتگان خود (در تهران به قصر فیروزه، گورستان زردشتیان) می*روند و برای خشنودی روان*ها عود و کندر آتش می*زنند.
  در ایران قدیم، به مناسبت*های گوناگون جشنی برگزار می*شد و از آنجا که «جشن» نوعی عبادت به شمار می*آمد، برگزاری آن رنگ و صبغه دینی به خود گرفته بود.
  در باورهای ایرانی، برخی از این جشن*ها، جشن*های واجب بود، مانند گاهنبارها که جشن*های سالگرد آفرینش*های شش*گانه (آسمان، آب، زمین، گیاه، چارپای مفید و انسان) هستند و برخی جشن*های مستحب، مانند جشن*های برابری نام روز و ماه.
  در اعتقادات زرتشتی، ماه را به چهار قسمت نامساوی تقسیم می*کردند و هر روز ماه را با نام یکی از امشاسپندان و ایزدان می*خواندند. در هر ماه، در روزی که با نام آن ماه همنام می*شد، جشنی برگزار می*کردند که برخی از این جشن*ها از عمومیت و اهمیت زیادی برخوردار بودند و تا امروز اعتبار و اهمیت خود را حفظ کرده*اند، مانند جشن فروردینگان (
  ۱۹فرودین)، جشن تیرگان (۱۳تیر)، جشن مهرگان (۱۶مهر) و جشن اسفندگان (اسفند ۵).
  روز نوزدهم هر ماه «فروردین» نام دارد و نوزدهم فروردین جشنی برگزار می*شد، به نام «فروردینگان» که به آن «فرودگ» نیز می*گویند. فروردین به معنای «فروهرها» و ماه فروردین اصلاً ماه فروهرها و این جشن در تجلیل از فروهرهاست.
  فروهر
  (Frawahr) که صورت اوستایی آن فروشی (Fravashi) و صورت فارسی باستان آن فرورتی (Fra vrti ) است، یکی از موجودات اساطیری ایران و از بحث*انگیزترین آنهاست. هر انسانی از پنج عنصر تشکیل شده است: روان، جان (اساس زندگی)، فروشی («خود» آسمانی او)، وجدان و تن. فروهر یا فروشی بخشی از وجود مینوی انسان است که روح محافظ اوست.
  هر بدی که آدمی بر زمین کند، بر «خود آسمانی او تأثیر نمی*گذارد و فقط وجود زمینی انسان است که به سبب گناهانش در دوزخ رنج می*برد. به عبارت دیگر، فروهر روح پاسبان آدمی است که پیش از تولد وجود دارد و پس از مرگ نیز باقی می*ماند. روان پس از مرگ به فروشی خود می*پیوندد.
  از آنجا که فروهرها یکسره پاکند، از یاوران نیروهای اهورایی به شمار می*آیند و اهورامزدا را در نبرد با اهریمن یاری می*کنند. آنان همچون «سواران دلاور نیزه به دست» به صف ایستاده*اند و مانع فرار اهریمن از جهان روشنی می*شوند که با زور در آن وارد شده بود. در مورد معنای این کلمه نظرات گوناگون ارائه شده است.
  ظاهر کلمه از پیشوند «فرا_» و بن فعلی «ور» و پسوند اسم مونث*ساز «تی» ساخته شده است. اما چون بن «ور» معانی گوناگونی در زبان*های باستانی ایران دارد، در مورد معنای این کلمه اختلاف نظر است. برخی ایران*شناسان معنای «گزینش» را برای آن در نظر گرفته*اند و با این معنی، فروهر آن بخشی از انسان است که توانایی گزینش میان خوب و بد را دارد.
  برخی دیگر «ور» را به معنای «پوشاننده، در برگیرنده» می*پندارند و «فروهر» را «نگاهبان، پشتیبان» معنا می*کنند. «ور» به معنای «آبستن کردن» نیز است و با این معنا، می*توان ارتباط فروهرها را با زاییدن توجیه کرد. چون در مراحل اولیه جامعه آدمی، باور مردم این بود که آنچه باعث آبستنی زنان می*شود، ارواح نیاکان است. اما پیشنهادی که از همه معقول*تر به نظر می*رسد، عقیده بیلی
  (Bailey)، ایران*شناس بزرگ،است که این واژه را از بن «ورتی» (varti_) به معنای «دلاوری» می*گیرد و معتقد است فروهر نماینده روان پهلوانی در گذشته بود که مجسمه دلیری شناخته می*شد.
  در این صورت، باید فرض کرد در میان ایرانیان رزمنده، روزگاری آیین پرستش پهلوان رایج بوده و بازماندگان، پهلوانان درگذشته را ستایش می*کردند تا از نیروی پهلوانی بالقوه آنان کمک و مدد بگیرند.
  فروهرها را موجوداتی مونث و بالدار و جنگجو می*دانستند که در آسمان زندگی می*کنند. از این*رو، بسیار چست و چالاک*اند تا در هنگام لزوم با سرعت و شتاب به کمک خویشان خود بشتابند. بازماندگان نیز با خیرات و خواندن دعا موجبات خشنودی خاطر آنان را فراهم می*کردند.
  عقیده به فروشی باوری پیش زرتشتی و متعلق به دوران آریایی*هاست. در اساطیر هند نیز باوری مشابه، با نام «پیتارا
  » (Pitara) وجود دارد. و جشن مربوط به آنها را موکتاد (Muktad) می*نامند. زمان بازگشت فروهرها به زمین نیز در نوروز و ماه فروردین با زمانی که در دیگر تمدن*های هند و اروپایی برای این واقعه قائل بودند (نیمه ماه مارس) تطبیق می*کند. باوری که محکم و با قدرت به دین زرتشت راه یافت و کاملاً رنگ دینی به خود گرفت.
  در اوستا، قدیمی*ترین ذکری که از فروشی*ها شده است، در یسنای هفت*هات است. گذشته از این، سرودی مفصل در اوستا در ستایش از فروشی*ها داریم به نام «فروردین یشت» که یشت سیزدهم و بلندترین یشت اوستاست. در این یشت، هم عناصر بسیار کهن و هم عناصر زرتشتی به چشم می*خورد و در آن، از فروهر همه پاکان و پادشاهان و پرهیزگاران مشهور یاد شده است. بیش از سیصد و پنجاه اسم در این یشت آمده است. «همه فروشی*های نیرومند، مقدس و نیک راستان را می*ستاییم، از گیه مرتن (کیومرث) تا سئوشینت (سوشیانس) پیروزگر» (یشت 13، بند 145). در مصائب و سختی*ها و ناخوشی*ها و بیم و هراس باید از فروهرهای نیکان یاد کرد و کمک خواست. فروهر هر یک از نامداران برای رفع بلای مخصوصی خوانده می*شود،
  مثلاً فروهر جمشید برای رفع فقر و خشکسالی،* فروهر فریدون برای رفع ناخوشی، فروهر گرشاسب علیه دشمن و دزد. فروشی*ها وظیفه توزیع آب را بر دوش دارند و از این منظر، همکار خرداد،* امشاسپند موکل بر آب، هستند.
  همچنین در نبرد تیشتر، ایزد باران، با اپوش، دیو خشکسالی، یاری*رسان تیشترند. فروهرها از پیکر گرشاسب نیز که تا هزاره اوشیدرماه در بی*هوشی به سر می*برد، محافظت می*کنند. همچنین
  ۹۹۹۹۹فروشی مقدس از سه نطفه زردشت در آب دریاچه کیانسه مراقبت می*کنند که فرزندان موعود زردشت (اوشیدر، اوشیدرماه، سوشیانس) از این نطفه*ها به وجود خواهند آمد.
  فروشی*ها در هنگام جنگ به یاری می*شتابند و هنگام صلح کمک می*دهند. فروشی*ها نیز چون ایزدان مورد احترام بوده*اند. از فر و فروغ آنان است که زنان تخمه فرزندان را در زهدان می*گیرند. از فر و فروغ آنان است که زنان آبستن فرزندان می*شوند. از فر و فروغ آنان است که زنان باردار آسان می*زایند.» (فروردین یشت، بند 15). هنوز زردشتیان رسم دارند به هنگام ازدواج، فروشی*ها را ستایش و نیایش کنند.
  جشن مربوط به فروشی*ها از آخرین گاهانبار شروع می*شد. در دوران باستان، همسپثمیدیه (پهلوی: هماسپسمان) جشن فروهرها بود و ظاهراً در آن هنگام ده روز و ده شب برگزار می*شد. بعدها همسپثمیدیه به یادبود آفرینش انسان تخصیص یافت. جشن*های نوروزی و ماه فروردین با فروهرها پیوند خورده است، چون عقیده بر این است که در این ایام سال، فروهرها به زمین فرود می*آیند و به خانه*های سابق خویش می*روند.
  پس مردم باید برای پیشواز آنان خانه را پاکیزه کنند، برای هدایت آنان آتش بیفروزند و در این روزها، بوی*های خوش در آتش نهند و روان*ها را ستایش کنند و اوستا بخوانند تا روان*ها آسایش داشته باشند و با شادی و نشاط باشند و برکت ارزانی دارند. در این روزها، به هیچ کاری نباید دست زد، مگر انجام وظایف و کار نیک تا اینکه فروشی*ها با رضایت خاطر به جای*های خویش برگردند و خوبی بخواهند و در پایان جشن، روان*ها را بدرود می*گویند.
  در روز نوزدهم فروردین، روز جشن فروردینگان مراسم خاصی در بزرگداشت این موجودات مینوی و در بعدی گسترده*تر، در بزرگداشت روان درگذشتگان برگزار می*شد که هنوز در میان هموطنان زردشتی، بخصوص در یزد، با تشریفات خاصی برگزار می*شود. در این جشن که امروزه بیشتر به جشن فرودگ (احتمالاً از فروردگ، «فرورد» صورت فارسی فروشی) معروف است، زردشتیان سر مزار درگذشتگان خود (در تهران به قصر فیروزه، گورستان زردشتیان) می*روند و برای خشنودی روان*ها عود و کندر آتش می*زنند و گل و گیاه و میوه و شمع و لرک بر سر مزار می*گذارند.
  لرک مخلوطی است از هفت میوه خشک خام از قبیل پسته خام، بادام خام، فندق خام، برگه،* انجیر خشک، خرما، توت. ترکیبات لرک به مناسبت*های مختلف تغییر می*کند. لرک مراسم درگذشته با لرک مراسم عروسی و سدره*پوشی متفاوت است. در لرک شادی، پسته و بادام و فندق بو داده است، انجیر و خرما و توت ندارد و نقل هم حتما به آن اضافه می*شود. معمولاً برای مراسم عقد (گواگ گیران)، لرک را داخل تور بسته*بندی و بعد از مراسم بین نزدیکان توزیع می*کنند.
  در جشن فرودگ، هفت موبد وارد می*شوند و می*نشینند. لرک*ها را در چادرشب*هایی می*ریزند و جلو موبدان می*گذارند. چند «موبدیار» هم حضور دارند. موبدان شروع به اوستاخوانی می*کنند،* بیشتر هم سرودهایی از فروردین یشت می*خوانند و به این ترتیب، لرک را تبرک می*کنند. سپس، موبدیاران چادرشب*ها را به کمر می*بندند و لرک را بین مردم تقسیم می*کنند. اگر کسی هم نذری دارد، در این روز نذرش را میان مردم پخش می*کند.
  این مراسم در واقع گونه*ای دعا یا در اصطلاح مسلمانان،* فاتحه دسته جمعی برای شادی ارواح درگذشتگان است. در یزد، این مراسم از ساعت چهار بعدازظهر نوزدهم فروردین به طور مفصل برگزار می*شود، اما در تهران به دلیل مشغله*های روزانه مردم، همه نمی*توانند در یک ساعت مشخص یک جا جمع شوند. از این*رو، مراسم چند سالی است که منسجم برگزار نمی*شود و هر زردشتی هر ساعتی از روز مذکور که توانست، برای زیارت قبور به قصر فیروزه می*رود.
  فرودگ یا فروردینگان جشنی است برای یادبود درگذشتگان و از آنجا که در دین زردشتی، آیین*های سوگواری به اشکالی که می*شناسیم، وجود ندارد، این مراسم به صورت جشن برگزار می*شود و مردم روان درگذشتگان را هم در شادی خود شرکت می*دهند  هر جمعه برایت نامه ای می نویسم و خود خوب میدانم که چرا نمی آیی!!!
  چون می دانم که خوب میدانی که خط همه نامه هایم کوفی است! 2. 2 کاربر از پست مفید nasim.h سپاس کرده اند .

  وکیل (دوشنبه ۰۲ مرداد ۹۱),zahra (دوشنبه ۰۲ مرداد ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •