نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: منشور کوروش

 1. #1
  کاربر ویژه

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۰۲ خرداد ۹۲ [ ۱۴:۵۶]
  نوشته ها
  104
  امتیاز
  9,605
  سطح
  1
  Points: 9,605, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryYour first GroupThree FriendsCreated Album picturesTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  265
  سپاس ها
  89
  سپاس شده 261 در 141 پست
  حالت من
  Bitafavot

  منشور کوروش


  پیشگفتار

  منشور کورش هخامنشی، کهن*ترین بیانیه حقوق بشرِ شناخته شده جهان و سند سربلندی ایرانیان از همزیستی آشتی*جویانه و گرامیداشتِ باورها و اندیشه*های همه مردمان تابعه در هنگامه بنیادگذاری نخستین امپراطوری جهان است. دنیای باستان همواره از آتش جنگ*ها و یورش*های بی*پایان در رنج بوده است و کشورهای آشتی*جو نیز ناچار بوده*اند تا برای رهایی مردمان خود از تاخت*و*تاز*های همیشگی همسایگان ناآرام، به رویارویی و چیرگی بر آنان بپردازند. اما مهم این است که پیروزمندانِ میدان نبرد و چیره*شدگان بر شهرها، چگونه با سپاه شکسته و مردم فرودست رفتار می*کرده*اند؟* تاریخنامه*های بشری بازگوکننده رفتار نیک کورش بزرگ، پادشاه نیرومندترین کشور آنروز جهان، و کنش*های ستیزنده دیگر فرمانروایان گیتی بوده است.
  جهان امروز، نه با چشمداشت بر خاک سرزمین*ها، که با تاختن بر اندیشه، باورها، غرور و هویت ملی مردمان، چیرگی بر آنان را در سر می*پروراند. مردمانی که باورها و هویت ملی و تاریخی خود را به فراموشی سپارند؛ مردمانی که نیازمند دانش و فن*آوری کشورهای دیگر باشند؛ شکست*خوردگان جهان امروزند. پیشینیان ما گذشته*ای سرافرازانه برای ما به ارمغان نهادند. ما برای فرزندان آینده خود چه دستاوردی داریم و برای شکسته نشدن در جهانِ سخت نامهربان امروز، چه راه*هایی اندیشیده*ایم؟
  * * *
  در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی، به دنبال کاوش*های گروه انگلیسی در معبد بزرگ اِسَـگیلَـه (نیایشگاه مَـردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر باستانی بـابِـل در میاندورود (بین*النهرین) استوانه*ای از گل پخته بدست باستان*شناسی کـلدانی به نام «هرمز رسـام» پیدا شد که امروزه در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می*شود.
  بررسی*های نخستین نشان می*داد که گرداگرد این استوانه گِـلین را نوشته*هایی به خط و زبان بابلی نو (اَکَـدی) در برگرفته است که گمان می*رفت نبشته*ای از فرمانروایان آشور و بابِـل باشد. اما بررسی*های بیشتری که پس از گرته*برداری و آوانویسی و ترجمه آن انجام شد، نشان داد که این نبشته در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کورش بزرگ هخامنشی (۵۵۰-۵۳۰ پ*م.) و به هنگام ورود به شهر بابل نویسانده شده است. از زمان نگارش این فرمان تا به امروز (۱۳۸۴) ۲۵۴۵ سال می*گذرد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  هرمز رسام (۱۸۲۶- ۱۹۱۰) کاشف استوانه کورش در بابل
  منشور کورش هخامنشی

  منم کـوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابِـل، شاه سومر و اَکَد، شاه چهار گوشه جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ … نوه کورش، شاه بزرگ … نبیره چیش*پیش، شاه بزرگ …
  آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گام*های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابِـل بر تخت شهریاری نشستم. مردوک خدای بزرگ دل*های پاک مردم بابـل را متوجه من کرد … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.
  ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه*های مقدسش قلب مرا تکان داد … من برای صلح کوشیدم.
  من برده*داری را بر*انداختم، به بدبختی آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.
  مَـردوک خدای بزرگ از کردار من خشنود شد … او برکت و مهربانی*اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم …
  من همه شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم. فرمان دادم تمام نیایشگاه*هایی که بسته شده بودند را بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه*ها را به جاهای خود بازگرداندم.
  همه مردمانی که پراکنده و آواره شده بودند را به جایگاه*های خود برگرداندم و خانه*های ویران آنان را آباد کردم. همه مردم را به همبستگی فرا خواندم. همچنین پیکره خدایان سومر و اَکَـد را که نَـبونید بدون واهمه از خدای بزرگ به بابل آورده بود، به خشنودی مَردوک خدای بزرگ و به شادی و خرمی به نیایشگاه*های خودشان بازگرداندم. بشود که دل*ها شاد گردد.
  بشود، خدایانی که آنان را به جایگاه*های مقدس نخستین*شان بازگرداندم، هر روز در پیشگاه خدای بزرگ برایم زندگانی بلند خواستار باشند. بشود که سخنان پر برکت و نیکخواهانه برایم بیابند. بشود که آنان به خدای من مَردوک بگویند: ‘‘ به کورش شاه، پادشاهی که ترا گرامی می*دارد و پسرش کمبوجیه، جایگاهی در سرای سپند ارزانی دار.’’
  من برای همه مردم جامعه*ای آرام فراهم ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.

  کوروش کبیر شاه ایرانیان


  کودکی که میداند دستان پینه بسته ی پدرش، ادامه تحصیل نکردن خواهرش و گریه ی مادرش از بی پولی است، در مدرسه چطور بنویسد علم از ثروت بهتر است؟!!

 2. 2 کاربر از پست مفید silish!!! سپاس کرده اند .

  nasim.h (سه شنبه ۰۳ مرداد ۹۱),وکیل (سه شنبه ۰۳ مرداد ۹۱)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۱ تیر ۹۳ [ ۱۹:۱۸]
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  178
  سطح
  1
  Points: 178, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 60.0%
  دستاوردها:
  7 days registered100 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 4 در 4 پست
  واقعا باعث سر بلندی هر ایرانی است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •