مشاهده RSS Feed

hossein2051

نگارش مقاله – چکیده – بخش اول

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ سه شنبه ۰۹ تیر ۹۴ در ساعت ۱۱:۱۴ (934 نمایش ها)
نگارش [URL="redirect.php?a=researcheditor.ir/"]مقاله[/URL] – چکیده – بخش اول

بخش چکیده خلاصه*ای از نکات برجسته تحقیق است. طول چکیده و نوع آن بستگی به محلی دارد که شما می*خواهید مقاله*تان را به آنجا بفرستید. ژورنال*ها و کنفرانس*ها معمولا مشخص می*کنند که اندازه و نوع چکیده به چه صورت باشد.“چکیده همانند تبلیغ مقاله است، به گونه*ای بنویسید که خوانندگان را جلب کند” بنابراین قبل از شروع به نوشتن باید دستورالعمل مربوط به مکان ارسال مقاله را مطالعه کنیم. سعی کنید چکیده را به گونه*ای بنویسید که خواننده را از خواندن بقیه مقاله منصرف نکند. خواننده مقاله دوست دارد با خواندن چکیده متوجه شود مقاله درباره چیست و آیا با علائق او مطابقت دارد.

مطالب مربوط به نگارش بخش چکیده را سعی می*کنیم در دو بخش ارائه نماییم. مطالبی که در این بخش به آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

چکیده را چه زمانی بنویسم؟
ترتیب موضوعی چکیده به چه صورت باشد؟
شروع چکیده چگونه باشد؟
چه سبکی برای نوشتن انتخاب کنم: شخصی یا غیرشخصی؟

۱- چکیده را چه زمانی بنویسم؟

نوشتن یک پیش نوس از چکیده، قبل از نوشتن کل مقاله می*تواند مفید باشد. این کار خط مشی فکری مناسبی جهت نوشتن بقیه مقاله و ساختار آن در اختیار نویسنده قرار می*دهد. ولی افراد خبره معمولا ابتدا بخش*های دیگر مقاله را می*نویسند و سپس اقدام به نوشتن چکیده و مقدمه می*کنند. در این حالت به همان ترتیبی که فرایند تحقیق صورت گرفته است، نوشتن مقاله نیز انجام می*گیرد.
۲- ترتیب موضوعی چکیده به چه صورت باشد؟

چکیده به طور کلی باید حداقل به سه سوال از چهار سوال زیر پاسخ دهد و ترتیب بیان آنها نیز باید به ترتیب آورده شده در اینجا باشد:

چرا این پروژه انجام شده است؟ و چرا این مقاله نوشته شده است؟
چه کاری انجام گرفته است و به چه صورت؟
نتایجی که بدست آمده است چیست؟ چه چیز جدیدی نسبت به کارهای قبلی دارد؟
نتایج بدست آمده بر چه چیزی دلالت می*کنند؟ نتیجه گیری یا پیشنهادات برای کارهای آینده چیست؟

ترتیب پاسخ دادن به این سوالات می*تواند تاثیر متفاوتی بر روی خواننده داشته باشد. پاسخ به این سوالات همچنین کمک می*کند تا نویسنده نقاطی که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند را نیز در مقاله برجسته*تر کند.
۳- شروع چکیده چگونه باشد؟

هیچگاه یک آگهی تبلیغاتی با این جملات شروع نمی*شود “هدف از این تبلیغ این است که شما را متقاعد به خرید …” در عوض همیشه تبلیغات بر روی نقاط قوت کالایی که تبلیغ می*کنند تمرکز می*کنند. چکیده مقاله شبیه به تبلیغ مقاله یا کار شماست. یک نمونه چکیده به همراه نسخه اصلاح شده آن در اینجا آورده شده است:

Original version

In this paper we present the design and development of a highly innovative software application , Transpeach, which allows mobile phone users to use their own native language when speaking to someone of another native language. The prototype version enables a Japanese mobile phone user …

Revised versions

To extend automatic translation from written to oral communication we developed Transpeach. This software allows, for instance, a Japanese mobile phone user to talk to a Greek counterpart in Greek, likewise the Greek’s words are automatically translated into Japanese.

4- چه سبکی برای نوشتن انتخاب کنم: شخصی یا غیرشخصی؟

چهار سبک مختلف برای نگارش چکیده یا مقاله مورد استفاده قرار می*گیرد:

I found that x=y
We found that x=y
It was found that x=y
The authors found that x=y

سبک نوشتن به زمینه متن و همچنین ژورنالی که مقاله را به آن می*فرستید بستگی دارد. استفاده از سبک اول (اول شخص مفرد)، بیشتر در زمینه علوم انسانی مورد استفاده قرار می*گیرد که در آن نظر نویسنده از اهمیت ویژه برخوردار است. سبک دوم می*تواند در زمینه*های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. سبک سوم مرسوم*تر است و بسیاری از ژورنال*ها بر این سبک تاکید می*کنند. سبک چهارم کمتر مورد استفاده قرار می*گیرد.

مطالبی که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت پاسخ به سوالات زیر است:

از چه حالتی از افعال استفاده کنم؟
آیا نقاط ضعف تحقیق را بیان کنم؟
چه چیزهایی را در چکیده ننویسم؟
یک چکیده ضعیف چه ویژگی*هایی دارد؟
از چه عبارت*هایی در نوشتن چکیده استفاده کنم؟
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات