مشاهده RSS Feed

hossein2051

قصه*ي زيرزمين؛ هفته*ي دوم: اميرعباس گلاب

به این مطلب امتیاز بدهید
توسط در تاریخ دوشنبه ۲۹ تیر ۹۴ در ساعت ۰۹:۵۱ (763 نمایش ها)
از بچگي دوست داشتم خواننده باشم يعني از همان انشاهاي كودكي كه همه دوست داشتند دكتر، مهندس و يا خلبان باشند من دوست داشنم كه خواننده باشم و اين*را توي انشاهايم هم مي*نوشتم.

نيك نيوز: «حس و حالم خوش نيست...» موسيقي روي تيتراژ سريال «ستايش» را يادتان هست؟[URL="redirect.php?a=topseda.ir/20524/album-amir-abbas-golab-setayesh/"] «اميرعباس گلاب» [/URL]خواننده*ي اين قطعه*ي موسيقي بود كه خيلي زود جاي خود را در دل هواداران اين سريال باز كرد. «فقط برو» اولين آهنگ امير عباس گلاب بود كه در حدود پنج سال پيش از يكي از شبكه*هاي ماهواره*اي پخش شده بود و همان يك آهنگ كافي بود تا امير عباس خواننده*ي شناخته شده*اي شود. پاي صحبت امير عباس نشستيم تا ببينيم در اين سال*ها چه بر او گذشته است، آينده*ي فعاليت موسيقي او چگونه است؟

دانستن اسم حقيقي خواننده* يكي از اولين سوال*هايي است كه در ذهن مخاطب شكل مي*گيرد، از همين*جا شروع بكنيم؟

امير عباس گلاب هستم، متولد24 آبان 1365 شهر تهران

شروع فعاليت موسيقي شما از كجا بود؟

پدرم خواننده*ي موسيقي سنتي بود به همين خاطر من*هم از هفت سالگي فعاليت موسيقي خودم را شروع كردم و تا سن 14 سالگي نه به شكل خيلي حرفه*اي موسيقي سنتي كار كرده*ام. تا اين*كه با آقاي فتحعليان آشنا شدم و نوع نگاه من به موسيقي كمي عوض شد و بعد از آن شروع به آموزش گيتار فلامنكو كردم. بعد از آن كم*كم شروع به آهنگسازي و ترانه*سرايي كردم. شعر و آهنگ تمام اين كارهايي كه در طي اين چند سال شنيده*ايد مربوط مي*شود به چهار يا پنج سال پيش، همين حالا بالغ بر 30 اثر آماده دارم كه قصد دارم روي آن*ها كار كنم، همه*ي اين*ها را همان سال*ها ساخته*ام، همان سال*هايي كه گيتار را آموخته بودم و شروع به آهنگسازي كرده بودم. بعد از آن*هم وارد دانشگاه موسيقي شدم.

فقط برو اولين قطعه*اي بود كه از امير عباس گلاب پخش شد، چه شد كه تصميم به پخش اين اثر گرفتي؟

بله فقط برو اولين كار من بود و قرار بر پخش اين اثر نبود. اين قطعه بر اثر يك اتفاق ساخته شد و بعد از آن*ها ضبط شد، چند نفري آن*را شنيدند و استقبال كردند. قرار بر اين شد كه آن را پخش كنيم. بعد از آن به من گفتند كه اين قطعه را ويديو كنم تا شخص ديگري آن را به اسم خودش نخواند در صورتي از همان ابتدا تصميم بر اين بود كه مجاز كار كنم اما اين قطعه ويديو شد و فكرش را نمي*كردم كه تا اين حد با استقبال مردم مواجه شود. اين كه توي خيابان بيشتر مردم من را مي*شناختند و فقط برو را شنيده بودند و ديده بودند براي خودم هم جالب بود.

شعر و ملودي فقط برو از خود شما بود؟

بله همان*طور كه گفتم براثر اتفاقي ساعت پنج صبح اين كار شكل گرفت و آن*را با گيتار نواختم و خواندم.

استفاده از خواننده*ي خانم در اين قطعه براي امير عباس مشكلي ايجاد نكرد؟

خيلي*ها به من گفتند كه اين*كار را نكنم، اما شكر خدا اتفاقي نيفتاد، يك سال بعد از اين كار به سربازي رفتم و هيچ*وقت مشكلي برايم پيش نيامد.

چه شد كه بعد از فقط برو قطعه*ي توبه را خواندي؟

همان سال*ها يعني در حدود شش يا هفت سال پيش از طريق يكي از دوستان با خانمي آشنا شدم كه مدتي در كما بوده است. اين خانم بعد از بهبودي كامل دستخوش تغيير شده و تبديل به يك آدم خَير شده بود. ايشان قطعه*ي فقط برو را شنيده و با آن ارتباط برقرار كرده بودند، اين شد كه از من خواستند قطعه*اي با چنين مضموني بخوانم. جالب اين*جا است كه من مدتي دچار كابوس*هاي وحشتناكي بودم و خواب درستي نداشتم همزماني اين اتفاق*ها و آرامش نسبي كه بعد از خواندن اين قطعه حاصل شد باعث شد كه آن را پخش كنم، به نظر من سه نوع عشق داريم؛ عشق به فرد مثل پدر مادر همسر و ...، عشق به انسان*هاي خاص مثل انبيا و امامان و عشق به خدا. در تمام كارهايي كه تا به امروز خوانده*ام و از من پخش شده است كلمه*ي خدا وجود داشته و من قصد دارم در فضاي عرفاني فعاليت موسيقي*ام را ادامه بدهم و كاري به اين مساله ندارم كه چند نفر اين حال و هوا را دوست دارند؟ موسيقي نوعي احساس است، نوعي عشق. من اين موضوع را دوست داشته*ام. فكرم اين است كه اگر كودكي را در حال گدايي ببيني بايد دلت بسوزد و براي او كاري بخواني، اين همه قطعه*ي عاشقانه ساخته شد و خوانده شد، من دوست دارم اين سمتي كار كنم.

چند نفر بعد از خواندن ترانه*ي توبه به امير عباس گفته*اند كه اين كار يك كار سفارشي يا شعارگون بوده است؟

من بيشتر ارتباطم با كساني بود كه آن*ها را مي*شناختم و طبيعي است كه آن*ها هم من را مي*شناختند و مي*دانستند كه امير عباس اگر اين كار را خوانده از روي اعتقاد قلبي*اش خوانده است. شايد خيلي از افرادي كه من را نمي*شناختند فكر كرده*اند كه من اين كار را از روي چاپلوسي خوانده باشم.

در شكل گيري ويديوي توبه چه*قدر دخيل بوده*اي؟ سناريوي اين كار از خودت بود؟

من تا به امروز دو موزيك ويديو كار كرده*ام. براي موزيك ويديوي توبه براي داستان كار و انتخاب محل فيلم برداري خودم نظر دادم اما براي بخش*هاي كروماكي كار در آن زمان كسي را نمي*شناختم كه حرفه*اي اين فعاليت باشد و شايد به همين علت نتيجه*ي كار آن*چيزي نشد كه فكر مي*كردم اما چاره*اي هم جز اين نبود.

چه شد كه تيتراژ سريال ستايش را خواندي؟

يك روز بعد از ضبط ويديوي توبه به سربازي رفتم و در حدود دو سال هيچ كاري ارائه نكردم. اواخر دوره*ي خدمت سربازي آقاي زرين كوب تهيه كننده*ي سريال ستايش با من تماس گرفتند. من هم خيلي علاقه داشتم كه فعاليتم را در عرصه*ي موسيقي به شكل مجاز ادامه بدهم و خواندن روي سريال شروع مناسبي براي اين نوع از فعاليت بود. فيلنامه*ي كار را خواندم و خوشم آمد البته خيلي*ها براي اين سريال خوانده بودند، خيلي از خواننده*هاي معروف و حرفه*اي مثل حميد حامي، سالار عقيلي و فريدون آسرايي كه حتا توي سايت صدا و سيما هم او را به عنوان خواننده*ي سريال ستايش معرفي كرده*اند. يكي از دوستان شاعرم به نام محسن اميري مقدم من را به آقاي آذر معرفي كرد، آقاي آذر فيلم نامه را خواندند و اين شعر را به من دادند. تا روز آخر هم فكر نمي*كردم كه اين كار پخش بشود يعني تا همان لحظه*اي كه اسمم را توي تيتراژ سريال ديدم. قرار نبود كه اين ترانه روي تيتراژ سريال پخش شود، قرار بود هنرپيشه*ي مرد سريال، آقاي مهدي پاكدل كه در قسمت 26 مُرد، اين آهنگ پخش شود كه شد اما استقبال و حمايت مردم از اين قطعه باعث شد كه آن*را روي تيتراژ سريال پخش كنند.

خود من سريال ستايش را نديده*ام و اين سريال را با اين كد مي*شناسم كه امير عباس روي آن خوانده است. همان*طور كه خودت هم گفتي مردم با اين قطعه ارتباط برقرار كردند و آن*را دوست داشتند و اين در حالي است كه خواننده*هاي زيادي براي اين سريال خوانده بودند. به نظر خودت چه عاملي باعث محبوبيت اين قطعه شد؟

از نحوه*ي فعاليت ساير دوستان خبر ندارم شايد آن*ها به چشم يك قطعه*ي سفارشي نگاه كرده*اند اما من همه*ي كارهايي كه تا به امروز ارائه كرده*ام را از دلم خوانده ام. وقتي فيلمنامه را مي*خواندم براي كاراكتر اصلي سريال گريه كردم. شكر خدا حس فيلمنامه به من منتقل شد و من اين كار را با احساسم خواندم و شايد به همين خاطر بيشتر به دل مردم هم نشست.

براي دريافت مجوز قطعه*ي ستايش سختي كشيدي؟

من هم مثل اكثر دوستان خودم مستقيم درگير نيستم. من ارادت بسياري به آقاي امين قباد آهنگساز و خواننده دارم و قراردادي با ايشان نوشته*ام و آقاي قباد را به عنوان مشاور هنري*ام انتخاب كرده*ام. كارهاي مربوط به دريافت مجوز آهنگ سريال ستايش را اقاي زرين كوب و اقاي قباد انجام داده*اند اما از اين جا به بعد شايد سختي*هايي وجود داشته باشد. البته آدم جنجالي هم نيستم حتا بعد از ستايش براي مصاحبه نرفتم.

براي قطعه*ي حواست نيست با اشوان همكاري كردي، در حالي*كه فضاي موسيقي اشوان از فضاي امير عباس متفاوت است. اين همكاري به چه علتي انجام شد؟

اشوان يكي از بهترين دوست*هاي من است و من او را يكي از آينده*دارهاي موسيقي مي*دانم و اطمينان دارم كه در آينده از او بيشتر خواهيم شنيد. اين*را قبول دارم كه فضاي هنري من و اشوان تفاوت زيادي دارد اما اين قطعه را خيلي دوست داشتم و در واقع اشوان آن*را به من هديه داد. سواي از اين، اين كار را دوست داشتم، خواندن آن تجربه و محك جديدي براي من محسوب مي*شد. من حتا بعد از حواست نيست ترانه و ملودي آهنگ قدم را به اشوان سپردم. به قول دوستي آدم*ها يا خواننده به دنيا مي*آيند و يا خواننده به دنيا نمي*آيند و به نظرم اشوان خواندن را بلد است همين دليل به او اطمينان كردم.

بعد از فقط برو و توبه كه موزيك ويديو داشتند و ستايش كه روي يك سريال پر مخاطب پخش شد، غممو اولين قطعه*ي امير عباس بود كه فقط روي فضاي اينترنت پخش شد. اين براي اميرعباس يك ريسك نبود؟

چه شد كه در قطعه*ي بعدي به نام كابوس به سراغ يكي از شعرهاي فريدون مشيري رفتي؟

دوستي داشتم كه شش سال پيش از ايران رفت. او موسيقي را مي*فهميد و علاقه*ي زيادي به شعرهاي شاملو و مشيري داشت. ملودي كابوس را او ساخته بود و من اين كار را خيلي دوست داشتم. كابوس به نظر كم*ترين استقبال را در ميان كارها داشت. شايد به اين خاطر كه كمي تغيير سبك وجود داشت و اين در ايران زياد خوشايند نيست. اينجا پيشرفت به چشم نمي*آيد شايد به اين خاطر كه در اصطلاح گوش مردم خراب شده است بخش عظيمي از اين تقصير به گردن رسانه*ها است و شايد به همين خاطر در طي اين سال*ها اتفاق خاصي در موسيقي نيفتاده است. اشتباه مرسوم اين است كه به جاي آن*كه مردم خودشان را با سطح موسيقي هنرمند تطبيق بدهند هنرمند خودش را با سطحي كه مردم در آن هستند تطبيق مي*دهد و تلاشي در جهت اين ارتقاي سطح نمي*شود.

علت پخش فري*استايل خدايا كجايي كه مربوط به زمان سربازي شما مي*شد روي فضاي اينرنت چه بود؟

خدايا كجايي آخرين كاري بود كه از من پخش شد. بعد از پخش اين آهنگ خيلي*ها به من گفتند كه اين آهنگ شبيه به يكي از آهنگ*هاي آخرين آلبوم يكي از دوستان خواننده است. من اين آهنگ را هفت سال پيش نوشته بودم و آن فري استايل را پنج سال پيش ضبط كرده بوديم اين شد كه اين فري استايل را پخش كردم. حقيقت ماجرا به اين شكل است كه در همان ايام براي شوهر خاله*ام مشكلي پيش آمد و خاله*ام مدت*ها از او بي*خبر ماند. در همان روزهايي كه خاله*ام پيش ما بود اين آهنگ را براي او ساختم.

منبع: نیک نیوز
برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات